Saturday, November 29

PUBLISHED: 18:09 29 November 2014 | UPDATED: 18:15 29 November 2014

Vanarama Conference League

Premier Division: Telford 1 Grimsby 1, Altrincham 2 Kidderminster 1, Barnet 3 Macclesfield 1, Bristol Rovers 2 Welling 0, Halifax 2 Alfreton 0, Forest Green 2 Dartford 1, Gateshead 1 Dover 2, Lincoln City 1 Southport 0, Nuneaton 3 Chester 2, Torquay 2 Eastleigh 0, Woking 1 Braintree 0, Wrexham 3 Aldershot 1.

Ryman League

Premier Division: Billericay Town v Leiston postponed, Dulwich Hamlet 2 Kingstonian 1, Enfield Town 5 Harrow Borough 0, Hendon v Metropolitan Police postponed, Leatherhead v Bognor Regis Town postponed, Maidstone Utd 2 VCD Ath 0, Margate 3 Grays Ath 0, Tonbridge Angels v Peacehaven & Telscombe postponed, Wingate & Finchley 2 Hampton & Richmond Borough 2, Witham Town 4 Bury Town 1.

North Division: Aveley 3 Dereham Town 1, Brentwood Town 3 Great Wakering Rovers 0, Chatham Town 0 Waltham Abbey 0, Cray Wdrs v Thurrock postponed, Maldon & Tiptree 1 Barkingside 1, Needham Market 0 Ware 1, Redbridge v Heybridge Swifts postponed, Romford 2 Harlow Town 2, Soham Town Rangers 1 Brightlingsea Regent 2, Thamesmead Town 5 Cheshunt 0, Tilbury 2 Burnham Ramblers 0, Wroxham v AFC Sudbury postponed.

The FA Trophy 14-15

Third Qualifying Round: Burgess Hill 3 Leatherhead 2, Ebbsfleet Utd 1 Hendon 0, Havant & Waterlooville 2 East Thurrock 1, Maidenhead Utd 2 Metropolitan Police 1, Oxford City 6 Lewes 1, Peacehaven & Telscombe 0 Gosport Borough 4, St Neots Town 1 AFC Sudbury 1, Weymouth 3 Cray Wdrs 1, Tonbridge Angels 0 Bromley 0, Wimborne Town 4 AFC Hornchurch 2.

Suffolk Senior Cup: Stanton 0 Woodbridge 2.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 2 Ipswich Wdrs 2, Ely City 2 Kirkley & Pakefield 4, FC Clacton 2 Haverhill Rovers 2, Gorleston v Felixstowe & Walton Utd postponed, Hadleigh Utd 0 Fakenham Town 2, Mildenhall Town 1 Thetford Town 2, Norwich Utd 2 Newmarket Town 1, Walsham le Willows 0 Godmanchester Rovers 3, Whitton Utd 3 Stanway Rovers 3, Wivenhoe Town 1 Diss Town 1.

First Division KO Cup: AFC Sudbury Res 5 Braintree Town 1.

First Division: Downham Town 1 Kings Lynn Town Res 0, Halstead Town 0 March Town Utd 2, Haverhill Borough 2 Stowmarket Town 1, Leiston 0 Cornard Utd 1, Swaffham Town 0 Saffron Walden Town 1.

Thurlow Nunn Reserve League

Premier Division: Brightlingsea Regent 2 Brantham Ath 2, Felixstowe & Walton Utd 2 Walsham le Willows 1, Stanway Rovers 2 Gorleston 2.

First Division: Diss Town 2 Whitton Utd 2, Woodbridge Town 2 Wivenhoe Town 5.

Chell Trophy West Group: Long Melford 4 Stowmarket Town 2, Saffron Walden Town 0 Newmarket Town 2.

Suffolk Senior Reserve Cup: Lowestoft Town 0 Haverhill Borough 2, Wenhaston Utd 2 Hadleigh Utd 0.

Essex Senior League

Premier Division: Barking 3 Southend Manor 2, Clapton 4 Sawbridgeworth Town 0, FC Romania 3 Sporting Bengal Utd 1, Ilford 3 Enfield 1893 1, Waltham Forest 2 Greenhouse London 3.

Reserves League: Takeley v Redbridge postponed, Thurrock 1 Canvey Island 2.

Essex Senior Reserve Shield: Redbridge 4 Southend Manor 1.

Touchline SIL

Senior Division: East Bergholt Utd 2 Westerfield Utd 1.

Division One: Benhall St Mary 2 Mendlesham 2, Framlingham Town 2 Parkside Utd 0, Henley Ath 6 Stow Utd 0, Ipswich Ath 5 Old Newton Utd 0, Ipswich Exiles 3 Sporting 87 3, Somersham 1 Coplestonians 2, St Johns 1 Trimley Ath 4.

Division Two: Adhara 0 AFC Hoxne 1, Bacton Utd 89 3 Boxford Rovers 1, Ransomes Sports 6 Saxmundham Sports 0, Stonham Aspal 4 Cedars Park 0, Stowupland Falcons 10 Salvation Army 1.

Intermediate Division A: Achilles 6 Felixstowe Harpers Utd 1, Coplestonians 2 Ipswich Valley Rangers 1, Crane Sports 4 East Bergholt Utd 2, Old Newton Utd v Stanton postponed.

Intermediate Division B: Capel Plough v Bramford Utd postponed, Ipswich Exiles 2 Haughley Utd 2, Mendlesham 6 Wickham Market 7, Sporting 87 2 Trimley Ath 0, Stow Utd 2 Henley Ath 4.

Intermediate Division C: AFC Hoxne 4 Walsham Le Willows A 1, Debenham LC v Ipswich Wdrs postponed, Leiston St Margarets 2 Bacton Utd 89 2, Saxmundham Sports v Ipswich Ath postponed.

Division Three: Sproughton Sports v Halesworth Town postponed, Tacket Street BBOB 2 Cockfield Utd 1, Ufford Sports 0 Witnesham Wasps 2, Waterside 2 Barham Ath 4.

Division Four: Coddenham Ath v Stowupland Falcons Res postponed, Woolverstone Utd 2 Sproughton Utd 0.

Division Five: Bramford Road Old Boys Res 2 Stradbroke Utd 2, Elmswell Res 3 Chantry Grasshoppers 6, Old Newton Utd A 3 Ufford Sports Res 0.

Division Six: AFC Elmsett 2 Ipswich Valley Rangers A 2, AFC Kesgrave & Willis Res v Bacton Utd 89 A postponed, AFC Titans 0 Stonham Aspal A 2, Salvation Army Res 2 Sproughton Sports Res 2.

Gipping Press Cup

Round Two: Claydon Res 2 Benhall St Mary Res 3.

Club Colours Cup

Round Two: Cockfield Utd Res v Shotley postponed.

Round Three: Bildeston Rangers Res 2 East Bergholt Utd A 7, Kesgrave Kestrels 2 Felixstowe Harpers Utd A 1, Sporting 87 A 0 Cedars Park Res 4, Tattingstone Utd 3 Kesgrave Kestrels Res 0.

Suffolk Senior Cup

Round Two: Grundisburgh 0 Achilles 4, Bramford Utd 2 Lakenheath 4, Felixstowe Harpers Utd 2 Wenhaston Utd 0, Haughley Utd 2 Ipswich Valley Rangers 3, Stanton 0 Woodbridge Town 2, Team Bury v Crane Sports postponed, Wickham Market 1 Beccles Town 8.

Suffolk Senior Reserve Cup

Quarter Final: Wenhaston Utd 0 Hadleigh Utd 0 (away win on pens).

Prokit UK Essex Olympian League

Essex Premier Cup Third Round: Benfleet 1 Harold Hill 4, Buckhurst Hill 3 Hutton 2, Coggeshall Town 0 Rochford Town 2, Little Oakley 0 Kelvedon Hatch 2, Newbury Forest 1 Old Chelmsfordians 5, Runwell Hospital v Debden Sports (home win).

Senior Division Cup Third Round: Bishops Stortford Swifts 3 Harold Wood Ath 2.

Premier Division: Southminster St Leonards 1 Wadham Lodge 6, Springfield 3 May & Baker EC 1.

Division One: Canning Town 5 Ongar Town 6, Herongate Ath Old Southendian , Westhamians 2 Leigh Ramblers 8, White Ensign 2 Shenfield AFC 2.

Division Two: Old Barkabbeyans 4 Lakeside 1, Toby 4 Roydon 0.

Division Three: FC Hamlets POAPC 3 Upminster 0, Ramsden Scotia 2 Epping 1, Sungate 1 Forest Glade 5.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists