Saturday, May 1

PUBLISHED: 17:26 01 May 2010 | UPDATED: 12:54 06 May 2010

Ridgeons League

Premier Division: CRC 6 Wivenhoe Town 0, Debenham LC 1 Leiston 0, Dereham Town 3 Needham Market 0, Haverhill Rovers 1 Walsham le Willows 1, Histon Res 0 Stanway Rovers 1, Kirkley & Pakefield 1 Ely City 3, Norwich Utd 4 Newmarket Town 0, Wisbech Town 1 Felixstowe & Walton Utd 0, Wroxham 2 Woodbridge Town 2.

Division One: Brantham Ath 7 Godmanchester Rovers 2, Fakenham Town 1 Cornard Utd 2, FC Clacton 5 Diss Town 2, Gorleston 0 March Town Utd 0, Halstead Town 9 Downham Town 0, Ipswich Wanderers 0 Saffron Walden Town 3, Whitton Utd 2 Gt Yarmouth Town 3.

Ridgeons Reserve League

South Division: Braintree Town 3 Stanway Rovers 2, Cornard Utd 0 Felixstowe & Waltonutd 6, Harwich & Parkeston 0 Hadleigh Utd 3, Witham Town 9 Ipswich Wanderers 0, Wivenhoe Town 0 Long Melford 4.

North Division: Leiston 9 Whitton Utd 5, Lowestoft Town 5 Norwich Utd 0, Needham Market 4 Gt Yarmouth Town 1.

Denny King Memorial Cup

Fourth round: Buckhurst Hill 5 Sungate 2.

LFC Insurance Group Essex Olympian League

Premier Division: Benfleet 3 Westhamians 5, Epping 2 Rayleigh Town 1, Frenford Senior 5 White Ensign 1, Harold Wood Ath 1 Manford Way 0, Kevedon Hatch 2 Ongar Town 0, Mountnessing Boca 5 Galleywood 2.

Senior Division One: Bishops Stortford Swifts 3 M & B Club 1, Hannakins Farm 1 Shell Club Corringham 1, Southminster St Leonards 2 Leigh Ramblers 1.

Senior Divison Two: Broomfield 2 Leytonstone Utd 1, Romford Res 4 Maldon St Marys 1, Runwell Hospital 4 Sawbridgeworth Town Res 1, Takeley Res 2 Old Chelmsfordians 1.

Senior Division Three: Cranes Utd 6 Barnston 1, Debden Sports 5 Writtle 3, Newham Utd 3 Shenfield AFC 2, Springfield 5 Catholic Utd 3, Wadham Lodge 0 Upminster 1.

Reserve Division One: Faces FC 1 Kelvedon Hatch 5, Frenford Senior 1 Rayleigh Town 0, Harold Wood Ath 3 Manford Way 1.

Reserve Division Two: Buckhurst Hill 8 Runwell Hospital 1, Hannakins Farm 3 Leigh Ramblers 1, Ramsden 6 Benfleet 2.

Reserve Division Three: Basildon Town 3 Sungate 0, Maldon St Marys 1 Southminster St Leonards 2.

Kingsley Healthcare SIL

Senior Division: Achilles 2 Stowupland Falcons 1, Capel Plough 4 Ransomes Sports 0, Felixstowe Utd 3 Coplestonians 0, Framlingham Town 4 East Bergholt Utd 4, Grundisburgh 0 Crane Sports 2, Ipswich Ath 1 Old Newton Utd 1, Westerfield Utd 3 Leiston St Margarets 2, Woodbridge Ath 2 Melton St Audrys 2.

Division One: Haughley Utd 7 Bramford Road OB 1, Saxmundham Sports 3 Stanton 3, St Edmunds 65 2 Cockfield Utd 3, St Johns 2 Wenhaston Utd 2, Stonham Aspal 2 Mendlesham 0, Thurston 1 Halesworth Town 2, Wickham Market 2 BT Trimley 2.

Intermediate Division A: Melton St Audrys 0 East Bergholt Utd 0, Stanton 1 Coplestonians 14.

Intermediate Division B: Cockfield Utd 0 Stowupland Falcons 4, Felixstowe Utd 6 Bramford Road OB 1, Leiston St Margarets 0 Framlingham Town 2, Mendlesham 1 Stonham Aspal 0, Wenhaston Utd 4 Thurston 0.

Division Two: Elmswell 2 Trimley Red Devils 6, Ipswich Exiles 4 Bacton Utd 89 1, Salvation Army 0 Henley Ath 3, Somersham 1 Parkside Utd 1, Willis 3 AFC Hoxne 2.

Division Three: AFC Crowley 3 Ipswich Exiles Res 0, Benhall St Mary v AFC Brickmakers (pp), Bildeston Rangers 0 Gt Blakenham 4, Coplestonians ‘A’ 5 Sizewell Ass 0, Woolverstone Utd 4 Albion Mills 3.

Division Four: Aldeburgh Town v Bacton Utd 89 Res, Claydon Res 4 Woolverstone Utd Res 1, Henley Ath Res 2 Tattingstone Utd 0, Salvation Army Res 0 Stonham Aspal ‘A’ 1, Sporting 87 Res 4 Coddenham 2, St Clements Hospital 1 Walsham le Willows ‘A’ 3.

Division Five: AFC Hoxne Res 6 Somersham Res 1, Albion Mills Res 3 Coddenham Res 0, Bramford Utd Res 2 Benhall St Mary Res 1, Elmswell Res 2 St Clements Hospital Res 2, Old Newton Utd ‘A’ 4 East Bergholt Utd ‘A’ 3.

Division Six: Aldeburgh Town Res 2 AFC Crowley Res 0, Needham Market Vets 0 Cedars Park 5, Stradbroke Utd Res 1 Westerfield Utd ‘A’ 2.

The St Edmundsbury Football League

Division One: Barons 7 Haughley 2, Barrow 2 Westbury Utd 3, Lawshall Swan 0 Priors 4, Bartons 0 Ixworth Pykkerell 2.

Division Two: Wickhambrook 1 Mildenhall United 5, Tollgate Inn 3 Bacton United 0, Sporting 87 A 0 Elephant & Castle 6, Garboldisham 4 RF Saints 7, Bury Rovers 3 Beck Row 0.

Essex & Suffolk Border League

Premier Division: Alresford Colne Rangers 0 West Bergholt 1, Brightlingsea Regent 2 Hatfield Peverel 0, Gas Recreation 7 Dedham Old Boys 0, Tiptree Jobserve 5 Earls Colne 6, Weeley Athletic 0 White Notley 3.

Division One: Bures United 1 Bradfield Rovers 0, Clacton United 7 Foxash Social 1, Coggeshall Town 4 Glemsford & Cavendish 1, Gosfield United 2 Boxted Lodgers 0, Great Bardfords 0 West Clacton 4, Kirby Athletic 2 Clare Town 4.

Reserves Premier Division: Great Bentley Res 6 Coggeshall Town Res 0, Holland FC Res 6 Earls Colne Res 2, University of Essex Res 3 Dedham Old Boys Res 1, West Bergholt Res 0 Little Oakley Res 1, White Notley Res 1 Gas Recreation Res 2.

Reserves Division One: Foxash Social Res 5 Bradfield Rovers Res 1, Kirby Athletic Res v Mersea Island Res postponed, Lawford Lads Res 2 Glemsford & Cavendish Res 1, Sudbury Athletic Res 1 Boxted Lodgers Res 3, Wormingford Res 6 Tiptree Jobserve Res 2.

Broch Group Mid Essex Football League

Premier Division: Scotia Billericay 3 Byfleet Rangers 3, Southminster 3 Beacon Hill Rovers 2, Springfield Rouge 0 Focus Ferrers 2, UCC 2 Manford Way 0.

Division One: Forest Glade 6 Bradwell 0, Manford Way Res 3 Old Chelmsfordonians 0, Mundon Vics 0 Great Baddow 6, Rhodesia 2 St Cleres 4, St Cleres 2 Rhodesia 1, Sparta Basildon v Frenford Senior A postponed.

Division Two: Brendans 3 Battlesbridge 5, City Colts 2 Shenfield Hollands 7, Harrold Wood Res 1 Ferrers Athletic 6, Stock 2 Writtle Manor 4, Writtle Manor 1 Stock 0, Swan Mead 4 Hutton 2, Sungate 2 St Margarets 2.

Division Two League Cup final: St Margarets 2 Swan Mead 4.

Division Three: Bradwell Res v Wickham Royals postponed, Byfleet Rangers Res 0 Little Waltham Res 7, Epping 2 Old Chelmsfordonians Res 1, Sporting Brentwood 4 Latchingdon 1, Latchingdon 3 Sporting Brentwood 4.

Division Four: Beacon Hill Rovers Res 0 Great Baddow Res 1, Burnham Ramblers 2 Springfield 2, Crays Hill 1 Marconi 2, Focus Ferrers Res 2 Tillingham 2, Mundon Vics Res 2 Battlesbridge Res 1, Runwell Hospital v Felsted Rovers postponed, White Hart United 4 Durning 1, Durning 0 White Hart United 0.

Division Five: Beacon Hill Rovers A 4 E2V Tech Res 0, Boreham Res v Maldon St Mary postponed, Dunmow 1 Wickham Royals Res 2, Old Chelmsfordonians A 2 Marks Farm 3, Silver End Res 0 UCC Res 0.

South Suffolk Youth League

Under Nine

Division One A: Debenham LC 2 Felixstowe & Walton 0.

Division One B: Debenham LC 3 Felixstowe & Walton B 3.

Division Two A: Whitton Utd 2 Martlesham Yth Wolves 2.

Division Two B: Whitton Utd 2 Martlesham Yth Wolves 3.

Under 10

Division One A: Chantry Grasshoppers 3 Kirton Kestrels 2, St Johns 0 Ipswich Ath 1, Witnesham Wasps 3 Woodbridge Town 2.

Division One B: Chantry Grasshoppers 7 Kirton Kestrels 2, St Johns B 0 Ipswich Ath 0, Witnesham Wasps 4 Woodbridge Town 0.

Division Two A: Martlesham Yth 2 Trimley Red Devils 0.

Division Two B: Martlesham Yth 3 Trimley Red Devils 2.

Division Three A: East Bergholt 2 Locomotive Laxfield 1.

Division Three B: East Bergholt B v Locomotive Laxfield B home win.

Under 11

Division One A: Framlingham Town 10 Brantham Ath 0.

Division One B: Framlingham Town 7 Brantham Ath 0.

Under 12

Division One: Martlesham Yth 747’s 0 Ransomes 10, Witnesham Wasps 7 East Bergholt 2.

Division Two: Brantham Ath 1 Rattlesden 3.

Division Three: Hadleigh Utd 6 Wickham Mkt 0, Sizewell & Knodishall 4 Sporting 87 3, Trimley Red Devils 6 Lawshall Lions 1, Whitton SC 16 Bildeston Rgs 0.

Under 13

Division One: Felixstowe & Walton 3 Martlesham Yth Meteors 1, Martlesham Yth Bombers 3 Brantham Ath 1.

Division Two: Framlingham Town 4 Eye Saints 7, Saxmundham Sports Scorpions 1 Kesgrave Kestrels (Town) 3, Whitton Utd 0 Witnesham Wasps 4.

Division Three: Capel Plough 6 Debenham LC 0, Sutton Heath 7 Sproughton Yth Falcons 1, Wickham Mkt 3 Thorndon Vipers 5.

Under 14

Division One: Kesgrave Kestrels 1 Martlesham Yth Hurricanes 0, Martlesham Yth Mustangs 5 Woodbridge Town 2, Trimley Red Devils 18 Sutton Heath 0, Whitton Utd 4 Brantham Ath 1, Witnesham Wasps 1 St Johns 2.

Division Two: Bildeston Rgs v Kesgrave Kestrels (Town) home win, Claydon 3 Thorndon Vipers 1.

Division Three: Ipswich Lions 3 Holbrook Hornets 5, Sporting 87 3 East Bergholt 3.

Under 15

Division One: Brantham Ath 3 Whitton Utd 5, Claydon 0 Ipswich Ath 2, Felixstowe & Walton 7 Kirton Kestrels 0, Ransomes 2 Saxmundham Sports Scorpions 1, Tornadoes 5 Sporting 87 0, Wickham Mkt 2 Bramford Utd 6.

Division Two: Bacton 8 Eye Saints 2, Felixstowe Falcons 1 Kesgrave Kestrels 1, Rickinghall Gunners 0 St Johns 3, Witnesham Wasps 0 Sutton Heath 5, Woodbridge Town 2 Martlesham Yth Bombers 0.

Under 16

Division One: East Bergholt 3 Whitton Utd 1, Ipswich Royals 1 -Woodbridge Town 0, Sproughton Yth 3 Felixstowe & Walton 1, St Johns 2 Brantham Ath 1.

Division Two: Bildeston Rgs 5 Trinity Rgs 1, Debenham LC 1 Locomotive Laxfield 3, Ipswich Hawks 2 Woolpit Wolves 0, Martlesham Yth Spitfires 1 Claydon 4, Sutton Heath 2 Kirton Kestrels 2, Wickham Mkt 1 Capel Colts 1.

Under 18

Division One: Framlingham Town U18 3 Martlesham Yth U17 3, Martlesham Yth U18 2 Coddenham Yth 1, Wickham Mkt U18 14 Sproughton Colts U17 2, Willis U17 1 St Johns U17 9, Witnesham Wasps U17 4 Witnesham Wasps U18 2.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists