Saturday, September 03

PUBLISHED: 19:13 03 September 2011 | UPDATED: 11:16 04 September 2011

Blue Square

South Division: Chelmsford 2 Dover 3, Basingstoke 3 Dartford 2, Eastbourne Borough 2 Havant and W 1, Eastleigh 0 Bromley 2, Salisbury 4 Hampton & Richmond 2, Staines Town 2 Thurrock 3, Sutton Utd 3 Dorchester 1, Tonbridge Angels 1 Farnborough 5, Truro City 1 Maidenhead Utd 2, Welling 3 Woking 2, Weston-S-Mare 4 Boreham Wood 1.

North Division: Droylsden 2 Colwyn Bay 1, Eastwood Town 0 Blyth Spartans 0, FC Halifax 3 Workington 1, Gloucester 1 Altrincham 1, Guiseley 4 Vauxhall Motors 1, Histon 0 Stalybridge 1, Hyde 3 Harrogate Town 2, Nuneaton 0 Gainsborough 1, Solihull Moors 1 Hinckley Utd 2, Worcester 0 Corby 2, Bishop’s Stortford 0 Boston Utd 1.

Ryman League

Premier Division: Aveley 1 Leatherhead 1, Bilericay Town 6 Kingstonian 0, Canvey Island 1 Harrow Borough 0, Cray Wdrs 3 East Thurrock Utd 0, Hastings Utd 0 Carshalton Ath 2, Horsham 1 Margate 2, Lowestoft Town 5 Convord Rgs 0, Metropolitan Police 0 AFC Hornchurch 2, Tooting & Mitcham Utd 1 Wingate & Finchley 1, Wealdstone 3 Bury Town 1.

FA Cup Preliminary Round: Beckenham Town 3 Walton Casuals 1, Bognor Regis Town 5 Camberley Town 1, Chatham Town 1 Croydon Ath 0, Chesthunt 0 Southend Manor 0, Chessington & Hook Utd 0 Hythe Town 1, Codkfosters 1 Rebridge 2, Colney Heath 0 Brentwood Town 1, Corinthian (Kent) 0 Maidstone Utd 9, Crawley Down 2 Farnham Town 1, Dulwich Hamlet 2 Eastbourne Town 0, Folkestone Invicta 2 Whyteleafe 2, Great Wakering Rovers 1 Oxhey Jets 1, Hadleigh Utd 1 Heybridge Swifts 4, Harlow Town 3 Corinthian Casuals 1, King’s Lynn Town 2 Soham Town Rgs 1, Kings Langley 2 Enfield Town 1, Leiston 5 FC Clacton 0, Maldon & Tiptree 9 Ipswich Wdrs 0, Merstham 1 Egham Town 1, Needham Market 4 Felixstowe & Walton Utd, Potters Bar Town 1 Broxbourne Borough V&E 3, Raynes Park Vale 0 Faverhsam Town 1, Sittingbourne 2 Peacehaven & Telscombe 1, St Ives Town 0 AFC Sudbyr 0, Thamesmead Town 3 Burgess Hill Town 0, Tilbury 3 Biggleswade Utd 1, Waltham Abbey 6 Ware 1, Waltham Forest 1 Ilford 1, Walton & Hersham 3 Tunbridge Wells 1, Whitehawk 0 Ramsgate 0, Whitstable Town 1 Worthing 3, Wimbourne 1 Godalming Town 2, Ely City 1 Walsham Le Willows 1, Gorleston 2 Harlow Town 0, Hadleigh Utd 1 Heybridge Swifts 4, Haverhill Rovers 3 Brantham 2, Leiston 5 FC Clacton 0, Maldon & Tiptree 9 Ipswich Wdrs 0, March Town Utd 1 Wisbech Town 1, Needham Market 4 Felixstowe & Walton Utd 1, Wroxham 1 Long Melford 0.

Ridgeons League

Premier Division: CRC 2 Norwich 2, Dereham Town 2 Wivenhoe Town 0, Diss Town 1 Woodbridge Town 1, Kirkley & Pakefield 0 Mildenhall Town 3, Stanway Rovers 3 Newmarket Town 1.

Division One: Debenham LC 0 Cambridge University Press 2, Stowmarket Town 3 Halstead Town 4, Team Bury 0 Swaffham Town 1, Whitton Utd 1 Downham Town 1.

Division One Knock Out Cup: Cornard Utd 2 Brightlingsea Regent 2.

Chell Trophy: Long Melford Reserves 2 Stowmarket Town Reserves 4.

Suffolk Senior Reserve Cup: Beccles Town 1 Felixstowe & Walton United 4, Mildenhall Town 1 Leiston 6, Woodbridge Town 2 Whitton United 4.

Reserve League

South Division: AFC Sudbry 2 Brantham Ath 1, Brightlingsea Regent 6 Haverhill Rovers 2, FC Clacton 2 Hadleigh Utd 2, Heybride Swifts 0 Braintree Town 7, Witham Town 4 Halstead 1, Wivenhoe Town 1 Stanway 2.

North Division: Great Yarmouth Town 4 Debenham LC 2, Ipswich Wdrs 5 Dereham Town 1, Norwich Utd 4 Needham Market 1, Thetford Town 4 Gorleston 5, Walsham Le Willows 1 Diss Town 3.

Kingsley Healthcare SIL

Senior Division: Achilles 2 Felixstowe Utd 3, Crane Sports 0 East Bergholt Utd 4, Framlingham Town 2 Ransomes Sports 4, Grundisburgh 3 Leiston St Margarets 1, Haughley Utd v Woodbridge Ath abandoned, Melton St Audrys 3 Old Newton Utd 1, Wickham Market 1 Capel Plough 2.

Division One: Bramford Utd 5 2 Stonham Aspal 2, BT Trimley 0 2 Ipswich Exiles 2, Henley Ath 1 Coplestonians 2, Mendlesham 2 Wenhaston Utd 4, St Johns 6 Cockfield Utd 3, Westerfield Utd 4 Saxmundham Sports 0.

Intermediate Division A: Coplestonians Res 7 Ransomes Sports 1, Felixstowe Utd Res 2 Grundisburgh 3, Ipswich Ath Res 3 East Bergholt Utd 0, Old Newton Utd Res 1 Westerfield Utd 6.

Intermediate Division B: Cockfield Utd Res 1 Framlingham Town 2, Ipswich Exiles Res 3 Haughley Utd 2, Leiston St Margarets 2 Bramford Utd 3, Saxmundham Sports 0 Henley Ath 2, Stonham Aspal Res 5 BT Trimley 0, Thurston v Wickham Market Res postponed, Wenhaston Utd Res 0 Mendlesham 2.

Division Two: Bacton Utd 89 2 Somersham 4, Benhall St Mary 2 Sproughton Sports 2, Bildeston Rgs 2 AFC Crowley 6, Claydon 2 Stowupland Falcons 1, Great Blakenham 0 Sporting 87 4, Halesworth Town 2 Salvation Army 4, Parkside Utd 0 Bramford Road Old Boys 1.

Division Three: AFC Hoxne 12 Tattingstone Utd 2, Coddenham 2 Waterside 5, Elmswell 3 Willis 2,

John Bull Utd 2 Claydon Res 1, Tacket Street BBOB 0 Bacton Utd 89 Res 2, Walsham Le Willows A 3 St Clements Hospital 2.

Division Four: Aldeburgh Town 7 Stowupland Falcons Res 0, Bramford Road Old Boys Res 2 AFC Hoxne Res 3, Cedars Park 7 Woolverstone Utd 0, Felixstowe Harpers 1 AFC Crowley Res 3, St Clements Hospital Res 1 Stradbroke Utd 5, Ufford Sports 1 Sporting 87 Res 1.

Division Five: East Bergholt Utd A 1 Cedars Park Res 2, Salvation Army Res 7 Coddenham Res 0, Shotley 0 FC Adhara 5, Sproughton Sports Res 4 Benhall St Mary Res 2, Stonham Aspal A 1 Dennington Utd 2, Witnesham Wasps 4 Sproughton Utd 1.

Division Six: AFC Titans 2 0 Halesworth Town Res 0, Bacton Utd 89 A 0 3 Waterside Res 3, Kesgrave Kestrels 2 Witnesham Wasps Res 1, Old Newton Utd ‘A’ 5 1 Tattingstone Utd Res 1, Willis Res 2 3 Aldeburgh Town Res 3.

Suffolk Senior Reserve Cup: Round One: Capel Plough Res 1 Lakenheath Res 2.

Essex Senior League

Premier Division: Barking 2 Basildon Utd 1, Bowers & Pitsea 1 Eton Manor 1, Takeley 2 Sporting Bengal Utd 5.

Profit UK Essex Olympian League

Senior Division Cup Round One: Baso;dpm Town 1 Frenford Senior 2, Broomfield 3 Lakeside 1, Epping 3 Hutton 7, Kelvedon Hatch 3 Leigh Ramblers 1, Leytonstone Utd 3 Ramsden 2, M & B Club 1 Forest Glade 2, Rayleigh Town 5 Westhamians 5 aet (Rayleigh Town won 6-5 on pens), Runwell Hospital 2 Old Southendian 4, Ryan FC 3 Canning Town 2, Southminster St Leonards 5 Galleywood 0, Springfield 1 White Ensign 2, Stambridge Utd 6 Chingford Ath 1, Sungate 3 Thurrock Res 0, Upminster 2 Benfleet 4.

Premier Division: Hannakins Farm 3 Harold Wood Ath 7.

Senior Division One: Bishops Stortford Swifts1 Aldborough Ath 1, Wadham Lodge 0 Old Chelmsfordians 3.

Senior Division Two: Roydon 1 Castle Utd 6.

Senior Division Three: Debden Sports 0 Catholitc Utd 3, Old Barkabbeyans 2 Writtle 1, Shenfield AFC 2 Newham Utd 5.

Reserve Division One: Buckhurst Hill 3 M & B Club 4, Canning Town 1 Aldborough Ath 2, Frenford Senior 3 Kelvedon Hatch 3,Harold Wood Ath 2 Westhamians 1, Hutton 3 Epping 1, Ramsden 0 Rayleigh Town 7.

Reserve Division Two: Herongate Ath 0 Sandon Royals 4, White Ensign 6 Leigh Ramblers 0.

Reserve Division Three: Burnham Ramblers A 9 Writtle 1, Chingford Ath 1 Old Barkabbeyans 2, Lakeside 6 Catholic Utd 1, Newham Utd 5 Toby 2, Old Southendian 3 Leytonstone Utd 3.

Kent Blaxill Essex & Suffolk Border League

Knock Out Cup Round One: Gosfield Utd 0 Sudbury Ath 4, Mersea Island 3 St Osyth 1, Rayne 2 White Notley 2, Boxted Lodgers 2 Harwich & Parkeston 6, Kirby Ath 0 West Bergholt 3, Earls Colne 3 Great Bentley 2, Hatfield Peverel 4 Dedham Old Boys 0, University of Essex 0 Alresford Colne Rgs 3, Gas Recreation 6 Haverhill Sports Association 0, Rowhedge 1 Newbury Forest 4, Colne Engaine & Bell Utd 2 Clcaton Utd 3, Maldon St Marys 1 Little Oakley 1, Holland FC 1 Lawford Lads 1, Tiptree Jobserve 2 Coggeshall Town 4, Bradfield Rovers 0 Wormingford Wdrs 1.

Reserve Knock Out Cup Preliminary Round: Barnston AFC 2 Mersea Island 1, Hedinghams Utd 1 University of Essex 1, Dedham Old Boys 1 Gas Recreation 2.

Division One: Foxash Social 1 Barnston AFC 2.

Reserve Premier Division: Alresford Colne Rgs 2 Earls Colne 1, Coggeshall Town 4 Tiptree Jobserve 0, Great Bentley 1 Rowhedge 4, Sudbury Ath 1 Little Oakley 3.

Reserve Division One: Harwich & Parkeston 6 Colne Engaine & Bell Utd 0, Lawford Lads 6 Boxted Lodgers 2.

St Edmundsbury League

Division One: St Edmunds 1965 1 Mildenhall United 2, Garboldisham 3 Bartons 2, Glad Abbott 6 Beck Row 1, Ixworth Raiders 1 Westbury United 2, Barrow 4 Lawshall Swan 4.

Division Two: Barons 1985 8 Barningham 2011 1, Beck Row Reserves 1 Bury Rovers 2, Black Boy 5 Sporting 87 ‘A’ 2, Tollgate Inn 3 RF Saints 1, Wickhambrook 1 Elephant & Castle 5.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists