Saturday, January 7

PUBLISHED: 17:50 07 January 2017 | UPDATED: 17:50 07 January 2017

Vanarama National League

Premier Division: Aldershot Town 2 Southport 1, Braintree Town 1 Chester 2, Bromley 1 Forest Green Rovers 5, Dover Ath 2 York City 2, Eastleigh v Macclesfield Town postponed, Guiseley 2 Maidstone Utd 1, North Ferriby Utd 0 Dagenham & Redbridge 4, Solihull Moors 0 Gateshead 2, Torquay Utd 0 Boreham Wood 1, Tranmere Rovers v Sutton Utd postponed, Wrexham 2 Woking 1.

South Division: Bath City 1 Hampton & Richmond 1, Chelmsford City 1 Whitehawk 0, Concord Rangers 1 Weston-Super-Mare 3, Dartford 6 East Thurrock Utd 1, Eastbourne Borough 0 Poole Town 0, Gosport Borough 1 Hungerford Town 4, Hemel Hempstead Town 2 Welling Utd 0, Margate 0 Bishop’s Stortford 3, St Albans City 2 Maidenhead Utd 2, Truro City 3 Oxford City 2, Wealdstone 2 Ebbsfleet Utd 4.

Ryman League

Premier Division: Bognor Regis Town 2 Billericay Town 1, Burgess Hill Town 0 Leiston 6, Canvey Island 1 Dulwich Hamlet 0, Enfield Town 1 AFC Sudbury 0, Grays Ath 2 Worthing 4, Hendon 2 Merstham 1, Kingstonian 3 Staines Town 2, Leatherhead 2 Harrow Borough 2, Lowestoft Town 0 Havant & Waterlooville 2, Needham Market 2 Folkestone Invicta 1, Tonbridge Angels 2 Metropolitan Police 1, Wingate & Finchley 0 Harlow Town 0.

North Division: AFC Hornchurch 3 Waltham Abbey 0, Cheshunt 3 Bury Town 1, Dereham Town 0 Maldon & Tiptree 5, Great Wakering Rovers 0 Ware 5, Haringey Borough 3 Brentwood Town 2, Heybridge Swifts 1 Aveley 1, Romford 1 Brightlingsea Regent 4, Soham Town Rangers 0 Phoenix Sports 1, Thamesmead Town 2 Bowers & Pitsea 1, VCD Ath 0 Norwich Utd 3, Witham Town 2 Thurrock 2, Wroxham 2 Tilbury 3.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 2 Newmarket Town 2, Fakenham Town 1 Ipswich Wdrs 1, Felixstowe & Walton Utd 4 Long Melford 0, Great Yarmouth Town 4 Hadleigh Utd 0, Haverhill Rovers 0 Thetford Town 3, Stanway Rovers 1 Saffron Walden Town 2, Swaffham Town 0 Mildenhall Town 5, Walsham le Willows 3 FC Clacton 1, Wivenhoe Town 0 Kirkley & Pakefield 3.

First Division: AFC Sudbury Res 1 March Town Utd 1, Cornard Utd 1 Dereham Town Res 1, Downham Town 1 Coggeshall Town 2, Framlingham Town 2 Stowmarket Town 2, Holland FC 1 Halstead Town 2, Kings Lynn Town Res 1 Wisbech St Mary 2, Leiston Res 2 Haverhill Borough 3, Team Bury 0 Debenham LC 1, Whitton Utd 3 Needham Market Res 2, Woodbridge Town 2 Diss Town 3.

Reserve League: Hadleigh Utd 1 Cornard Utd 2, Halstead Town 0 Felixstowe & Walton Utd 3, Long Melford 2 Stanway Rovers 5, Newmarket Town 3 Walsham le Willows 5, Saffron Walden Town 3 Whitton Utd 1, Stowmarket Town 8 Wivenhoe Town 0.

FA Vase: Ely City 3 Shepshed Dynamo 0, Gorleston 0 Coleshill Town 3.

Essex Senior League

Premier Division: Enfield 1893 1 Basildon Utd 2, Eton Manor 1 Burnham Ramblers 15, Haringey & Waltham 0 Tower Hamlets 2, Hullbridge Sports 2 Barkingside 2, Ilford 2 FC Romania 2, Sporting Bengal Utd 5 Waltham Forest 0, Stansted 2 Clapton 3, Wadham Lodge 0 Southend Manor 1, West Essex 3 London Bari 2.

Reserves Division: Barkingside v Tower Hamlets postponed, Bishop’s Stortford 3 Barking 7, Hullbridge Sports 4 Heybridge Swifts 7, Redbridge 3 Sawbridgeworth Town 1, Thurrock 9 Takeley 4, Waltham Abbey 2 Stansted 3.

Touchline SIL

Division One: Trimley Ath 1 Wickham Market 0.

Division Two: Chantry Grasshoppers 2 BROB 2, Stonham Aspal 3 Halesworth Town 1, Tacket Street BBOB 2 Sproughton Sports 4.

Division Three: Cockfield Utd 5 Woolverstone Utd 2, Saxmundham Sports 18 Stradbroke Utd 0, Stage Event Security 10 Elmswell 2, Tattingstone Utd 5 Salvation Army 3, Ufford Sports 2 Sutton Heath Saxons 0.

League A: Achilles 4 Coplestonians 3, Cranes Sports 0 Sporting ‘87 8, Wenhaston Utd 0 AFC Hoxne 2, Westerfield Utd 8 Mendlesham 2.

League B: Bacton Utd ‘89 5 East Bergholt Utd A 0, Benhall St Mary 0 Claydon 2, Capel Plough 1 Stowupland Falcons 5, Coplestonians A 2 Haughley Utd 1.

League C: Cedars Park 1 Ransomes Sports 3, Debenham LC 6 Sproughton Sports 2, Halesworth Town 0 Cockfield Utd 7, Somersham 1 Leiston St Margarets 0, Sporting ‘87 A 0 Stonham Aspal A 2, Stowupland Falcons A 0 Witnesham Wasps 3, Wickham Market 4 AFC Kesgrave 1.

Division Four: Bacton Utd ‘89 A 0 Ufford Sports Res 3, Barham Ath Res 7 Chantry Grasshoppers Res 0, Felixstowe Rangers 7 Wortham 2, Needham Market Phoenix 1 Cedars Park A 5, Sproughton Utd 2 AFC YourShirts 3, Thurston 12 BROB Res 0.

Bob Coleman Cup: Barham Ath 2 Cedars Park 4, Bartons Willows 2 Westerfield Utd 6, Bildeston Rangers 0 Haughley Utd 7, Bramford Utd 0 Achilles 4, Henley Ath 0 Felixstowe Harpers Utd 4, Ipswich Ath 1 Stanton 2, Ipswich Exiles 0 AFC Kesgrave 7, Kesgrave Kestrels 1 Wenhaston Utd 2, Leiston St Margarets 2 Grundisburgh 4, Mendlesham 2 Benhall St Mary 3, Ransomes Sports 3 Crane Sports 5, Shotley 2 Capel Plough 2, Sporting ‘87 1 Claydon 3, Stowupland Falcons 3 Coplestonians 3, Trimley Red Devils 3 Adastral Park 2, Witnesham Wasps 1 East Bergholt Utd 5.

Latest from the Green Un