Saturday, November 19

PUBLISHED: 18:49 19 November 2016 | UPDATED: 18:49 19 November 2016

Vanarama National League

Premier Division: Forest Green 2 Lincoln City 3, Aldershot 1 Macclesfield 2, Barrow 2 Solihull Moors 1, Boreham Wood 2 Southport 0, Braintree 0 Tranmere 1, Chester 1 Bromley 1, Dover 2 Guiseley 0, Gateshead 2 Eastleigh 2, Maidstone Utd 0 Woking 3, North Ferriby Utd 2 Sutton Utd 1, Torquay 1 Wrexham 1, York 0 Dag & Red 2.

South Division: Bath City 2 Chelmsford City 2, Bishop’s Stortford 0 Dartford 3, East Thurrock Utd 1 St Albans City 1, Eastbourne Borough 3 Weston-Super-Mare 4, Ebbsfleet 2 Maidenhead Utd 3, Gosport Borough 2 Concord Rangers 5, Hampton & Richmond 3 Welling 1, Hemel Hempstead Town 0 Truro 1, Hungerford Town 2 Wealdstone 0, Margate 0 Oxford City 5, Poole Town 3 Whitehawk 1.

Ryman League

Premier Division: Billericay Town 1 Harlow Town 1, Canvey Island 1 Wingate & Finchley 4, Dulwich Hamlet 4 Worthing 1, Folkestone Invicta 4 AFC Sudbury 2, Harrow Borough 0 Kingstonian 4, Havant & Waterlooville 0 Enfield Town 2, Leatherhead 1 Bognor Regis Town 3, Leiston 2 Hendon 3, Lowestoft Town 1 Burgess Hill Town 0, Metropolitan Police 3 Grays Ath 1, Needham Market 0 Tonbridge Angels 2, Staines Town 3 Merstham 0.

North Division: Aveley 3 Maldon & Tiptree 0, Brentwood Town 0 Tilbury 3, Bury Town 2 Haringey Borough 1, Cheshunt 2 AFC Hornchurch 2, Great Wakering Rovers 1 Romford 1, Heybridge Swifts 3 Witham Town 1, Phoenix Sports 0 Norwich Utd 1, Thamesmead Town 1 Soham Town Rangers 2, Thurrock 0 Brightlingsea Regent 1, Waltham Abbey 3 Dereham Town 3, Ware 2 Bowers & Pitsea 3, Wroxham 4 VCD Ath 0.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 2 Kirkley & Pakefield 3, Ely City 1 Stanway Rovers 1, Godmanchester Rovers 4 Walsham le Willows 1, Great Yarmouth Town 2 Thetford Town 1, Hadleigh Utd 0 Felixstowe & Walton Utd 4, Haverhill Rovers 2 FC Clacton 2, Ipswich Wdrs 7 Newmarket Town 3, Mildenhall Town 2 Long Melford 1, Swaffham Town 1 Gorleston 5, Wivenhoe Town 3 Saffron Walden Town 3.

First Division: Braintree Town Res 3 Coggeshall Town 5, Cornard Utd 5 Needham Market Res 0, Debenham LC 1 Team Bury 6, Dereham Town Res 1 Wisbech St Mary 5, Halstead Town 1 March Town Utd 1, Holland FC 1 Kings Lynn Town Res 0.

Reserve League: Felixstowe & Walton Utd 2 Woodbridge Town 3, Newmarket Town v Diss Town postponed, Stanway Rovers 4 Wivenhoe Town 1, Walsham le Willows 4 Hadleigh Utd 1, Whitton Utd 4 Long Melford 1, Witham Town 1 Cornard Utd 1.

Essex Premier Cup Third Round: AFC Hornchurch U21s 1 Old Chelmsfordians 2, Benfleet 1 Harold Wood Ath 4, Catholic Utd 5 Little Oakley 2, Frenford Senior 2 Toby 1, Great Baddow 1 Basildon Town 2, Heybridge Swifts Res 1 Sungate 2, Hutton 1 Thurrock Res 3, Kelvedon Hatch 2 Brightlingsea Regent U21s 1, Leigh Ramblers 1 Old Barkabbeyans 0, London APSA 1 Hannakins Farm 0, May & Baker EC 3 Ryan 1, Saffron Walden Town Res 2 Rayleigh Town 4, Shenfield AFC 4 Roydon 0, Springfield 2 Ramsden Scotia 1, White Notley 0 Manford Way 6.

Norfolk Senior Cup: Diss Town 2 Downham Town 1, Fakenham Town 2 Acle Utd 0.

Suffolk FA Senior Cup sponsored by CNet Training Third Round: AFC Sudbury Res v Brantham Ath Res postponed, Beccles Town 4 Haverhill Borough 5, Bramford Utd Coplestonians , Hundon Leiston St Margarets , Stowmarket Town 1 Capel Plough 2, Waveney Achilles .

Suffolk FA Junior Cup Third Round: AFC Kesgrave 0 AFC Hoxne 1, Barham Ath 2 Trimley Red Devils 2 (Barham Ath won 6-5 on pens), Benhall St Mary 3 Cockfield Utd 1, Cedars Park 2 Brandon Town 3, Exning Utd 1 Bacton Utd 3, Oulton Broad 1 Wickham Market 1, Southwold Town 0 Ipswich Exiles 3, Stonham Aspal 0 Stowupland Falcons 3.

Suffolk FA Primary Cup Fourth Round: AFC Hoxne Res 4 Sporting 87 Res 2, AFC Yourshirts 2 Beccles Town Res 0, Bures Utd 3 Woolverstone Utd 0, Cockfield Utd Res 2 Adastral Park 3, Kesgrave Kestrels 0 Hopton 3, Lakenheath Casuals 0 Saxmundham Sports 9, Tuddenham 08 2 Thurston 5, Wickham Market Res 2 Barham Ath Res 1.

Essex Senior League

Premier Division: Enfield 1893 1 Clapton 2, Eton Manor 0 Southend Manor 4, Haringey & Waltham 1 FC Romania 7, Ilford 1 Hullbridge Sports 1, London Bari 2 Sporting Bengal Utd 2, Sawbridgeworth Town 5 Barkingside 1, Takeley 2 Wadham Lodge 1, Tower Hamlets 2 Redbridge 4, Waltham Forest 0 Barking 2, West Essex 3 Burnham Ramblers 1.

Reserves Division: Barking 1 Hullbridge Sports 0, Redbridge 2 Waltham Abbey 2, Stansted v Thurrock postponed, Stansted 6 Tower Hamlets 0.

Touchline SIL

Senior Division: Crane Sports 3 Westerfield Utd 1, East Bergholt Utd 0 Wenhaston Utd 3, Grundisburgh 4 Ransomes Sports Utd 1, Henley Ath 4 Stanton Utd 1.

Division One: Claydon 4 Mendlesham 2, Trimley Ath 7 Ipswich Valley Rangers 1.

Division Two: Chantry Grasshoppers 1 Sproughton Sports 3, Shotley 7 Coddenham Ath 1, Somersham 1 Halesworth Town 3, Tacket Street BBOB 3 Bartons Willows 1, Witnesham Wasps 1 BROB 4.

Division Three: Elmswell 1 Tattingstone Utd 3, Newton Road 2 Sutton Heath Saxons 3, Salvation Army 0 Stradbroke Utd 4.

League A: Achilles v Cranes Sports postponed, Framlingham Town 11 Mendlesham 1, Ipswich Ath 3 Coplestonians 0, Old Newton Utd 1 Westerfield Utd 8.

League B: Capel Plough v Coplestonians A postponed, East Bergholt Utd A 1 Benhall St Mary 5, Haughley Utd 3 Stonham Aspal 3, Stowupland Falcons 2 Claydon 2, Trimley Ath 0 Henley Ath 3, Trimley Red Devils 1 Bacton Utd ‘89 3.

League C: Halesworth Town 2 AFC Kesgrave 2, Leiston St Margarets 2 Debenham LC 4, Ransomes Sports 1 Cedars Park 2, Sporting ‘87 A 8 Somersham 3, Sproughton Sports 5 Witnesham Wasps 2, Stonham Aspal A 2 Stowupland Falcons A 3.

Division Four: Bacton Utd ‘89 A 3 Sproughton Utd 2, BROB Res 3 Kesgrave Kestrels Res 6, Cedars Park A 3 Needham Market Phoenix 3, Ufford Sports Res 2 Chantry Grasshoppers Res 1, Wortham 2 Felixstowe Rangers 8.

St Edmundsbury League

Division One: Stanton Res 1 St Edmunds 1965 3, Thurston 0 Barons 8, Trunk 1 Bedrics Worth 2, Vipers 3 Bury Town Rams A 1.

Division Two: Bury Town Rams B 2 Vipers Res 5, Elmswell Res 2 AFC Weeting Res 0, RF Saints 3 Beck Row 3, Walsham le Willows B 1 Bury Wdrs 0.

Prokit UK Essex Olympian League

Premier Division: Bishops Stortford Swifts 2 Canning Town 3, White Ensign 4 Harold Hill 2.

Division One: Galleywood 5 Old Southendian 2, Newbury Forest 3 Snaresbrook 1, Newham Utd 1 Runwell Sports 2.

Division Two: Lakeside 2 Herongate Ath 1, Ongar Town 0 Upminster 2, Rochford Town 1 FC Hamlets 2.

Division Three: Harold Wood Ath 6 Frenford Senior Res 0, Leytonstone Utd 1 Rayleigh Town Res 6, Old Chelmsfordians Res 0 May & Baker EC Res 2, Shoebury Town 3 Hutton Res 2.

Andreas Carter Essex & Suffolk Border League

Premier Division: Barnston 3 Holland Res 1, Earls Colne 0 Harwich & Parkeston 4, Hatfield Peverel 3 University of Essex 2, Weeley Ath 2 Alresford Colne Rangers 3.

Division One: Alresford Colne Rangers Res 1 Hedinghams Utd 4, Boxted Lodgers 0 Cressing Utd 3, FC Clacton Res 1 Little Oakley Res 3, Lawford Lads 1 Kelvedon Social 6, Tiptree Jobserve 5 University of Essex 2, Wormingford Wdrs Saturday 6 West Bergholt Res 3.

Division Two: Brantham Ath A 0 2 Brightlingsea Regent A 2, Colchester Ath Saturday 2 Lawford Lads Res 0, Great Bentley 5 Little Oakley A 3, Kelvedon Social Res 2 Mersea Island 5, Tiptree Park v Boxted Lodgers Res postponed.

Division Three: Bradfield Rovers Res 2 Belle Vue Social Club 9, Bures Utd FC (Sat) 5 Great Bentley Res 0, Connaught Red Star 2 Dedham Old Boys Res 1, Tiptree Heath v Barnston Res postponed, Weeley Ath Res 0 Colne Engaine 4.

Latest from the Green Un