Sunday, September 24

PUBLISHED: 10:12 25 September 2017 | UPDATED: 10:12 25 September 2017

Buildbase FA Vase

Second Round Qualifying: Barkingside 2 Whitton Utd 3.

Braintree & North Essex League

Premier Division: Nags Head Celtic 5 Tiptree Elite 0, Western Arms 6 Broomfield 2, Braintree Iron 6 Valley Green 0, Black Notley 2 Bocking Social 2, Witham Utd 3 CFC Shalford 1.

Division One: Tiptree Jobserve 3 Notley 1, Great Bradfords 5 Great Bardfield 0, Bocking Social Res 4 Great Notley 4.

Division Two: Dunmow Rhodes 4 Panfield Bell 4, Witham Nomads 1 Witham Phoenix 5, Manor Works 2 Braintree Legends 3, Valley Green Res 0 Great Bradfords Res 4.

Essex Sunday Premier Cup

First Round: Stifford Utd 6 Flitch Utd 3.

Norfolk & Suffolk Veterans’ League

Premier North: Martham 3 Kings Arms Crusaders 4.

Premier South: Coplestonians 6 Foxhall Railway Ipswich 1.

Division One North: Wealden 7 Cromer Crab 0.

Division One South: Eastern Electricity OB 3 Witnesham Wasps 0.

Division Two North: Spexhall Huntsman & Hounds 8 Boca Seniors 0.

Division Two South: Ipswich Valley Rangers 2 Felixstowe Falcons 5.

Division Three South: Framlingham v AFC Kesgrave, Kesgrave Kestrels v Trimley.

Division Five South: Suffolk Police 5 Coplestonians Res 0.

Crown Imperial Boys’ Under 12 Cup

Second Round Draw: Elmswell Thunder 2 Lakenheath 5, Clare Town Lions 6 Walsham-le-Willows 11, Cornard Dynamos Blue 2 Exning Utd White 11, Footstars 1 Ransomes Sports Black 2, Haverhill Rovers Black 1 Stowmarket Town Wasps 9, Hundon Hawks 1 Capel Plough Jacks 3, Ipswich Exiles 1 Woodbridge Town 7, Kirkley & Pakefield Viper 2 AFC Sudbury 2 (3-2 on pens), Long Melford Colts v Ransomes Sports Red - home w/o, Moreton Hall Ath 8 Red Lodge 2, Moreton Hall Dynamos 1 Ipswich Valley Rangers 1 (4-3 on pens), Stowmarket Town Hornets 3 Elmswell Lightning 2, Stowupland Falcons v Haverhill Rovers Red - home w/o, Thurlow Youth 2 Haverhill Rovers Blue 2 (3-4 on pens), Trimley Red Devils Red 1 Haverhill Rovers White 7, Whitton Utd 0 Kirkley & Pakefield Cobra 2.

Crown Imperial Boys’ Under 13 Cup

First Round Draw: AFC Sudbury EJA v Cornard Dynamos Yellow - home w/o, Cornard Dynamos Blue 9 Witnesham Wasps Black 1, Cornard Dynamos Red v Stowupland Falcons - away w/o, East Bergholt Utd v Mildenhall Town EJA - away w/o, Haverhill Rovers White v Hadleigh Utd - home w/o, Ipswich Exiles 2 Newmarket Town EJA 4, Mildenhall Town 5 Bungay Town Black Dogs 2, Saxmundham Sports v Eye Saints - home w/o, Walsham-le-Willows White 5 Kirkley & Pakefield Wildcats 2, Whitton Utd 2 Moreton Hall 3.

Crown Imperial Boys’ Under 14 Cup

First Round Draw: AFC Sudbury EJA 8 Haverhill Rovers EJA 1, Bury Town 1 Bures Utd 1 (7-6 on pens), Cornard Dynamos Blue 7 Kirkley & Pakefield Kings 0, Elmswell v Waveney Jaguars - away w/o, Needham Market EJA v Stowupland Falcons Blue - home w/o, Moreton Hall Spartans 0 Newmarket Town 8, Moreton Hall Black Panthers 1 Kirkley & Pakefield Panthers 5, Stowupland Falcons Yellow 20 Trimley Red Devils 1, Walsham-le-Willows Warriors 2 Waveney Panthers 8, Whitton Utd 2 Wickhambrook 4.

Crown Imperial Boys’ Under 15 Cup

First Round Draw: Felixstowe & Walton Utd v Kirkley & Pakefield Vikings - home w/o, Kedington 1 Whitton Utd EJA 12, Kirkley & Pakefield Comets 1 Haverhill Rovers EJA 8, Kirkley & Pakefield Wildcats 2 Stowmarket Town EJA 1, Newmarket Town EJA 6 Cornard Dynamos Blue 0, Stowupland Falcons Red 4 Stanton 0, Thurlow 3 Brandon Town 2, Trimley Red Devils v Stowmarket Town Wasps - away w/o, Walsham-le-Willows 13 Leiston 2, Whitton Utd Greens 0 AFC Sudbury EJA 3.

Crown Imperial Boys’ Under 16 Cup

First Round Draw: Bury Town v Kirkley & Pakefield Titans - home w/o, Elmswell 1 Brandon Town 2, Kirkley& Pakefield Barbarians v Lakenheath - home w/o, Needham Market EJA 9 Haverhill Town 0, Ransomes Sports v Wickham Market - home w/o, Saxmundham Sports 1 Stowupland Falcons Yellows 2, Trimley Red Devils 5 Stowupland Falcons Blues 1, Walsham-le-Willows EJA 4 Bungay Town Royal 1, Wickhambrook v Thurston - away w/o, Woodbridge Town EJA 0 AFC Sudbury EJA 2.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists