Saturday, September 2

PUBLISHED: 18:38 02 September 2017 | UPDATED: 18:38 02 September 2017

Vanarama National League

Premier Division: Aldershot Town 1 Solihull Moors 0, Barrow 2 Boreham Wood 1, Dagenham & Redbridge 3 Gateshead 1, Ebbsfleet Utd 2 Eastleigh 2, FC Halifax Town 2 AFC Fylde 1, Hartlepool Utd 3 Maidstone Utd 1, Leyton Orient 4 Guiseley 1, Macclesfield Town 1 Woking 3, Sutton Utd 0 Maidenhead Utd 2, Torquay Utd 1 Chester 1, Tranmere Rovers v Dover Ath (late kick off).

South Division: Bath City 1 Welling Utd 1, Chelmsford City 0 Bognor Regis Town 0, East Thurrock Utd 1 Wealdstone 1, Eastbourne Borough 4 Chippenham Town 2, Hampton & Richmond Borough 2 Dartford 2, Hemel Hempstead Town 1 Truro City 2, Hungerford Town FC 2 Concord Rangers 0, Oxford City 1 Braintree Town 2, St Albans City 2 Gloucester City 3, Weston-Super-Mare 1 Havant & Waterlooville 4, Whitehawk 2 Poole Town 2.

The Emirates FA Cup 17-18

First Round Qualifying: AFC Sudbury 1 Mildenhall Town 1, Arlesey 0 Heybridge Swifts 7, Ashford Town (Middlesex) 2 Corinthian Casuals 0, Aylesbury 1 Leiston 3 Bedford Town 0 Lowestoft Town 2, Billericay Town 5 Didcot Town 0, Cheshunt 2 Takeley 0, Dorking Wdrs 3 Worthing 2, Dulwich Hamlet 3 Hastings Utd 1, Enfield Town 2 Harrow Borough 1, Erith Town 0 Burgess Hill Town 3, Faversham Town 3 Tonbridge Angels 1, Folkestone Invicta 3 Greenwich Borough 2, Gorleston 0 Barking 4, Great Yarmouth Town 0 Chesham Utd 2, Hanwell Town 4 Brightlingsea Regent 1, Haringey Borough 1 Hitchin Town 1, Haverhill Borough 0 Kings Langley 8, Hendon 1 Wingate & Finchley 1, Herne Bay 3 Walton Casuals 1, Hertford Town 1 Grays Ath 1, Horsham 6 Ashford Utd 0, Leatherhead 6 Cray Valley PM 0, Littlehampton Town Chipstead , Maldon & Tiptree 3 Hayes & Yeading Utd 3, Margate 3 East Grinstead Town 1, Metropolitan Police 3 Staines Town 2, Phoenix Sports 2 Eastbourne Town 0, Potters Bar Town 1 Bishop’s Stortford 0, Ramsgate 3 Egham Town 3, Soham Town Rangers 0 Westfield 0, Thamesmead Town 3 Lewes 0, Thurrock 1 Harlow Town 1, Tilbury 0 Aylesbury Utd 1, Tooting & Mitcham Utd 2 Merstham 0, Ware 2 Witham Town 1, Yaxley 0 Dereham Town 1.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 5 Fakenham Town 0, Ely City 2 Stowmarket Town 1, FC Clacton 1 Haverhill Rovers 3, Felixstowe & Walton Utd 3 Histon 0, Godmanchester Rovers 5 Long Melford 0, Ipswich Wdrs 2 Wivenhoe Town 1, Newmarket Town 6 Kirkley & Pakefield 2, Thetford Town 3 Coggeshall Town 2, Walsham le Willows 2 Hadleigh Utd 0, Wroxham 2 Saffron Walden Town 1.

First Division: Braintree Town Res 3 Diss Town 0, Cornard Utd 0 Holland FC 2, Debenham LC 1 Norwich Utd Res 0, Halstead Town 2 Norwich CBS 2, Little Oakley 3 Framlingham Town 3, Needham Market Res 0 Leiston Res 3, Swaffham Town 1 Woodbridge Town 3, Team Bury 0 AFC Sudbury Res 3, Whitton Utd 2 March Town Utd 0.

Reserve League: Hadleigh Utd 1 Walsham le Willows 1, Long Melford 0 Witham Town 2, Saffron Walden Town 3 Whitton Utd 0, Wivenhoe Town 5 Haverhill Rovers 1, Woodbridge Town 0 Halstead Town Res 5.

Essex Senior League

Premier Division: Basildon Town 2 Great Wakering Rovers 1, Cheshunt 2 Takeley 0, Clapton v Southend Manor postponed, FC Romania v Hackney Wick postponed, Hullbridge Sports 2 Barkingside 6, Ilford 2 Stansted 0, Sawbridgeworth Town 2 Waltham Forest 0, Sporting Bengal Utd 2 Tower Hamlets 3, Wadham Lodge 2 Enfield 1893 1, West Essex 2 Burnham Ramblers 0, Woodford Town (2017) 1 Redbridge 2.

Reserves Division: AFC Sudbury v Sawbridgeworth Town postponed, Burnham Ramblers 1 Redbridge 4, Grays Ath 1 Hullbridge Sports 0, Southend Manor 5 East Thurrock 1, Thurrock 3 Bishop’s Stortford 0, Waltham Abbey 4 Heybridge Swifts 2.

Touchline SIL

Senior Division: Benhall St Mary 3 Crane Sports 1, Coplestonians 1 Grundisburgh 0, Felixstowe Harpers Utd 1 AFC Hoxne 2, Haughley Utd 9 Ransomes Sports 1, Henley Ath 2 Bramford Utd 2, Leiston St Margarets 1 East Bergholt Utd 2, Wenhaston Utd 2 Capel Plough 1, Westerfield Utd 4 Achilles 6.

Division One: Bacton Utd 89 2 Bildeston Rangers 1, Barham Ath 2 Stanton 3, Ipswich Ath 3 Sporting 87 1, Mendlesham 0 AFC Kesgrave 1, Old Newton Utd 5 Wickham Market 1, Trimley Ath 0 Claydon 2, Trimley Red Devils 4 Stowupland Falcons 2.

Division Two: Bartons Willows 2 Tacket Street BBOB 1, Bramford Road Old Boys 4 Stonham Aspal 5, Cockfield Utd 4 Halesworth Town 0, Coddenham Ath 1 Cedars Park 4, Witnesham Wasps 1 Somersham 5.

Division Three: AFC YourShirts 3 Sutton Heath Saxons 1, Chantry Grasshoppers 0 Felixstowe Rangers 8, Needham Market Phoenix 2 Kesgrave Kestrels 11, Salvation Army 0 Ufford Sports 6, Sproughton Sports 1 Thurston 3.

League A: Achilles 4 East Bergholt Utd 0, AFC Hoxne 3 Old Newton Utd 1, Bramford Utd 2 Henley Ath 2, Crane Sports 2 Sporting 87 1, Framlingham Town 4 Mendlesham 1, Westerfield Utd 1 Wenhaston Utd 1.

League B: Cedars Park 0 Trimley Red Devils 4, Claydon 1 Cockfield Utd 1, Stonham Aspal 7 Benhall St Mary 1, Trimley Ath 0 Bacton Utd 89 4, Wickham Market 6 Haughley Utd 1.

League C: Capel Plough 1 Sporting 87 A 0, Halesworth Town 2 AFC Kesgrave 3, Kesgrave Kestrels 2 Ransomes Sports 1, Somersham 1 Leiston St Margarets 3, Stowupland Falcons A 1 Sproughton Sports 3, Ufford Sports 0 Barham Ath 4.

Division Four: Bardwell Sports 18 AFC Orwell 0, Elmswell Res v BROB Res postponed, Framlingham Town A 7 Whitton Utd A 1, Saxmundham Sports Res 1 Trimley Sports & Social Club 3, Sutton Heath Saxons Res 1 Hope Church 4.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists