Saturday, September 9

PUBLISHED: 19:12 09 September 2017 | UPDATED: 19:28 09 September 2017

Vanarama National League

Premier Division: AFC Fylde 2 Bromley 2, Aldershot Town 0 Dover Ath 2, Boreham Wood 2 Leyton Orient 0, Chester 1 Ebbsfleet Utd 1, FC Halifax Town 3 Maidenhead Utd 2, Guiseley 0 Eastleigh 0, Hartlepool Utd 1 Dagenham & Redbridge 0, Maidstone Utd 3 Woking 1, Solihull Moors 0 Macclesfield Town 1, Sutton Utd 1 Gateshead 1, Torquay Utd 0 Wrexham 0, Tranmere Rovers 1 Barrow 0.

South Division: Chelmsford City 1 Weston-Super-Mare 1, Concord Rangers 0 Bath City 1, Dartford 3 Chippenham Town 0, Gloucester City 0 Havant & Waterlooville 1, Hemel Hempstead Town 4 Braintree Town 3, Hungerford Town 2 v Hampton & Richmond Borough 2, Oxford City 3 East Thurrock Utd 3, St Albans City 2 Eastbourne Borough 2, Truro City 7 Whitehawk 2, Wealdstone 3 Bognor Regis Town 0, Welling Utd 2 Poole Town 0.

Bostik League

Premier Division: Billericay Town 1 Leatherhead 0, Brightlingsea Regent 2 Enfield Town 1, Dorking Wdrs 0 Dulwich Hamlet 1, Folkestone Invicta 2 Staines Town 0, Harlow Town 2 Tonbridge Angels 1, Harrow Borough 2 Merstham 2, Kingstonian 3 Lowestoft Town 2, Leiston 3 Thurrock 1, Metropolitan Police 1 Hendon 2, Tooting & Mitcham Utd 1 Needham Market 1, Wingate & Finchley 2 Burgess Hill Town 0, Worthing 0 Margate 5.

North Division: Aveley 0 Heybridge Swifts 1, Barking 3 Grays Ath 1, Bowers & Pitsea 1 Hertford Town 1, Brentwood Town 1 Witham Town 2, Bury Town 6 Tilbury 1, Cheshunt 3 AFC Sudbury 2, Dereham Town 1 Ware 2, Maldon & Tiptree 4 Norwich Utd 1, Mildenhall Town 1 Haringey Borough 2, Potters Bar Town 1 AFC Hornchurch 2, Romford 0 Soham Town Rgs 1, Waltham Abbey 1 Canvey Island 2.

FA Vase: Brimsdown 1 Debenham LC 2, Downham Town 0 Biggleswade Utd 2, Fakenham Town 2 Huntingdon Town 3, Framlingham Town 2 Waltham Forest 0, FC Clacton 0 Coggeshall Town 2, Great Yarmouth Town 3 Broxbourne Borough 1, Hadleigh Utd 2 Wadham Lodge 1, Haverhill Rovers 1 Whitton Utd 3, Histon 5 Blackstones 1, Ilford 2 Cornard Utd 0, Long Melford 1 Halstead Town 2, March Town Utd 2 Peterborough North’n Star 3, Norwich CBS 2 Ipswich Wdrs 0, Redbridge 6 Brantham Ath 1, Saffron Walden Town 1 Sawbridgeworth 2, Stewarts & Lloyds 1 Swaffham Town 6, Woodbridge Town 2 Hoddesdon Town 0.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Kirkley & Pakefield 1 Godmanchester Rovers 4, Newmarket Town 5 Wroxham 1, Stanway Rovers 1 Gorleston 2, Thetford Town 0 Felixstowe & Walton Utd 5.

First Division: AFC Sudbury Res 2 King’s Lynn Town Res 5, Braintree Town Res 4 Leiston Res 2, Needham Market Res 1 Little Oakley 4, Norwich Utd Res 3 Wisbech St Mary 1.

Reserve League: Felixstowe & Walton Utd 3 Woodbridge Town 0, Halstead Town 7 Walsham le Willows 0, Haverhill Rovers 5 Long Melford 0, Ipswich Wdrs 0 Wivenhoe Town 1, Whitton Utd 0 Hadleigh Utd 1, Witham Town 3 Saffron Walden Town 2.

Essex Senior League

Reserves Division: Bishop’s Stortford 1 Hullbridge Sports 1, Burnham Ramblers 1 Waltham Abbey 3, Sawbridgeworth Town 6 East Thurrock 1, Southend Manor 2 Grays Ath1, Takeley 3 Woodford Town 2017 1, Thurrock 4 Stansted 0.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 3 Henley Ath 0, AFC Hoxne 1 Benhall St Mary 2, Bramford Utd 1 Coplestonians 1, Crane Sports 8 Haughley Utd 1, Felixstowe Harpers Utd 4 East Bergholt Utd 1, Grundisburgh 3 Westerfield Utd 1, Leiston St Margarets 2 Capel Plough 2, Ransomes Sports 1 Wenhaston Utd 3.

Division One: AFC Kesgrave 4 Old Newton Utd 2, Bacton Utd 89 3 Barham Ath 4, Bildeston Rangers 4 Ipswich Ath 2, Claydon 3 Stowupland Falcons 1, Stanton 4 Trimley Red Devils 1, Trimley Ath 2 Mendlesham 0, Wickham Market 2 Sporting 87 1.

Division Two: Cedars Park 0 Bramford Road Old Boys 0, Halesworth Town 7 Witnesham Wasps 2, Saxmundham Sports 1 Coddenham Ath 3, Stonham Aspal 3 Somersham 1, Tacket Street BBOB 4 Cockfield Utd 5.

Division Three: AFC YourShirts 7 Chantry Grasshoppers 0, Kesgrave Kestrels 4 Tattingstone Utd 1, Salvation Army 0 Sproughton Sports 5, Sutton Heath Saxons 1 Needham Market Phoenix 3, Thurston 3 Ufford Sports 0, Woolverstone Utd 4 Elmswell 3.

League A: Coplestonians 1 Framlingham Town 0, East Bergholt Utd 1 AFC. Hoxne 7, Henley Ath 0 Achilles 5, Ipswich Ath 0 Westerfield Utd 1, Old Newton Utd 2 Bramford Utd 2, Wenhaston Utd 1 Sporting 87 1.

League B: Benhall St Mary 3 Claydon 0, Cockfield Utd 3 Wickham Market 0, East Bergholt Utd A 1 Bacton Utd 89 4, Haughley Utd 0 Coplestonians A 4, Trimley Ath 3 Stowupland Falcons 2, Trimley Red Devils 1 Stonham Aspal 1.

League C: AFC Kesgrave 2 Kesgrave Kestrels 0, Capel Plough 3 Leiston St Margarets 2, Somersham 3 Stonham Aspal A 6, Sproughton Sports 1 Halesworth Town 0, Ufford Sports 11 Ransomes Sports 1.

Division Four: AFC Orwell 4 Sutton Heath Saxons Res 2, Bacton Utd 89 A 1 v Coplestonians B 5, BROB Res 0 Framlingham Town A 6, Elmswell Res 7 Whitton Utd A 2, Hope Church 6 Saxmundham Sports Res 2, Wortham 2 Trimley Sports & Social Club 0.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists