Saturday, November 15

PUBLISHED: 17:12 15 November 2008 | UPDATED: 13:55 04 March 2010

METALTEC SIL

Senior Division: Capel Plough 0 East Bergholt Utd 0, Coplestonians 0 Framlingham Town 1, Crane Sports 1, Ransomes Sports 0, Felixstowe Utd 1 Ipswich Athletic 4, Grundisburgh 5 Westerfield Utd 0, Melton St Audrys 3 St Johns 1, Stowupland Falcons 7 Stonham Aspal 1, Woodbridge Athletic 1 Leiston St Margarets.

RIDGEONS LEAGUE

Premier Division: CRC 0 Walsham-le-Willows 0, Ely City 0 Whitton United 3, Haverhill Rovers 3 Woodbridge Town 1, Norwich United 0 Histon Reserves 2, Wisbech Town 0 Harwich & Parkeston 3, Wroxham 3 Felixstowe & Walton United 2.

First Division: Brantham Athletic 2 Gorleston 3, Diss Town 1 Newmarket Town 3, Downham Town 1 Halstead Town 3, Fakenham Town 4 Long Melford 0, Great Yarmouth Town 1 Godmanchester Rovers 1, Hadleigh United 3 Swaffham Town 1, Ipswich Wanderers 2 March Town United 0, Thetford Town 2 Saffron Walden Town 1.

Reserve South Division: Braintree Town 1 Witham Town 4, Cornard United 0 Hadleigh United 7, Halstead Town 2 Stanway Rovers 1.

Reserve North Division: Felixstowe & Walton United 2 Stowmarket Town 0, Gorleston 6 Ipswich Wanderers 1, Walsham-le-Willows 6 Leiston 0, Whitton United 1 Thetford Town 0.

FA Vase: Biggleswade United 0 Stanway Rovers 3, FC Clacton 4 Basildon United 0, Kirkley & Pakefield 0 Dereham Town 1, Leiston 1 Debenham LC 0, Lowestoft Town 2 Tiptree United 0, Needham Market 1 Northampton Spencer 0, VCD Athletic 2 Mildenhall Town 1.

Suffolk Senior Reserve Cup: Corton Reserves 0 Long Melford Reserves 0, Mildenhall Town Reserves 2Woodbridge Town Reserves 1.

METALTEC SIL

Senior Division: Capel Plough 0 East Bergholt Utd 0, Coplestonians 0 Framlingham Town 1, Crane Sports 1, Ransomes Sports 0, Felixstowe Utd 1 Ipswich Athletic 4, Grundisburgh 5 Westerfield Utd 0, Melton St Audrys 3 St Johns 1, Stowupland Falcons 7 Stonham Aspal 1, Woodbridge Athletic 1 Leiston St Margarets.

Intermediate Division One: Achilles 1 Old Newton Utd 3, Ipswich Athletic 3 Felixstowe Utd 2, Ransomes Sports 1 Stowupland Falcons 3, Stonham Aspal 2 Melton St Audrys 2.

Intermediate Division Two: BT Trimley 4 Mendlesham 1, Cockfield Utd 9 Wickham Market 6, Framlingham Town 0, Woodbridge Athletic 3, Leiston St Margarets 1 Willis 2, St Johns 6 Claydon 0, Wenhaston Utd 4 St Edmunds 65 0.

Division Two: AFC Hoxne 1 Bramford Utd 2, Elmswell 2 Salvation Army 4, Saxmundham Sports 2 Bildeston Rangers 2, Stradbroke Utd 6 Sizewell Associates 0.

Division Three: Henley Athletic 1 John Bull Utd 2, St Clements Hospital 1 Coplestonians 'A' 2.

Division Four: Gt Blakenham 3 Tacket Street BBOB 3, Sizewell Associates Res 2 Albion Mills Res 3, Stonham Aspal 'A' 0 Saxmundham Sports 1, Ufford Sports 4 Ipswich Exiles Res 0.

Division Five: Bildeston Ranges 2 Bramford Road OB Res 8, Salvation Army Res 3 Henley Athletic Res 0, Sporting 87 Res 3 Stradbroke Utd Res 1, Stowupland Falcons 'A' 2 Bacton Utd 89 Res 4.

Division Six: AFC Titans 0 East Bergholt Utd 'A' 4, Benhall St Mary Res 3 Coddenham Res 3, Shotley 1 Somersham 1, Sproughton Sports Res 1 St Clements Hospital Res 0.

Omnico Cup: Albion Mills 0 Mendlesham 3, Aldeburgh Town 2 Ipswich Utd 4, Bramford Road OB 1 Bacton Utd 89 1 (home win on pens), Claydon 3 Dennington Utd 0, Coddenham 0 Achilles 4, Halesworth Town 5 Tattingstone Utd 1, Ipswich Exiles v Haughley Utd (A), Old Newton Utd 3 Sporting 87, Parkside Utd 2 BT Trimley 1, St Edmunds 65 2 Cockfield Utd 1, Stanton 6 AFC Crowley 4, Walsham le Willows 'A' 0 Thurston 3, Waterside 3 Somersham 1, Willis 3 WenhastonUtd 1, Woolverstone Utd 2 Trimley Red Devils 3.

ESSEX AND SUFFOLK BORDER LEAGUE

Division Premier: Earls Colne 3 White Notley 3, Gas Recreation 6 Coggeshall Town 1, Hatfield Peverel 1 Alresford Colne Rangers 1, Little Oakley 2 University Of Essex 1, Mersea Island 1 Tiptree Heath 0, Team Bury 5 Brightlingsea Regent 0, West Bergholt 4 Weeley Athletic 1.

Division One: Foxash Social 1 Bures United 1, Glemsford & Cavendish 1 Great Bradfords 1, Gosfield United 1 Bradfield Rovers 1,

Holland F.C. 0 Sudbury Athletic 1, Lawford Lads 1 Rowhedge 0, Mistley United 1 Boxted Lodgers 2.

Division Reserve Premier: Bures Utd Res. 0 Great Bentley Res. 3, Weeley Athletic Res 1 West Bergholt Res. 10, White Notley Res. 3 Earls Colne Res. 0.

Division Reserve One: Bradfield Rovers Res 5 Gosfield Utd Res 0, Dedham Old Boys Res 2 Foxash Social Res 2, Tiptree Heath Res 4 Mersea Island Res 1.

Essex Premier Cup Round Two: Brampton Park 0 Dedham Old Boys 4

Tommy Thompson Cup First Round Round Two: Alresford Res 1 Sudbury Ath Res 0, Brightlingsea Regent Res 4 Boxted Lodgers Res 1.

LFC INSURANCE GROUP ESSEX OLYMPIAN LEAGUE

Anagram Records Trophy Round One: Broadfield United 0 Canning Town 3, Epping 3 Hertford Heath 2, Metpol Bushey 1 Manford Way 3, Takeley 4 Frenford Senior 1.

Bill Spurgeon Charity Cup Round Two: Mountnessing Boca v Runwell Hospital postponed, Ramsden 1 Old Chelmsfordians 0, Springfield 2 Broomfield 3.

Southend Charity Cup Group A Round Two: Basildon Town 2 Southminster St. Leonards 1, Rochford Town 1 Benfleet 3.

Southend Charity Cup Group B Round Two: Kelvedon Hatch Res. 1 Southchurch Hall Old Scholars 2, Shenfield AFC 6 Airborne United 2.

Southend Charity Cup Group C Round Two: Hutton Reserves 3 Herongate Athletic Reserves 2.

Premier Division: Faces FC 3 M & B Club 2, Galleywood 2 Ongar Town 3, Potter Street 1 Harold Wood Athletic 2, White Ensign 1 Kelvedon Hatch 1.

Senior Division One: Hannakins Farm 2 Hutton 1, Herongate Athletic 1 Rayleigh Town 1 (match abandoned at half time), Leigh Ramblers 2 Sandon Royals 3, Leytonstone United 2 Shell Club Corringham 1, Linford Wanderers 1 Bishops Stortford Swifts 2, Roydon 2 Burnham Ramblers Reserves 4, Westhamians 1 Ryan FC 0.

Senior Division Two: Barnston 0 Writtle 1, Maldon St. Marys 2 Upminster 1, Newham United 4 Sungate 5.

Reserve Division One: Bishops Stortford Swifts 0 M & B Club 4, Harold Wood Athletic 1 Canning Town 3, Mountnessing Boca 0 Manford Way 1, Old Chelmsfordians 5 Galleywood 3, Rayleigh Town 1 Frenford Senior 0, Shell Club Corringham 3 Epping 1.

Reserve Division Two: Benfleet 5 Basildon Town 3, Runwell Hospital 3 Faces FC 3, Ryan FC 0 Leigh Ramblers 2.

Reserve Division Three: Buckhurst Hill 4 Potter Street 2, Sandon Royals 2 Springfield 1, Sungate 1 Linford Wanderers 3, Upminster 3 Shenfield AFC 1, Writtle 2 Westhamians 3.

THE ST EDMUNDSBURY LEAGUE

Division One: Elephant & Castle v Bushel postponed, Ixworth Pykkerell 3 Barons 1, Westbury Utd 6 Elveden Phoenix 1.

Division Two: Beck Row 0 Black Boy 4, Bury Rovers 1 RF Saints 7, Garboldisham 0 Barrow 4, Haughley Utd 4 Bacton 0, Mildenhall Utd 3 Sporting 87 A 0, Pot Black 06 2 Rising Sun Res 1.

GREEN KING ESSEX VETERANS LEAGUE

Essex County FA Veterans Cup - Round Two: Benfleet 3 Sungate 4 (aet), Essex Police 2 FC Clacton 3, Ford Basildon 0 Metpol 2, Galleywood 2 Glassmasters 2, Hawkwell Ath 1 Beacon Hill Rovers 2, Lowhall 1 Vichouse Sports 3, Manford Way 9 Ludlows 2, Old Chelmsfordians 3 Great Baddow 2, Old Parmiterians 5 Britannia 0, Pavillion Utd 3 FOBS 0, Rochford Town 3 Dunmow 1, Runwell Old Boys 3 Great Berry Rgs 0, Sporting Club Henderson 4 Newbury Park 3, Springfield 4 Doddinghurst Olympic 0, White Notley 3 PLA 2, Writtle 2 Shenfield 1.

Premier Division: Maidonians 1 Herongate Ath 2.

Division One: Herongate Ath Res 4 Witham CML 2, Sporting Club Woodham 2 Frenford Senior 1.

Division Two East: Hullbridge Sports 1 Leigh Ramblers 6, Silver End Utd 4 Wickford Town 1.

Division Two West: Chipping Ongar 2 Great Danes 1, West Essex 4 Grays Ath 1, William Fitt 3 Sporting Club Henderson 3.

Division Three East: Hutton Old Boys 2 Springfield Res 2, Rosebay 4 West Billericay 5, Shenfield Res 1 Dunmow Res 3.

Division Three South: Hannakins Farm 0 Sporting Club Woodham Res 3, Leigh Town 3 Benfleet Res 1.

Division Three West: Old Parmiterian Res 2 West Essex Res 2, Ryan 3 Fulbrook Royals 0.

MID-ESSEX FOOTBALL LEAGUE

Dave Strachan KO Cup Round Two: Battlesbridge 2 City Colts 1, Boreham 2 Shenfield Hollands 2 aet (Boreham won 3-1 pens), Bradwell 1 Silver End 7, Durning 4 Great Baddow 1, Felsted Rovers 0 Frenford Senior A 1, Forest Glade 3 Tillingham 1, Harold Wood 2 Hutton 1, Little Waltham 2 Mundon Vics 1, Marconi 1 UCC 4, Scotia Billericay 5 Braintree & Bocking 2, St Margartets 0 Byfleet Rgs 1 aet, Wickham Royals 1 Sparta Basildon 3, Writtle Manor 2 Southminster 3 aet.

Premier Division: Springfield Rouge 3 Ravens 4.

Division One: Ferrers Ath 0 Rhodesia 7, Old Chelmsfordians 1 Focus Ferrers 3, Shelley Royals 4 Southminster Res 3.

Division Two: Epping 1 Harold wood Res 3, Stock 1 Scotia Billericay Res 6.

Division Three: E2V Tech 2 Bradwell Res 0, Focus Ferrers Res 3 Crays Hill 3, Sungate 5 Old Chelmsforidans Res 0.

Division Four: Beacon Hill Rovers Res 4 Little Waltham Res 3, Byfleet Rgs Res 3 Burnham Ramblers 5, Mundon Vics Res 2 Frenford Senior B 2, Runwell Hospital 4 Marconi Res 2, Springfield v Shelley Royals Res postponed.

Division Five: Battlesbridge A 1 Great Baddow Res 3, Dunmow Res 3 Silver End Res 4, Tillingham Res 2 UCC Res 1, White Hart Utd 1 Boreham Res 1, Wickham Royals Res 2 Beacon Hill Rovers A 1.

ESSEX COUNTY WOMENS LEAGUE

Division One: Hannakins 3 Saffron Walden Town 0

Division Two: Torquespeed 2 Beacon Hill 0.

Division Three: C&K Basildon Res v Loughton Academy postponed, Hawkwell Ath 3 Tempest 5, Tilbury 10 FC Clacton 2.

Essex County FA County Cup Round Two: Withan Town 2 Brentwood Town 5, Braintree Town v Southend Utd postponed, Hutton 3 C&K Basildon 2, Redbridge 1 West Bergholt 2, Great Berry 10 Runwell Hospital 2.

SOUTH SUFFOLK YOUTH LEAGUE

Under Nine

Cup Pool A: Framlingham Town 2 Eye Saints 0, Ipswich Ath 0 Witnesham Wasps 4.

Cup Pool B: Debenham Leisure Centre 0 Kesgrave Kestrels 3.

Cup Pool C: Bacton 0 Woodbridge Town 3, Chantry Grasshoppers 2 Hadleigh Utd 1.

Plate Pool A: Framlingham Town v Eye Saints Home Walkover, Ipswich Ath 1 Witnesham Wasps 1.

Plate Pool B: Debenham Leisure Centre 0 Kesgrave Kestrels 12.

Plate Pool C: Bacton v Woodbridge Town Away Walkover, Chantry Grasshoppers 2 Hadleigh Utd 1.

Under 10

Cup Pool A: Hadleigh Utd 0 Framlingham Town 2, Sutton Heath 1 Kesgrave Kestrels 5, Trimley Red Devils 0 Claydon 0.

Cup Pool B: Chantry Grasshoppers 8 Debenham Leisure Centre 0, Sizewell & Knodishall 1 Martlesham Youth 3.

Cup Pool C: Kirton Kestrels 2 Bacton 1, St Johns 2 Whitton Utd 0, Witnesham Wasps 1 Brantham Ath 0.

Plate Pool A: Hadleigh Utd 0 Framlingham Town 1, Sutton Heath 3 Kesgrave Kestrels 0, Trimley Red Devils 5 Claydon 0.

Plate Pool B: Chantry Grasshoppers 5 Debenham Leisure Centre 1, Sizewell & Knodishall 0 Martlesham Youth 2.

Plate Pool C: Kirton Kestrels 3 Bacton 2, St Johns 2 Whitton Utd 0, Witnesham Wasps 3 Brantham Ath 1.

Under 11

Cup: Brantham Ath 2 Boxford Rovers 2 (Brantham Ath. Win Penalties), Claydon 2 Felixstowe Hawks 4, Debenham Leisure Centre 7 Somersham 0, East Bergholt 3 AFC Kesgrave 7, Framlingham Town 0 Witnesham Wasps 3, Martlesham Youth 747's 3 Kirton Kestrels 1.

Plate: Brantham Ath 1 Boxford Rovers 4, Claydon 1 Felixstowe Hawks 3, East Bergholt 0 AFC Kesgrave 9, Felixstowe & Walton 5 Kirton Kestrels 2, Holbrook Hornets 2 Chantry Grasshoppers 2 (Chantry Grasshoppers won on pens).

Under 12

Cup: Ipswich Ath 4 Martlesham Youth Meteors 4 (Meteors Win Penalties), Kesgrave Kestrels (Town) 4 Framlingham Town 5, Martlesham Youth Bombers 4 Sproughton Youth Eagles 3, Ransomes 9 Holbrook Hornets 0, Sporting 87 0 Brantham Ath 3, St Johns 4 Shotley Rgs 0, Thorndon Vipers 2 Witnesham Wasps 6, Woodbridge Town 6 Sizewell & Knodishall 0.

Plate: Kesgrave Kestrels 16 Sproughton Youth Falcons 0.

Under 13

Division 1: Martlesham Youth Mustangs 356's 7 Brantham Ath 0.

Cup: Claydon 0 Woodbridge Town 3, Felixstowe Hawks 3 Sutton Heath 2, Kirton Kestrels 1 Martlesham Youth Mustangs 360's 2, , Trimley Red Devils 14 Sporting 87 3, Whitton Utd 5 St Johns 1, Witnesham Wasps 2 Thorndon Vipers 0, Woodbridge Town B 2 Wickham Market 3.

Under 14

Cup: Eye Saints 1 Debenham Leisure Centre 17, Ipswich Ath 1 Saxmundham Sports Scorpions 2, Ransomes 2 Whitton Utd 0, Sporting 87 4 Felixstowe & Walton 4 (Felixstowe won on pens), St Johns 1 Witnesham Wasps 3, Sutton Heath 0 Tornadoes 16, Wickham Market 4 Bramford Utd 6, Witnesham Wasps GSC 0 Brantham Ath 4.

Under 15

Cup: Bildeston Rgs 7 Sutton Heath 3, Brantham Ath 8 Capel Colts 1, Felixstowe & Walton 2 Ipswich Royals 3, Kirton Kestrels 0 Holbrook Hornets 2, Sizewell & Knodishall 3 Wickham Market 2, Witnesham Wasps 9 Woolpit 1.

Under 16

Cup: Capel Colts 0 Trimley Red Devils 6, East Bergholt 4 Bacton 1, Framlingham Town 2 Ransomes 4, Kesgrave Kestrels (Town) 6 Debenham Leisure Centre 1, Sporting 87 0 Kesgrave Kestrels 5, St Johns 2 Brantham Ath 1, Whitton Utd 0 Felixstowe & Walton 1, Wickham Market 3 Claydon 2.

Under 18

Group A: Framlingham Town U171 Holbrook Hornets 3.

Group B: Martlesham Youth U170 Campsea Ashe Rgs 1.

Group C: Witnesham Wasps U170 Felixstowe & Walton 9.

ESSEX COUNTY GIRLS LEAGUE

Under 11

Eastern Division: Gallow Utd 1 Chelmsford City 9, Writtle Minors 3 Brentwood Town 0, Hutton 0 Lt Thurrock Dynamos Orange 2.

Western Division: Lt Thurrock Dynamos Whites 4 Redbridge 1, Leigh Ramblers 2 West Ham 0, Tigers 12 Romford Borough 1.

Under 12

A Division: Catholic Utd 1 Lt Thurrock Dynamos Doves 4, West Ham 8 Valley Green 0, Tigers 5 Senrab 1, Colchester Town 4 Writtle Minors 10.

B Division: Hawkwell Ath 0 Clacton Ath 3, Redbridge South v Focus Ferrers postponed, Redbridge North 2 Hutton 7, Lt Thurrock Dynamos Wildcatz 4 Burnham Ramblers 0.

Under 13

Division One (A): Writtle Minors 11 Leigh Ramblers 0, Chelmsford City 1 Clacton Utd 1, Leigh Rockets 0 Colchester Town 2, Hutton 9 Hawkwell Ath 4.

Division Two (B): Island Girls 2 Romford Borough 2, Aveley 0 Redbridge 8, Maldon Saints 5 Brentwood Town 4, Braintree Town 10 Runwell Hospital 0.

Under 14

Division One: Lt Thurrock Dynamos Foxes 4 Maldon Town 2, Ockendon Rhinos 5 Writtle Minors 0, West Ham 4 Southend Manor 0.

Division Two: Chelmsford City 9 Lt Thurrock Dynamos 1, Clacton Ath 8 Sporting 77 1, Island Girls 4 Copeland Colts 1.

Under 15

(Eleven-a-side Division): Billericay Town 5 Braintree Town 3, RSA Basildon 3 Writtle Minors 3.

(Nine-a-side Division): Aveley 4 Great Bradfords 1, Colchester Town Eagles 16 Essex Royals 1, Mark Hall 1 Brentwood Town 7.

Under 16

Division A: Assandun Vikings 3 Redbridge 4, Clacton Ath 0 Silver End 6, Herongate 6 Beacon Hill 0.

Division B: Lt Thurrock Dynamos Jaguars 2 Runwell Hospital 0.

Under 18: Barking 2 Assandun Vikings 1, Leigh Rockets 1 East Thurrock 6, Havering 1 Rayne 2, Colchester Town 3 Stevenage Borough 5

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists