Saturday, September 23

PUBLISHED: 18:46 23 September 2017 | UPDATED: 18:47 23 September 2017

Vanarama National League

Premier Division: AFC Fylde 1 Woking 2, Aldershot Town 2 Leyton Orient 2, Boreham Wood 0 Ebbsfleet Utd 1, Chester 2 Maidenhead Utd 0, FC Halifax Town 2 Bromley 1, Guiseley 1 Dover Ath 1, Hartlepool Utd 1 Eastleigh 2, Maidstone Utd 2 Gateshead 2, Solihull Moors 2 Dagenham & Redbridge 2, Sutton Utd 3 Barrow 2, Torquay Utd 0 Macclesfield Town 1, Tranmere Rovers 0 Wrexham 1.

South Division: Bath City 0 Wealdstone 0, Bognor Regis Town 2 Gloucester City 2, Braintree Town 5 Hungerford Town 0, Chippenham Town 5 Hemel Hempstead Town 1, East Thurrock Utd 1 Truro City 2, Eastbourne Borough 2 Oxford City 0, Hampton & Richmond Borough 1 Concord Rangers 1, Havant & Waterlooville 2 Welling Utd 3, Poole Town 0 Chelmsford City 0, Weston-Super-Mare 3 Dartford 0, Whitehawk 1 St Albans City 1.

Bostik League

Premier Division: Billericay Town 1 Tooting & Mitcham Utd 0, Burgess Hill Town 0 Tonbridge Angels 1, Dorking Wdrs 3 Brightlingsea Regent 2, Dulwich Hamlet 4 Leatherhead 0, Folkestone Invicta 3 Hendon 2, Kingstonian 6 Harlow Town 0, Leiston 3 Metropolitan Police 0, Margate 1 Harrow Borough 1, Needham Market 2 Enfield Town 2, Staines Town 3 Lowestoft Town 1, Thurrock 1 Merstham 1, Wingate & Finchley 1 Worthing 0.

North Division: AFC Sudbury 3 Heybridge Swifts 2, Aveley 1 Brentwood Town 0, Bowers & Pitsea 4 Potters Bar Town 2, Canvey Island 1 Romford 0, Cheshunt 1 Bury Town 2, Dereham Town 3 Barking 3, Haringey Borough 2 Soham Town Rangers 0, Hertford Town 1 Grays Ath 0, Maldon & Tiptree 1 Waltham Abbey 1, Mildenhall Town 4 Tilbury 6, Norwich Utd 0 AFC Hornchurch 2, Ware 3 Witham Town 2.

FA Vase

Second Round Qualifying: Basildon Utd 2 Walsham le Willows 1, Diss Town 2 Framlingham Town 3, Enfield Borough 6 Woodbridge Town 2, Godmanchester Rovers 1 Raunds Town 0, Great Yarmouth Town 1 Debenham LC 1, Hadleigh Utd 1 Sawbridgeworth 2, Halstead Town 2 Stanway Rovers 1, Histon 0 Cogenhoe Utd 1, Ilford 0 Hullbridge Sports 3, Kirkley & Pakefield 2 Burnham Ramblers 3, Redbridge 1 Coggeshall Town 2, Stowmarket Town 4 Enfield 1893 5, Swaffham Town 4 Rushden & Higham Utd 5, Thetford Town v Oakham Utd - home walkover, Tower Hamlets 10 Little Oakley 1, Wellingborough Whitworths 1 Wisbech St Mary 3, West Essex 1 Great Wakering Rovers 2, Wodson Park 2 Holland FC 2, Wroxham 0 Norwich CBS 3.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 4 Haverhill Rovers 1, Ely City 3 Gorleston 3, Fakenham Town 0 Haverhill Borough 2, Felixstowe & Walton Utd 2 Wivenhoe Town 0, Long Melford 2 Ipswich Wdrs 1, Newmarket Town 2 FC Clacton 2.

First Division: Cornard Utd 0 King’s Lynn Town Res 3, Downham Town 0 Leiston Res 1, March Town Utd 0 AFC Sudbury Res 2, Team Bury 3 Needham Market Res 1.

Reserve League: Saffron Walden Town 0 Stowmarket Town 0, Walsham le Willows 2 Felixstowe & Walton Utd 3, Whitton Utd 6 Long Melford 2, Witham Town 7 Hadleigh Utd 0, Wivenhoe Town 3 Halstead Town 4.

Essex Senior League

Premier Division: Clapton 3 FC Romania 2, Stansted 8 Wadham Lodge 0.

Reserves Division: Grays Ath 3 Burnham Ramblers 5, Great Wakering Rovers 0 Thurrock 5, Southend Manor 2 Bishop’s Stortford 1, Waltham Abbey 2 AFC Sudbury 2.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 7 Coplestonians 0, Benhall St Mary 1 Capel Plough 0, Bramford Utd 2 Wenhaston Utd 1, Crane Sports 4 Leiston St Margarets 0, Felixstowe Harpers Utd 1 Henley Ath 1, Grundisburgh 2 East Bergholt Utd 0, Ransomes Sports 1 AFC Hoxne 9, Westerfield Utd 3 Haughley Utd 3.

Division One: Stanton 2 Sporting 87 1, Trimley Red Devils 5 Bildeston Rangers 3.

Division Two: Bartons Willows 1 Cedars Park 4, Bramford Road Old Boys 1 Coddenham Ath 1, Saxmundham Sports 2 Shotley 1.

Division Three: Kesgrave Kestrels 9 Elmswell 1, Salvation Army 1 Needham Market Phoenix 4, Sutton Heath Saxons 0 Sproughton Utd 2, Thurston 4 Tattingstone Utd 1, Woolverstone Utd 5 Felixstowe Rangers 3.

League A: AFC Hoxne 2 Bramford Utd 2, Coplestonians 3 Achilles 3, East Bergholt Utd 7 Mendlesham 0, Framlingham Town 2 Sporting 87 1, Henley AthReserves 5 Ipswich Ath 0, Wenhaston Utd 2 Old Newton Utd 4, Westerfield Utd 10 Crane Sports 2.

League B: Bacton Utd 89 0 Coplestonians A 3, Cedars Park 2 Claydon 3, Cockfield Utd 2 Trimley Red Devils 1, East Bergholt Utd A 5 Benhall St Mary 2, Stonham Aspal 1 Stowupland Falcons 1, Trimley Ath 1 Wickham Market 5.

League C: Capel Plough 4 AFC Kesgrave 0, Halesworth Town 2 Stowupland Falcons A 2, Leiston St Margarets 6 Sporting 87 A 4, Somersham 0 Kesgrave Kestrels 1, Stonham Aspal A 4 Sproughton Sports 1.

Division Four: AFC Orwell 0 Coplestonians B 11, Bacton Utd 89 A 8 Sutton Heath Saxons Res 1, Elmswell Res 3 Bardwell Sports 4, Framlingham Town A 2 Trimley Sports & Social Club 7, Whitton Utd A 1 Saxmundham Sports Res 1, Wortham 5 BROB Res 0.

Suffolk Junior Cup: Ipswich Ath 4 Chantry Grasshoppers 0, Ipswich Valley Rangers 1 Ufford Sports 1 (aet 4-5 on pens), Claydon 6 Stonham Aspal 1, Hearts of Oak 3 Halesworth Town 7, Mendlesham 0 Barham Ath 4, Old Newton Utd 3 Cockfield Utd 0, Sproughton Sports 1 Bacton Utd 89 4, Stowupland Falcons 2 Somersham 1, Trimley Ath 1 Tacket Street BBOB 4, Wickham Market 4 Witnesham Wasps 3.

St Edmundsbury League

Division One: Bedrics Worth 5 Walsham le Willows B 2, Vipers 7 Beck Row 2, AFC Black Boy 3 Stanton Res 1, Eriswell Village 1 St Edmunds 1965 14, Bury Town Rams A 0 RF Saints 5.

Essex Olympian League

Premier Division: Basildon Town 0 Frenford 5, Bishops Stortford Swifts 3 Manford Way 1, Leigh Ramblers 2 Canning Town 2, Catholic Utd 0 Springfield 0, Rayleigh Town 1 Harold Wood Ath 7, White Ensign 1 May & Baker EC 3.

Division One: Buckhurst Hill 3 Hutton 0, FC Hamlets 2 Sungate 2, Great Baddow 5 Snaresbrook 3, Harold Hill 2 Old Chelmsfordians 0, Shenfield AFC 1 Galleywood 0.

Division Two: A1 Sports 1 Herongate Ath 4, May & Baker EC Res 1 Rayleigh Town Res 0, Ramsden Scotia 14 Ryan 2, Rochford Town 2 Ongar Town 3, Toby 1 Newham Utd 4, Upminster 1 Benfleet 5.

Division Three: Beacon Hill Rovers v Leytonstone Utd - home walkover, Frenford Res 1 White Ensign Res 3, Harold Wood Ath Res 2 Leigh Town 3, Roydon 1 Old Chelmsfordians Res 3, Shoebury Town 4 Hutton Res 2.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists