Saturday, February 18

PUBLISHED: 18:25 18 February 2017 | UPDATED: 18:25 18 February 2017

Vanarama National League

Premier Division: Barrow 0 Torquay Utd 0, Boreham Wood 1 York City 1, Bromley 0 Solihull Moors 1, Dagenham & Redbridge 1 Guiseley 2, Eastleigh 0 Tranmere Rovers 2, Gateshead 3 Forest Green Rovers 1, Macclesfield Town 2 Braintree Town 0, Maidstone Utd 4 Chester 2, North Ferriby Utd 1 Dover Ath 2, Woking 0 Southport 2, Wrexham 0 Aldershot Town 2.

South Division: Bishop’s Stortford 1 Poole Town 4, Dartford 0 Chelmsford City 1, East Thurrock Utd 2 Hampton & Richmond 1, Eastbourne Borough 2 Gosport Borough 0, Ebbsfleet Utd 1 Hungerford Town 0, Maidenhead Utd 2 Whitehawk 1, Margate 0 Wealdstone 1, Oxford City 1 Hemel Hempstead Town 0, St Albans City 1 Bath City 4, Truro City1 Concord Rangers 2, Weston-Super-Mare 2 Welling Utd 2.

Ryman League

Premier Division: Burgess Hill Town 1 Metropolitan Police 4, Canvey Island 1 Folkestone Invicta 3, Dulwich Hamlet 2 Needham Market 0, Grays Ath 1 Billericay Town 0, Harrow Borough 3 Leiston 1, Havant & Waterlooville 3 Hendon 2, Kingstonian 0 Tonbridge Angels 3, Lowestoft Town 1 Leatherhead 0, Merstham 1 Harlow Town 0, Staines Town 4 AFC Sudbury 0, Wingate & Finchley 0 Bognor Regis Town 2, Worthing 1 Enfield Town 3.

North Division: AFC Hornchurch 1 Soham Town Rangers 0, Brightlingsea Regent 3 Aveley 1, Cheshunt 3 Great Wakering Rovers 1, Dereham Town 2 Thamesmead Town 3, Heybridge Swifts 1 VCD Ath 2, Norwich Utd 4 Romford 1, Phoenix Sports 2 Wroxham 0, Thurrock 4 Bury Town 0, Waltham Abbey 1 Brentwood Town 0, Ware 1 Maldon & Tiptree 2, Witham Town 1 Haringey Borough 2.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Felixstowe & Walton Utd 3 Walsham le Willows 1, Godmanchester Rovers 2 Haverhill Rovers 0, Gorleston 2 Saffron Walden Town 0, Great Yarmouth Town 2 Brantham Ath 1, Hadleigh Utd 2 Swaffham Town 2, Long Melford 1 Ely City 1, Mildenhall Town 1 Ipswich Wdrs 1, Stanway Rovers 0 Fakenham Town 1, Wivenhoe Town 0 Thetford Town 1.

First Division: Coggeshall Town 1 Debenham LC 1, Cornard Utd 2 Wisbech St Mary 4, Diss Town 2 Framlingham Town 4, Holland FC 0 Woodbridge Town 2, Kings Lynn Town Res 1 Braintree Town Res 0, Leiston Res v Dereham Town Res postponed, March Town Utd 0 Whitton Utd 1, Needham Market Res 2 Downham Town 2, Team Bury 0 Haverhill Borough 5.

Reserve League: Newmarket Town 3 Stanway Rovers 6, Saffron Walden Town 2 Hadleigh Utd 1, Stowmarket Town 4 Long Melford 1, Walsham le Willows 3 Felixstowe & Walton Utd 2, Woodbridge Town 3 Wivenhoe Town 1.

Essex Senior League

Premier Division: Enfield 1893 5 Redbridge 3, Eton Manor 0 Ilford 2, Haringey & Waltham 2 Barkingside 3, Hullbridge Sports 3 West Essex 4, London Bari 0 FC Romania 3, Southend Manor 1 Basildon Utd 1, Sporting Bengal Utd 3 Barking 5, Stansted 0 Sawbridgeworth Town 0, Waltham Forest 1 Burnham Ramblers 0.

Reserves Division: AFC Sudbury 2 Waltham Abbey 0, Barking 0 Sawbridgeworth Town 4, Hullbridge Sports 2 Bishop’s Stortford 0, Redbridge 1 Barkingside 7, Takeley 2 Heybridge Swifts 2.

Touchline SIL

Senior Division: Felixstowe Harpers Utd 4 Bramford Utd 0, Leiston St Margarets 4 Capel Plough 1.

Division One: AFC Hoxne 4 Old Newton Utd 1, Bacton Utd ‘89 4 Mendlesham 2, Ipswich Exiles 0 Sporting ‘87 2, Stowupland Falcons 3 Trimley Ath 2.

Division Two: Barham Ath 4 Halesworth Town 1, Bartons Willows 2 Witnesham Wasps 4, Bildeston Rangers 4 BROB 0, Cedars Park 4 Tacket Street BBOB 2, Chantry Grasshoppers 1 Stonham Aspal 1, Somersham 0 Coddenham Ath 0.

Division Three: Adastral Park 10 Newton Road 0, Kesgrave Kestrels 8 Tattingstone Utd 5, Salvation Army 1 Saxmundham Sports 12, Sutton Heath Saxons 0 Cockfield Utd 3.

League A: Achilles 4 Sporting ‘87 0, Framlingham Town 5 Cranes Sports 0, Mendlesham 1 Wenhaston Utd 1, Old Newton Utd 0 AFC Hoxne 3, Westerfield Utd 4 Ipswich Ath 1.

League B: Bramford Utd 3 Stowupland Falcons 2, Coplestonians A 2 Henley Ath 0, East Bergholt Utd A 5 Capel Plough 1, Trimley Red Devils 6 Stonham Aspal 1.

League C: Cockfield Utd 1 Witnesham Wasps 3, Debenham LC 4 Halesworth Town 0, Ransomes Sports 2 Sproughton Sports 2, Stonham Aspal A 5 AFC Kesgrave 1, Stowupland Falcons A 0 Cedars Park 8, Wickham Market 6 Somersham 0.

Division Four: Bacton Utd ‘89 A 1 Barham Ath Res 4, BROB Res 2 Cedars Park A 6, Chantry Grasshoppers Res 1 Kesgrave Kestrels Res 5, Felixstowe Rangers 0 AFC YourShirts 6, Thurston 7 Sproughton Utd 0, Ufford Sports Res 2 Needham Market Phoenix 0.

Bob Coleman Cup: Claydon 2 Crane Sports 1, Coplestonians 2 AFC Kesgrave 4, East Bergholt Utd 2 Achilles 3, Wenhaston Utd 0 Benhall St Mary 2.

Goals of Ipswich Cup: Benhall St Mary Res 3 Haughley Utd Res 1.

St Edmundsbury League

Mick McNeil KO Cup sponsored by Bury Town FC: Stanton Res 1 St Edmunds 1965 4, Vipers 3 Bedrics Worth 2.

Division One: Bury Town Rams A 6 AFC Weeting 3, Trunk 2 Thurston 3.

Division Two: AFC Black Boy 5 RF Saints 2, Beck Row 7 AFC Weeting Res 0, Embers v Elmswell Res FC away walkover.

Prokit UK Essex Olympian League

Premier Division: Hannakins Farm 0 Frenford Senior 1, Harold Hill 2 Buckhurst Hill 2, Kelvedon Hatch 1 Rayleigh Town 1, Manford Way 4 Harold Wood Ath 2, May & Baker EC 4 Canning Town 3, Springfield 4 Leigh Ramblers 2.

Senior Division One: Catholic Utd 0 Snaresbrook 2, Galleywood 2 Shenfield AFC 1, Great Baddow 1 Basildon Town 2, Newbury Forest 6 Old Southendian 2, Newham Utd 3 London APSA 2, Runwell Sports 3 Old Chelmsfordians 1.

Senior Division Two: FC Hamlets 5 Benfleet 0, Lakeside 2 Ramsden Scotia 2, Old Barkabbeyans 1 Ongar Town 1, Rochford Town 1 Upminster 3, Ryan FC 0 Herongate Ath 5, Toby 0 Sungate 1,

Senior Division Three: Frenford Senior Res 3 Leytonstone Utd, Rayleigh Town Res 2 Roydon 0, Shoebury Town 6 Debden Sports 0.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists