Saturday, March 18

PUBLISHED: 18:32 18 March 2017 | UPDATED: 18:32 18 March 2017

Vanarama National League

Premier Division: Aldershot Town 2 Sutton Utd 0, Barrow 2 Dagenham & Redbridge 1, Boreham Wood 0 Guiseley 0, Braintree Town 2 Southport 0, Chester 0 Eastleigh 1, Dover Ath 1 Bromley 0, Forest Green Rovers 3 Wrexham 0, Gateshead 2 Woking 1, North Ferriby Utd 1 Solihull Moors 4.

South Division: Dartford 5 Truro City 3, East Thurrock Utd 2 Oxford City 1, Eastbourne Borough 1 Bath City 2, Ebbsfleet Utd 2 Weston-Super-Mare 1, Gosport Borough 4 St Albans City 0, Hemel Hempstead Town 3 Margate 2, Hungerford Town 2 Concord Rangers 1, Maidenhead Utd 3 Welling Utd 0, Poole Town 3 Hampton & Richmond 3, Wealdstone 1 Chelmsford City 1, Whitehawk 1 Bishop’s Stortford 0.

Ryman League

Premier Division: AFC Sudbury 1 Harrow Borough 3, Bognor Regis Town 7 Folkestone Invicta 1, Burgess Hill Town 3 Staines Town 3, Enfield Town 2 Leatherhead 1, Grays Ath 0 Havant & Waterlooville 2, Harlow Town 1 Leiston 2, Hendon 2 Needham Market 1, Kingstonian 0 Billericay Town 3, Merstham 0 Canvey Island 3, Tonbridge Angels 0 Dulwich Hamlet 0, Wingate & Finchley 2 Metropolitan Police 3, Worthing 0 Lowestoft Town 1.

North Division: AFC Hornchurch 1 Wroxham 1, Bowers & Pitsea 1 Waltham Abbey 1, Brightlingsea Regent 1 Bury Town 0, Dereham Town 2 Aveley 2, Haringey Borough 5 Great Wakering Rovers 2, Maldon & Tiptree 0 Brentwood Town 1, Norwich Utd 2 Ware1, Romford 3 Heybridge Swifts 3, Soham Town Rangers 2 Thurrock 1, Tilbury 0 Phoenix Sports 2, VCD Ath 3 Cheshunt 0.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 1 Saffron Walden Town 0, Ely City 1 Hadleigh Utd 2, FC Clacton 2 Kirkley & Pakefield 0, Gorleston 3 Long Melford 0, Great Yarmouth Town 0 Newmarket Town 2, Ipswich Wdrs 1 Thetford Town 4, Mildenhall Town 5 Fakenham Town 0, Swaffham Town 2 Haverhill Rovers 2, Wivenhoe Town 1 Walsham le Willows 4.

First Division: Braintree Town Res 5 Wisbech St Mary 3, Coggeshall Town 3 Framlingham Town 1, Cornard Utd 0 Debenham LC 1, Diss Town 2 Whitton Utd 2, Halstead Town 3 Downham Town 3, Haverhill Borough 4 Holland FC 0, Leiston Res 0 Kings Lynn Town Res 2, Stowmarket Town 7 Dereham Town Res 1, Team Bury 1 March Town Utd 1, Woodbridge Town 0 AFC Sudbury Res 2.

Reserves League: Felixstowe & Walton Utd 2 Stowmarket Town 1, Hadleigh Utd 2 Whitton Utd 1, Newmarket Town 9 Cornard Utd 0, Saffron Walden Town 0 Long Melford 2, Stanway Rovers 2 Walsham le Willows 1, Witham Town 1 Woodbridge Town 2.

Essex Senior League

Premier Division: Barking 3 Southend Manor 0, Barkingside 3 Eton Manor 1, Basildon Utd 1 Waltham Forest 2, FC Romania 2 Stansted 0, Hullbridge Sports 1 London Bari 1, Sporting Bengal Utd 2 Burnham Ramblers 1, Takeley 6 Enfield 1893 1, Wadham Lodge 0 Sawbridgeworth Town 1.

Reserves Division: Barkingside 3 Barking 1, Hullbridge Sports 1 Takeley 2, Stansted 0 Bishop’s Stortford 1, Thurrock 2 Redbridge Res 1, Heybridge Swifts 3 Waltham Abbey 0.

Suffolk Junior Cup: Bacton Utd ‘89 2 Brandon Town 1, Benhall St Mary 1 Oulton Broad 2.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 3 Westerfield Utd 0, Capel Plough 1 Grundisburgh 2, Crane Sports 1 Haughley Utd 0, East Bergholt Utd 2 Bramford Utd 2, Leiston St Margarets 1 Coplestonians 2.

Division One: AFC Kesgrave 0 Old Newton Utd 1, Claydon 11 Ipswich Valley Rangers 0, Ipswich Exiles 0 AFC Hoxne 6, Sporting ‘87 1 Mendlesham 1.

Division Two: BROB 0 Somersham 3, Bartons Willows 4 Chantry Grasshoppers 3, Cedars Park 2 Witnesham Wasps 0, Halesworth Town 0 Barham Ath 6, Shotley 1 Stonham Aspal 2, Tacket Street BBOB 3 Coddenham Ath 1.

Division Three: Cockfield Utd 9 Kesgrave Kestrels 1, Sutton Heath Saxons 3 Newton Road 1, Tattingstone Utd 3 Woolverstone Utd 2, Ufford Sports 0 Saxmundham Sports 4.

League A: AFC Hoxne 2 East Bergholt Utd 1, Coplestonians 3 Ipswich Ath 3, Framlingham Town 1 Achilles 2, Mendlesham 1 Westerfield Utd 3.

League B: v Bacton Utd ‘89 0 Capel Plough 3, Haughley Utd 1 Coplestonians A 2, Henley Ath 1 Bramford Utd 0, Stowupland Falcons 1 Stonham Aspal 1, Trimley Ath 6 East Bergholt Utd A 5.

League C: AFC Kesgrave 0 Wickham Market 2, Debenham LC 1 Cockfield Utd 3, Ransomes Sports 2 Somersham 1, Sproughton Sports 1 Halesworth Town 1, Stonham Aspal A 3 Sporting ‘87 A 0, Stowupland Falcons A 1 Leiston St Margarets 0.

Division Four: Bacton Utd ‘89 A 3 BROB Res 2, Chantry Grasshoppers Res 0 Needham Market Phoenix 7, Kesgrave Kestrels Res 0 AFC YourShirts 7.

St Edmundsbury League

Division One: Bury Town Rams A 0 Vipers 3, St Edmunds 1965 4 Thurston 1, Stanton Res 5 Bedrics Worth 4, Trunk 8 AFC Weeting 2.

Division Two: Beck Row 5 Walsham le Willows B 2, Elmswell Res 4 Bury Wanderers 1, RF Saints 1 AFC Black Boy 3.

Prokit UK Essex Olympian League

Premier Division: Canning Town 3 May & Baker EC 2, Hannakins Farm 2 Bishops Stortford Swifts 1, Harold Hill 1 Springfield 4, Harold Wood Ath 2 Kelvedon Hatch 1, Leigh Ramblers 4 White Ensign 0, Manford Way 1 Frenford Senior 2, Rayleigh Town 3 Buckhurst Hill 1.

Division One: Basildon Town 4 Snaresbrook 0, Catholic Utd 2 Runwell Sports 1, Great Baddow 2 Newham Utd 2, Newbury Forest 2 Hutton 2, Old Chelmsfordians 3 Shenfield AFC 2, Old Southendian 3 Galleywood 1.

Division Two: Benfleet 5 Herongate Ath 1, Lakeside 0 FC Hamlets 6, Rochford Town 0 Ramsden Scotia 1, Ryan 2 Old Barkabbeyans 1, Sungate 1 Upminster 0.

Division Three: Frenford Senior Res 1 Debden Sports 1, Hutton Res 4 Roydon 2.

Latest from the Green Un