Saturday, September 24

PUBLISHED: 18:14 24 September 2016 | UPDATED: 18:14 24 September 2016

Vanarama National League

Premier Division: Aldershot 3 Gateshead 0, Barrow 2 York 0, Braintree 0 Forest Green 1, Bromley 1 Dag & Red 3, Dover 2 Lincoln City 0, Eastleigh 2 Sutton Utd 1, Guiseley 1 Macclesfield 2, North Ferriby Utd 0 Southport 1, Solihull Moors 1 Boreham Wood 1, Torquay 2 Maidstone Utd 3, Tranmere 3 Woking 1, Wrexham 0 Chester 0.

South Division: Dartford 2 Concord Rangers 1, East Thurrock Utd 2 Bishop’s Stortford 2, Eastbourne Borough 1 Chelmsford City 5, Ebbsfleet 3 St Albans City 1, Gosport Borough 1 Margate 0, Hemel Hempstead Town 3 Bath City 3, Hungerford Town 1 Hampton & Richmond 3, Maidenhead Utd 3 Weston-Super-Mare 0, Poole Town 2 Welling 1, Wealdstone 1 Truro 2, Whitehawk 3 Oxford City 0.

Ryman League

Premier Division: Billericay Town 3 Worthing 0, Bognor Regis Town 2 Tonbridge Angels 0, Canvey Island 1 Kingstonian 2, Dulwich Hamlet 6 Folkestone Invicta 1, Enfield Town 6 Hendon 0, Grays Ath 1 Burgess Hill Town 1, Harlow Town 1 AFC Sudbury 3, Havant & Waterlooville 1 Staines Town 1, Leatherhead 1 Needham Mkt 1, Leiston 4 Metropolitan Police 0, Merstham 5 Harrow Borough 0, Wingate & Finchley 1 Lowestoft Town 1.

North Division: AFC Hornchurch 0 Dereham Town 1, Bowers & Pitsea 1 Wroxham 1, Brentwood Town 0 Bury Town 1, Great Wakering Rovers 2 Thamesmead Town 1, Haringey Borough 0 VCD Athletic 2, Heybridge Swifts 3 Cheshunt 1, Norwich Utd 0 Waltham Abbey 1, Phoenix Sports 0 Brightlingsea Regent 3, Soham Town Rangers 1 Romford 1, Thurrock 2 Ware 1, Tilbury 3 Maldon & Tiptree 2, Witham Town 2 Aveley 2.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Godmanchester Rovers 0 Felixstowe & Walton Utd 3, Stanway Rovers 1 Kirkley & Pakefield 1, Wivenhoe Town 3 Ipswich Wdrs 0.

First Division: AFC Sudbury Res 1 King’s Lynn Town Res 2, Dereham Town Res 1 Leiston Res 2, Holland FC 4 Framlingham Town 1, Needham Mkt Res 0 Cornard Utd 3, Stowmarket Town 6 Wisbech St Mary 1, Whitton Utd 2 Debenham LC 3.

Reserves League: Hadleigh Utd 0 Stanway Rovers 4, Newmarket Town 6 Long Melford 1, Woodbridge Town 1 Witham Town 4.

FA Vase: Biggleswade Utd 3 Woodbridge Town 0, Boston Town 2 Walsham le Willows 3, Burnham Ramblers 0 Ilford 4, Colney Heath 2 Redbridge 1, Ely City 4 Diss Town 2, FC Broxbourne Borough 1 Saffron Walden Town 2, Fakenham Town 1 Great Yarmouth Town 3, Gorleston 3 March Town Utd 2, Halstead Town 1 St Margaretsbury 4, Hertford Town 3 Brantham Ath 2, Huntingdon Town 1 Swaffham Town 4, Long Melford 2 Baldock Town 3, Mildenhall Town 1 Peterborough Sports 3, Southend Manor 0 Canning Town 0, Takeley 1 Biggleswade 2 aet, Thetford Town 2 Downham Town 0, Waltham Forest 2 Hadleigh Utd 1, Yaxley 2 Newmarket Town 2.

Suffolk Senior Reserve Cup: Achilles v Felixstowe Harpers home win, Bramford Utd 2 Stowmarket Town 3, Cornard Utd 3 East Bergholt Utd 2, Debenham LC 0 Capel Plough 2, Felixstowe & Walton Utd 2 Haughley Utd 3, Lakenheath 3 Walsham le Willows 4.

Suffolk Junior Cup: Tacket Street BBOB 4 Sproughton Sports 0.

Essex Senior League

Premier Division: Barking 3 Clapton 0, Basildon 1 Hullbridge Sport 0, Stansted 3 West Essex 0.

Reserves League: AFC Sudbury 4 Hullbridge Sports 2, Barkingside 1 Thurrock 1, Bishop’s Stortford 3 Takeley 0, Redbridge 4 Stansted 1, Waltham Abbey 1 Heybridge Swifts 2.

Touchline SIL

Senior Division: Crane Sports 2 Felixstowe Harpers Utd 2, Grundisburgh 0 East Bergholt Utd 6, Haughley Utd 1 Achilles 2, Henley Ath 2 Ransomes Sports 1, Ipswich Ath 1 Capel Plough 1, Stanton 0 Bramford Utd 4, Westerfield Utd 0 Coplestonians 2.

Division One: AFC Hoxne 1 Ipswich Exiles 2, Claydon 2 Old Newton Utd 0, Mendlesham 1 Bacton Utd ‘89 0, Sporting ‘87 1 Trimley Ath 1, Stowupland Falcons 1 Benhall St Mary 4, Trimley Red Devils 12 Ipswich Valley Rgs 0, Wickham Mkt 3 AFC Kesgrave 1.

Division Two: Barham Ath 1 Cedars Park 1, BROB 2 Coddenham Ath 0, Chantry Grasshoppers 0 Bildeston Rgs 3, Halesworth Town 1 Witnesham Wasps 2, Shotley 2 Somersham 3, Stonham Aspal 4 Bartons Willows 0.

Division Three: Cockfield Utd 4 Newton Road 2, Saxmundham Sports 4 Kesgrave Kestrels 4, Stage Event Security 2 Ufford Sports 1, Stradbroke Utd 6 Salvation Army 2, Tattingstone Utd 2 Adastral Park 3, Woolverstone Utd 0 Elmswell 0.

League A: Old Newton Utd Res 4 Ipswich Ath Res 4, Sporting ‘87 Res 2 Coplestonians Res 3, Wenhaston Utd Res 5 Mendlesham Res 0, Westerfield Utd Res 1 AFC Hoxne Res 2.

League B: Bacton Utd ‘89 Res 3 Henley Ath Res 0, Benhall St Mary Res 3 Stowupland Falcons Res 0, Coplestonians A 2 Claydon Res 1, East Bergholt Utd A 2 Trimley Red Devils Res 1, Trimley Ath Res 5 Stonham Aspal Res 1.

League C: Cedars Park Res 3 Halesworth Town Res 2, Ransomes Sports Res 2 Cockfield Utd Res 5, Somersham Res 2 Wickham Mkt Res 4, Sproughton Sports Res 5 Sporting ‘87 A 1, Stowupland Falcons A 2 AFC Kesgrave Res 1, Witnesham Wasps Res 5 Stonham Aspal A 1.

Division Four: AFC YourShirts 3 Felixstowe Rangers 1, Chantry Grasshoppers Res 1 Thurston 6, Kesgrave Kestrels Res 1 Cedars Park A 3, Needham Mkt Phoenix 3 BROB Res 1, Sproughton Utd 7 Bacton Utd ‘89 A 0, Ufford Sports Res 1 Barham Ath Res 3.

St Edmundsbury League

Division One: AFC Weeting 5 Bedrics Worth 2, Thurston v Stanton Res postponed, Trunk 4 Vipers 2.

Division Two: AFC Black Boy 4 AFC Weeting Res 0, Bury Wdrs 9 Beck Row 1, Vipers Res 0 RF Saints 3.

Prokit UK Essex Olympian League

Premier Division: Buckhurst Hill 3 Leigh Ramblers 2, Frenford Senior 1 Kelvedon Hatch 1, Hannakins Farm 4 Harold Hill 1, Manford Way 2 Rayleigh Town 1, Springfield 2 Bishops Stortford Swifts 3, White Ensign 2 May & Baker EC 3.

Division One: Basildon Town 7 Hutton 1, Galleywood 3 Runwell Sports 1, Great Baddow 6 Old Chelmsfordians 2, London APSA 0 Catholic Utd 1, Newham Utd 1 Old Southendian 1, Snaresbrook 4 Shenfield AFC 3.

Division Two: FC Hamlets 3 Upminster 0, Lakeside 5 Ryan 2, Ongar Town 2 Benfleet 1, Ramsden Scotia 2 Old Barkabbeyans 2, Rochford Town 3 Herongate Ath 0, Sungate 1 Toby 0.

Division Three: Harold Wood Ath Res 3 Debden Sports 1, Hutton Res 6 Frenford Senior Res 0, May & Baker EC Res 5 Roydon 0, Old Chelmsfordians Res 4 Leytonstone Utd 2, Rayleigh Town Res 4 Westhamians 1, Shoebury Town 4 Broomfield 2.

Latest from the Green Un