Saturday, March 25

PUBLISHED: 18:45 25 March 2017

Vanarama National League

Premier Division: Bromley 0 Chester 1, Dagenham & Redbridge 1 York City 0, Eastleigh 1 Gateshead 1, Guiseley 0 Dover Ath 4, Lincoln City 3 Forest Green Rovers 1, Macclesfield Town 0 Aldershot Town 2, Solihull Moors 2 Barrow 4, Southport 1 Boreham Wood 0, Sutton Utd 5 North Ferriby Utd 1, Tranmere Rovers 1 Braintree Town 0, Woking 2 Maidstone Utd 4, Wrexham 1 Torquay Utd 1.

South Division: Bath City 1 Wealdstone 2, Bishop’s Stortford 0 Maidenhead Utd 2, Chelmsford City 5 Gosport Borough 1, Concord Rangers 2 Hemel Hempstead Town 0, Hampton & Richmond 1 Ebbsfleet Utd 1, Margate 1 Eastbourne Borough 1, Oxford City 0 Poole Town 1, St Albans City 1 Dartford 0, Truro City 4 Whitehawk 2, Welling Utd 0 Hungerford Town 0, Weston-Super-Mare 1 East Thurrock Utd 3.

Ryman League

Premier Division: AFC Sudbury 0 Hendon 4, Bognor Regis Town 4 Canvey Island 0, Burgess Hill Town 2 Kingstonian 1, Dulwich Hamlet 0 Billericay Town 3, Grays Ath 1 Enfield Town 3, Harrow Borough 0 Staines Town 0, Leatherhead 1 Wingate & Finchley 0, Leiston 2 Worthing 0, Lowestoft Town 2 Folkestone Invicta 2, Metropolitan Police 0 Merstham 2, Needham Market 0 Havant & Waterlooville 0, Tonbridge Angels 0 Harlow Town 3.

North Division: AFC Hornchurch 2 Norwich Utd 0, Cheshunt 0 Thurrock 1, Dereham Town 3 Phoenix Sports 4, Great Wakering Rovers 3 Waltham Abbey 3, Haringey Borough 2 Brightlingsea Regent 3, Heybridge Swifts 2 Ware 1, Romford 1 Bury Town 0, Soham Town Rangers 2 Bowers & Pitsea 0, Thamesmead Town 0 Maldon & Tiptree 1, VCD Ath 1 Brentwood Town 1, Witham Town 2 Tilbury 1, Wroxham 0 Aveley 1.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Gorleston 1 Stanway Rovers 1, Great Yarmouth Town 1 Godmanchester Rovers 0, Hadleigh Utd 0 Brantham Ath 3, Kirkley & Pakefield 1 Mildenhall Town 2, Long Melford 1 Walsham le Willows 2, Saffron Walden Town 2 Felixstowe & Walton Utd 0, Thetford Town 2 Ely City 2.

First Division: Coggeshall Town 3 AFC Sudbury Res 1, Debenham LC 2 Leiston Res 0, Diss Town 4 Halstead Town 0, Downham Town 0 Cornard Utd 1, March Town Utd 1 Holland FC 4, Team Bury 0 Kings Lynn Town Res 2, Whitton Utd 0 Braintree Town Res 3, Wisbech St Mary 0 Haverhill Borough 1, Woodbridge Town 10 Dereham Town Res 1.

Reserves League: Cornard Utd 1 Whitton Utd 3, Felixstowe & Walton Utd v Newmarket Town postponed, Halstead Town 1 Hadleigh Utd 1, Stanway Rovers 3 Long Melford 0, Stowmarket Town 3 Saffron Walden Town 1, Walsham le Willows 2 Woodbridge Town 1.

Essex Senior League

Premier Division: Barking 2 Eton Manor 0, Barkingside 1 Haringey & Waltham 1, Basildon Utd 1 Redbridge 3, Burnham Ramblers 1 Wadham Lodge 2, Enfield 1893 4 Ilford 1, Sawbridgeworth Town 0 Clapton 2, Southend Manor 3 Tower Hamlets 2, Sporting Bengal Utd 0 Takeley 2.

Reserves Division: Barking 4 AFC Sudbury 1, Hullbridge Sports 3 Stansted 2, Thurrock 3 Bishop’s Stortford 1, Waltham Abbey 6 Redbridge 2, Takeley 1 Barkingside 2.

Touchline SIL

Senior Division: Bramford Utd 0 Grundisburgh 1, Coplestonians 1 Leiston St Margarets 2, Haughley Utd 2 Capel Plough 2, Ipswich Ath 0 Henley Ath 2, Ransomes Sports 3 Wenhaston Utd 2, Westerfield Utd 2 Crane Sports 2.

Division One: Bacton Utd 89 2 Ipswich Exiles 0, Mendlesham 2 Sporting 87 1, Trimley Ath 0 Trimley Red Devils 0, Wickham Market 0 AFC Hoxne 2.

Division Two: Barham Ath 8 Stonham Aspal 1, Bartons Willows 1 Halesworth Town 0, Coddenham Ath 2 BROB 0, Somersham 7 Chantry Grasshoppers 2, Sproughton Sports 1 Cedars Park 3, Witnesham Wasps 0 Shotley 6.

Division Three: Adastral Park 3 Tattingstone Utd 1, Newton Road 0 Ufford Sports 2, Salvation Army 1 Elmswell 5, Saxmundham Sports 1 Cockfield Utd 3, Woolverstone Utd 2 Sutton Heath Saxons 2.

League A: AFC Hoxne 2 Westerfield Utd 2, Coplestonians 1 Sporting 87 2, Crane Sports v Achilles postponed, East Bergholt Utd 3 Framlingham Town 1, Wenhaston Utd 0 Old Newton Utd 1.

League B: Capel Plough 2 Coplestonians A 3, Henley Ath 1 Claydon 0, Stonham Aspal 2 Bacton Utd 89 0, Stowupland Falcons 1 Haughley Utd 0.

League C: Cedars Park 4 Somersham Res 2, Cockfield Utd 3 Sproughton Sports 0, Leiston St Margarets 2 AFC Kesgrave 4, Sporting 87 A 3 Halesworth Town 4, Stonham Aspal A 2 Wickham Market 7, Witnesham Wasps 3 Ransomes Sports 3.

Division Four: AFC YourShirts v Bacton Utd 89 A postponed, Felixstowe Rangers 4 Needham Market Phoenix 3, Kesgrave Kestrels Res 5 Wortham 1, Sproughton Utd 0 Barham Ath Res 4, Thurston 9 Chantry Grasshoppers Res 1, Ufford Sports Res 2 Cedars Park A 3.

Bob Coleman Cup: Achilles 1 AFC Kesgrave 0, Benhall St Mary 2 Claydon 1.

Prokit UK Essex Olympian League

Premier Division: Manford Way 2 Canning Town 1, Harold Wood Ath 1 Buckhurst Hill 2, Kelvedon Hatch 5 Hannakins Farm 1, Leigh Ramblers 2 Bishops Stortford Swifts 0, May & Baker EC 4 Harold Hill 1, Rayleigh Town 3 Frenford Senior 2.

Division One: Basildon Town 3 Old Southendian 0, Catholic Utd 3 Great Baddow 0, Galleywood 0 Hutton 3, London APSA 3 Runwell Sports 1, Newbury Forest 4 Old Chelmsfordians 3, Shenfield AFC 5 Newham Utd 0.

Division Two: Benfleet 4 Ryan 3, FC Hamlets 1 Toby 1, Lakeside 3 Rochford Town 3, Ongar Town 2 Herongate Ath 0, Ramsden Scotia 4 Upminster 2, Sungate 3 Old Barkabbeyans 1.

Division Three: Deben Sports 0 Old Chelmsfordians Res 3, Frenford Senior Res 6 Shoebury Town 0, Hutton Res 2 Harold Wood Ath Res 0.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un