Saturday, October 1

PUBLISHED: 18:24 01 October 2016 | UPDATED: 18:27 01 October 2016

Vanarama National League

Premier Division: Boreham Wood 0 Wrexham 1, Chester 5 Dover 0, Forest Green 0 Barrow 0, Gateshead 0 Torquay 0, Lincoln City 3 Braintree 0, Macclesfield 1 North Ferriby Utd 0, Maidstone Utd 2 Solihull Moors 4, Southport 1 Bromley 2, Sutton Utd 1 Guiseley 0, Woking 3 Eastleigh 3, York 0 Aldershot 1, Dag & Red Tranmere (late kick off) .

Ryman League

Premier Division: AFC Sudbury 1 Leatherhead 2, Burgess Hill Town v Wingate & Finchley postponed, Enfield Town 2 Dulwich Hamlet 2, Harrow Borough v Havant & Waterlooville postponed, Lowestoft Town 4 Harlow Town 0, Metropolitan Police v Billericay Town postponed, Needham Market 1 Metropolitan Police 0.

North Division: Aveley 3 Brentwood Town 1,Brightlingsea Regent 2 Tilbury 3, Bury Town 3 Bowers & Pitsea 0, Cheshunt 2 Witham Town 0, Dereham Town 3 Heybridge Swifts 0, Maldon & Tiptree 3 AFC Hornchurch 0, Romford 1 Haringey Borough 1, VCD Ath 2 Soham Town Rangers 0, Waltham Abbey 1 Thurrock 1, Ware 2 Phoenix Sports 2, Wroxham 1 Great Wakering Rovers 3.

The Emirates FA Cup 16-17 - Third Round Qualifying: Beaconsfield SYCOB 3 Felixstowe & Walton Utd 0, Billericay Town 3 Chippenham Town 2, Burgess Hill Town 6 Cadbury Heath 1, Chesham Utd 2 Staines Town 0, Ebbsfleet Utd 7 Havant & Waterlooville 0, Faversham Town 1 Egham Town 1, Harrow Borough 2 Winchester City 1, Hendon 3 AFC Rushden & Diamonds 0, Hungerford Town 1 Leiston 4, Margate v Hastings Utd postponed, Merstham 5 Thamesmead Town 1, North Leigh 3 Folkestone Invicta 1, St Albans City 6 Worthing 0, Tonbridge Angels 4 Hereford 2, Westfields 4 Walton Casuals 0.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Ely City 1 FC Clacton 0, Gorleston 3 Godmanchester Rovers 1, Long Melford 1 Mildenhall Town 3, Saffron Walden Town 1 Stanway Rovers 4, Thetford Town 1 Haverhill Rovers 2, Walsham le Willows 4 Hadleigh Utd 2, Wivenhoe Town 1 Swaffham Town 0.

First Division: Diss Town 6 Needham Market Res 0, Downham Town 5 Whitton Utd 1, Framlingham Town 2 Halstead Town 2, Haverhill Borough 2 AFC Sudbury Res 1, Holland FC 0 Stowmarket Town 4, Leiston Res 1 Team Bury 5, March Town Utd 3 Cornard Utd 2, Wisbech St Mary 2 Braintree Town Res 0, Woodbridge Town 1 Coggeshall Town 2.

Reserve League: Hadleigh Utd 2 Walsham le Willows 4, Halstead Town 4 Felixstowe & Walton Utd 0, Newmarket Town 5 Saffron Walden Town 0, Stanway Rovers 11 Diss Town 1, Stowmarket Town v Woodbridge Town postponed, Whitton Utd 1 Wivenhoe Town 6, Witham Town 11 Long Melford 1.

Essex Senior League

Premier Division: Barkingside 1 West Essex 1, Eton Manor 0 Clapton 1, Haringey & Waltham 2 Burnham Ramblers 1, Hullbridge Sports 2 Waltham Forest 2, London Bari 3 Sawbridgeworth Town 4, Redbridge 5 Tower Hamlets 2, Southend Manor 3 Ilford 0, Sporting Bengal Utd 1 Stansted 3, Takeley 0 Barking 1, Wadham Lodge 0 Basildon Utd 3.

Reserves Division: Barkingside 3 Takeley 0, Bishop’s Stortford Waltham Abbey , Heybridge Swifts 5 AFC Sudbury 2, Hullbridge Sports 3 Redbridge 1, Stansted 2 Barking 1, Thurrock 2 Sawbridgeworth Town 1.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 3 Stanton 3, Bramford Utd 1 Crane Sports 4, Capel Plough 1 Haughley Utd 2, Coplestonians 1 Henley Ath 2, East Bergholt Utd 1 Leiston St Margarets 0, Felixstowe Harpers Utd 7 Ipswich Ath 2, Ransomes Sports 3 Grundisburgh 0, Wenhaston Utd 2 Westerfield Utd 2.

Division One: Old Newton Utd 2 Wickham Market 6.

Division Two: Sproughton Sports 1 BROB 12, Stonham Aspal 1 Tacket Street BBOB 3.

Division Three: Elmswell 2 Saxmundham Sports 1, Kesgrave Kestrels 5 Sutton Heath Saxons 2, Salvation Army 0 Newton Road 6, Stradbroke Utd 1 Tattingstone Utd 2.

League A: Coplestonians 1 East Bergholt Utd 1, Cranes Sports 1 Westerfield Utd 4, Ipswich Ath 1 Achilles 6, Sporting ‘87 1 Wenhaston Utd 2.

League B: East Bergholt Utd A 3 Bramford Utd 2, Haughley Utd 2 Capel Plough 1, Henley Ath 1 Stonham Aspal 2, Stowupland Falcons 0 Trimley Red Devils 4, Trimley Ath 1 Coplestonians A 3.

League C: AFC Kesgrave 4 Stonham Aspal A 1, Cedars Park 5 Witnesham Wasps 0, Cockfield Utd 3 Wickham Market 2, Halesworth Town 6 Sproughton Sports 0, Leiston St Margarets 4 Stowupland Falcons A 0, Somersham 2 Ransomes Sports 2, Sporting ‘87 A 1 Debenham LC 3.

Division Four: Bacton Utd ‘89 A 6 Wortham 1, Barham Ath Res 1 Felixstowe Rangers 9, BROB Res 1 Sproughton Utd 4, Cedars Park A 0 AFC YourShirts 6, Needham Market Phoenix 1 Ufford Sports Res 4, Thurston 5 Kesgrave Kestrels Res 0.

Suffolk FA Junior Cup First Round: Bacton Utd 4 Somersham 2, Barons 3 Mildenhall Town Res 4, Beccles Caxton 1 AFC Hoxne 5, Benhall St Mary 5 Shotley 3, Bildeston Rangers 2 Cockfield Utd 3, Brandon v Thurston home win, Bury Town Rams A 0 Barton Willows 2, Cavendish 0 Cedars Park 1, Claydon 1 Barham Ath 2, Coddenham Ath 2 Stowupland Falcons 6, Ipswich Exiles 4 Trimley Ath 2, Ipswich Valley Rangers 0 Witnesham Wasps 13, Kirkley & Pakefield 2 Halesworth Town 0, Mendlesham 6 Clare Town 4, Stanton Res 0 Sporting 87 1, St Edmunds 1965 7 Mildenhall Utd 0, Trimley Red Devils 3 Chantry Grasshoppers 2, Ufford Sports 0 AFC Kesgrave 3, Vipers 2 Exning Utd 3.

St Edmundsbury League

Division One: Trunk 2 Bedrics Worth 3.

Division Two: AFC Weeting Res 0 Bury Wdrs 9, Beck Row 0 Vipers 5, Elmswell Res 3 AFC Black Boy 5, RF Saints 1 Walsham le Willows B 1.

Prokit UK Essex Olympian League

Senior League Cup Second Round: Galleywood 0 Bishops Stortford Swifts 1, Hannakins Farm 0 Runwell Sports 2, Harold Hill 2 Leigh Ramblers 1, Kelvedon Hatch 3 Canning Town 1, Ryan 5 Lakeside 1, Shoebury Town 4 Hutton 1.

Premier Division: Buckhurst Hill 2 Frenford Senior 2, Harold Wood Ath 3 Rayleigh Town 2, Manford Way 1 May & Baker EC 4, Springfield 3 White Ensign 0.

Division One: Catholic Utd 2 Old Southendian 1, Newham Utd 1 Great Baddow 4, Old Chelmsfordians 1 Basildon Town 3, Snaresbrook 2 Newbury Forest 4.

Division Two: Benfleet 5 Rochford Town 2, Old Barkabbeyans 3 Herongate Ath 4, Sungate 2 Ramsden Scotia 0, Upminster 3 Ongar Town 2.

Division Three: Debden Sports 3 Leytonstone Utd 2, Hutton Res v Westhamians home walk over.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists