Saturday, January 23

PUBLISHED: 16:07 24 January 2010 | UPDATED: 15:37 04 March 2010

Blue Square South: Bath City 2 Bishops Stortford 2, Chelmsford 1 Basingstoke 2, Dorchester 2 Staines Town 2, Hampton & Richmond 0 Bromley 2, Lewes 2 Weston Super Mare 0, Maidenhead Utd 0 Eastleigh 3, Newport County 5 St Albans 0, Welling 2 Thurrock 2, Woking 2 Dover 0, Worcester 3 Weymouth 1.

Blue Square South: Bath City 2 Bishops Stortford 2, Chelmsford 1 Basingstoke 2, Dorchester 2 Staines Town 2, Hampton & Richmond 0 Bromley 2, Lewes 2 Weston Super Mare 0, Maidenhead Utd 0 Eastleigh 3, Newport County 5 St Albans 0, Welling 2 Thurrock 2, Woking 2 Dover 0, Worcester 3 Weymouth 1.

Zamaretto League Division One Midlands: AFC Sudbury 1 Romulus 1, Barton Rovers 1 Arlesey Town 1, Beaconsfield SYCOB 4 Atherstone Town 0, Burnham 3 Soham Town Rangers, Chesham Utd 3 Rothwell Town 0, Hitchin Town 1 Bromsgrove Rovers 1, Leighton Town 3 Biggleswade Town 1, Stourport Swifts 1 Slough Town 4, Sutton Coldfield Town 2 Marlow 2, Woodford Utd v Bury Town (pp).

Ryman Division One North: Brentwood Town 0 Cheshunt 1, Concord Rangers 1 Northwood 4, East Thurrock United 1 Great Wakering Rovers 2, Enfield Town 3 Leyton 0, Lowestoft 6 Romford 1, Maldon Town 4 VCD Athletic 3, Redbridge P Harlow Town P, Thamesmead Town 2 Heybridge Swifts 1, Waltham Forest 2 Potters Bar 3, Ware 3 Ilford 2, Wingate & Finchley 3 Tilbury 2.

Ridgeons League Premier Division: Premier Division: Debenham LC 0 Mildenhall 2, Dereham Town 6 Woodbridge Town 2, Hadleigh Utd 3 Ely City 3, Harwich & Parkeston 0 CRC 6, Haverhill Rovers 2 Stanway Rovers 0, Leiston 2 Newmarket Town 1, Walsham le Willows 1 Felixstowe & Walton Utd 2.

Division One: Cornard Utd 4 Stowmarket Town 0, Diss Town 0 Swaffham Town 0, Downham Town 0 Saffron Walden Town 2, Fakenham Town 1 Ipswich Wanderers 2, Godmanchester Rovers 0 Gt Yarmouth Town 2, Gorleston 1 Halstead 2, Long Melford 0 March Town Utd 1, Thetford Town 0 Whitton Utd 0.

Suffolk Senior Cup: Capel Plough 3 Brantham Ath 1, Coplestonians 1 Team Bury 2.

Ridgeons Reserve League South Division: Brantham Ath 4 Long Melford 2, Felixstowe & Walton Utd 5 Wivenhoe Town 2, Witham Town 1 AFC Sudbury 1.

North Division: Gt Yarmouth Town 3 Norwich Utd 2, Stowmarket Town 1 Thetford Town 3, Whitton Utd 1 Gorleston 6, Woodbridge Town 2 Debenham LC 0.

Chell Trophy: Halstead Town Res 2 Walsham le Willows Res 0.

Suffolk Senior Reserve Cup: Brandon Town 1 Lowestoft Town 5, Ipswich Wanderers 6 Needham Market 4.

Kingsley Healthcare SIL Senior Division: Crane Sports 1 Stowupland Falcons 0, Ipswich Ath 1 East Bergholt Utd 1, Leiston St Margarets 3 Westerfield Utd 2, Ransomes Sports 0 Felixstowe Utd 2.

Division One: BT Trimley 1 Wenhaston Utd 0, Cockfield Utd 2 Haughley Utd 0, St Edmunds 65 3 Bramford Road OB 2, Wickham Market 2 Halesworth Town 3.

Intermediate Division A: Achilles 3 Old Newton Utd 0, Coplestonians 1 Crane Sports 7, East Bergholt Utd 3 Ipswich Ath 2, Grundisburgh 5 Stanton 0, Melton St Audrys 2 Ransomes Sports 2, Westerfield Utd 3 Capel Plough 0.

Intermediate Division B: Bramford Road OB 4 Thurston 3, Felixstowe Utd 1 Stonham Aspal 0, Framlingham Town 8 BT Trimley 0, Saxmundham Sports 4 Mendlesham 0, Stowupland Falcons 6 Cockfield Utd 1, Wenhaston Utd 2 Leiston St Margarets 2.

Division Two: Ipswich Exiles 4 AFC Hoxne 2, Parkside Utd 2 Sporting 87 1, Stradbroke Utd 1 Somersham 0, Willis 0 Elmswell 6.

Division Three: AFC Brickmakers 2 Ipswich Exiles Res 3, Albion Mills 1 Gt Blakenham 3, Sproughton Sports 2 Coplestonians 'A' 6, Tacket Street BBOB 7 Sizewell Ass 0, Ufford Sports 3 Woolverstone Utd 2, Waterside 3 Bildeston Rangers 2.

Division Four: Claydon Res 0 St Clements Hospital 1, Coddenham 0 Stowupland Falcons 'A' 1, Henley Ath Res 2 Salvation Army Res 1, Sporting 87 Res 2 Stonham Aspal 'A' 1, Woolverstone Utd Res 5 Aldeburgh Town 6.

Division Five: AFC Titans 3 St Clements Hospital Res 2, Benhall St Mary Res 4 Bramford Utd Res 3, Dennington Utd 2 AFC Hoxne Res 3, East Bergholt Utd 'A' 1 Albion Mills Res 1, Elmswell Res 1 Somersham Res 3, Sizewell Ass Res 1 Coddenham Res 3.

Division Six: Aldeburgh Town Res v Stradbroke Utd Res (pp), Felixstowe Harpers 11 Ipswich Rovers 1, Halesworth Town Res 0 Sproughton Sports Res 5, Needham Market Vets v Cedars Park (pp), Shotley 7 AFC Crowley Res 1.

Omnico Cup Round Four: AFC Crowley 3 Henley Ath 1, Bramford Utd 1 Framlingham Town 6, Claydon 0 Achilles 1, Old Newton Utd 1 Stanton 3.

Suffolk Senior Cup Quarter Final: Capel Plough 3 Brantham Ath 1, Coplestonians 1 Team Bury 2, Woodbridge Ath 0 Grundisburgh 1.

Suffolk Primary Cup Round Four: Glemsford 10 Old Newton Utd 'A' 0, Hundon 'A' 5 St Johns Res 1, Salvation Army 4 Benhall St Mary 1, Tattingstone Utd 1 Exning Ath 2, Walsham le Willows 2 Bacton Utd 89 Res 1.

LFC Insurance Group Essex Olympian League Premier Division: Frenford Senior 3 Epping 2, Galleywood 2 Benfleet 2, Kelvedon Hatch 5 White Ensign 0, Manford Way 2 Rayleigh Town 1.

Senior Division One: Lakeside 3 Ryan FC 3, Sungate 1 M & B Club 3.

Senior Division Two: Old Chelmsfordians 3 Sawbridgeworth Town Res 1, Romford Res 3 Roydon 1, Takeley Res 1 Herongate Ath 0.

Senior Division Three: Cranes Utd 1 Upminster 0, Ramsden 2 Writtle 3, Shenfield AFC 1 Newham Utd 3.

Reserve Division Three: Leytonstone Utd 0 Lakeside 6, Sungate 3 Springfield 2, Upminster 10 Shenfield AFC 1, Writtle 0 Basildon Town 3.

Essex Premier Cup Round Three: Mountnessing Boca 2 Hannakins Farm 2 (Hannakins Farm win 5-4 on pens).

Round Four: Buckhurst Hill 4 Westhamians 3, Newbury Forest 5 Wadham Lodge 1.

Essex Junior Cup Round Four: Hutton 1 Scotia Billericay 2.

Senior Division Cup Round Two: Broomfield 0 Catholic Utd 0 (Catholic Utd win 3-2 on pens), Springfield 4 Ongar Town 3.

Round Three: Southminster St Leonards 2 Barnston 1.

Reserve Division Cup Round Two: Bishop's Stortford Swifts 0 Frenford Senior 3, Sandon Royals 1 Mountnessing Boca 0.

Round Three: M & B Club 11 Barnston 0, Ryan FC 2 Galleywood 1, Westhamians 3 Old Chelmsfordians 1.

Essex and Suffolk Border League Premier Division: Brightlingsea Regent 5 Earls Colne 3, Gt Bentley 2 Weeley Ath 2, Hatfield Peverel 0 Alresford Colne Rangers 2, Hedinghams Utd 0 West Bergholt 2, Holland FC 9 Dedham OB 1, Mersea Is 0 Little Oakley 4, Tiptree Jobserve 2 University of Essex 1.

Division One: Bradfield Rovers 0 Gosfield Utd 3, Clacton Utd 1 Kirby Ath 3, Foxash Social 3 Lawford Lads 2, Glemsford & Cavendish 1 Boxted Lodgers 3, Gt Bradfords v Clare Town (pp), West Clacton v Bures Utd (pp), Wormingford Wanderers v Coggeshall Town (pp).

Reserve Premier Division: Alresford 3 White Notley 0, Clare Town 3 Gt Bentley 8, Dedham OB 7 Coggeshall Town 0, University of Essex 0 Holland FC 1, West Bergholt 1 Gas Rec 3.

Reserve Division One: Boxted Lodgers 2 Hatfield Peverel 4, Gosfield Utd 1 Sudbury Ath 2, Kirby Ath 0 Foxash Social 7, Weeley Ath 0 Tiptree Jobserve 2.

Border League Reserve Cup Second Round: Lawford Lads 0 Wormingford 2, Little Oakley 3 Hedinghams Utd 0.

Essex Premier Cup Round Four: Gas Rec v Sungate (pp), Toby 2 White Notley 3.

Essex Junior Cup Round Four: Earls Colne v Beacon Hill (pp).

Suffolk Junior Cup Round Four: Sudbury Ath 2 Hearts Of Oak 0.

Quarter Final: Bacton Utd 89 3 Trimley Red Devils 2, Mendlesham 3 Stonham Aspal 1, Thurston 1 St Johns 2.

St Edmundsbury Football League Division Two: Pakenham Fox 2 RF Saints 2.

Mick McNeil Cup Quarter Final: Bushel 4 Haughley Utd 3, Ixworth Pykkerell 5 Mildenhall Utd 0, Bacton Utd 89 1 Barrow 11.

Bill Utting Cup Preliminary Round: Bury Rovers 6 Sporting 87 'A' 1.

Quarter Final: Bartons 1 Lawshall Swan 2.

Essex Senior League: Barking 4 Tiptree United 1, Basildon United P Hullbridge Sports P, Bethnal Green United 3 Mauritius Sports Association 0, Bowers & Pitsea P Clapton P, Burnham Ramblers 2 Witham Town 3, Enfield 1893 P Takeley P, Sawbridgeworth Town 0 Barkingside 4, Southend Manor P London APSA P, Stansted 3 Eton Manor 1.

Broch Group Mid-Essex Football League

Essex Junior Cup Round Four: Earls Colne Res P Beacon Hill Rovers P, Hutton Res 1 Scotia Billericay 2.

Essex Junior Trophy Round Four: Writtle Manor 5 Shefield Hollands 2.

Premier Division: Byfleet Rangers P Springfield Rouge P, Focus Ferrers P Silver End P, Harold Wood P Manford Way P, Little Waltham 1 Braintree & Bocking 0.

Division One: Frenford Senior A 1 Bradwell 4, Rhodesia 6 Mundon Vics 0, Old Chelmsfordonians 1 Great Baddow 5, Shelley Royals 1 St Cleres 8, Sparta Basildon P Forest Glade P.

Division Two: Battlesbridge 1 Ferrers Athletic 4, Boreham 2 Sungate 1, Brendans 1 Swan Mead 4, City Colts P Harold Wood Res P, St Margarets 0 Hutton 5.

Division Three: Bradwell Res P Latchingdon P, Braintree & Bocking Res P Broomfield P, Epping P Little Waltham Forest Res P, Scotia Billericay A 0 Old Chelmsfordonians Res 0, Sporting Brentwood 2 E2V Tech 0, Witcham Royals 2 Byfleet Rangers Res 4.

Division Four: Battlesbridge Res P Marconi P, Beacon Hill Rovers Res 4 White Hart Utd 3, Durning 2 Springfield 1, Felsted Rovers 5 Focus Ferrers Res 2, Great Baddow Res 6 Burnham Ramblers 2, Mundon Vics Res P Runwell Hospital P, Tillingham P Cray Hill P.

Division Five: Beacon Hill Rovers A 2 Shelley Rovers Res 2, Burnham Ramblers Res 3 Maldon St Mary 0, E2V Tech P Silver End Res P, Old Chelmsfordians A 2 Boreham Res 5, St Cleres Res 4 Dunmow 0, Witcham Royals Res 3 Battlesbridge A 1.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists