Saturday, December 7

PUBLISHED: 18:27 07 December 2013 | UPDATED: 18:27 07 December 2013

Skrill Conference League

Premier Division: Alfreton 0 Luton 5, Barnet 1 Dartford 0, Chester 0 Braintree 2, Halifax v Salisbury postponed, Forest Green v Grimsby postponed, Hereford 0 Nuneaton 1, Tamworth v Cambridge postponed, Welling v Hyde postponed , Woking v Kidderminster postponed.

South Division: Bath City 2 Boreham Wood 2, Bromley 3 Farnborough 0, Chelmsford City 1 Basingstoke Town 0, Concord Rgs 0 Gosport Borough 2, Eastbourne Borough 2 Weston-Super-Mare 0, Eastleigh v Dover Ath postponed , Ebbsfleet 3 Whitehawk 1, Havant & Waterlooville 5 Dorchester Town 1, Hayes & Yeading 3 Tonbridge Angels 0, Staines Town 2 Bishop’s Stortford 0, Sutton Utd 3 Maidenhead Utd 2.

Ryman League

Premier Division: Billericay Town 0 Lewes 1, Bognor Regis Town 5 Margate 3, Canvey Island 2 East Thurrock Utd 1, Enfield Town 2 Carshalton Ath 2, Grays Ath 2 Harrow Borough 0, Hendon 0 AFC Hornchurch 1, Kingstonian 4 Cray Wdrs 0, Lowestoft Town 0 Hampton & Richmond Borough 3, Maidstone Utd 1 Bury Town 1, Thamesmead Town 2 Leiston 4, Wealdstone 1 Metropolitan Police 1, Wingate & Finchley 2 Dulwich Hamlet 3.

North Division: Barkingside 0 Soham Town Rgs 2, Brentwood Town 0 Burnham Ramblers 1, Chatham Town 4 Redbridge 1, Cheshunt 1 Wroxham 3, Dereham Town 0 Thurrock 2, Harlow Town 2 Aveley 0, Heybridge Swifts 0 Waltham Forest 2, Maldon & Tiptree 4 Erith & Belvedere 1, Romford 1 Tilbury 1, Waltham Abbey 0 AFC Sudbury 2, Ware 1 Needham Market 3, Witham Town 4 VCD Ath 1.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Felixstowe & Walton Utd 2 Kirkley & Pakefield 1, Godmanchester Rovers 1 Thetford Town 0, Gorleston 0 Walsham-le-Willows 0, Haverhill Rovers 4 FC Clacton 0, Mildenhall Town 7 Woodbridge Town 0, Stanway Rovers 3 Diss Town 1, Wivenhoe Town 0 Newmarket Town 3.

First Division: Braintree Town Res 1 March Town Utd 1, Saffron Walden Town 8 Downham Town 0, Stowmarket Town 2 Cornard Utd 0, Team Bury 0 Fakenham Town 1.

FA Vase Third Round Proper: Brightlingsea Regent 2 Colney Heath 2 aet (replay on Tuesday, December 10), Hadleigh Utd 3 Welwyn Garden City 2 aet, Haringey Borough 2 Brantham Ath 3 aet, Norwich Utd 3 Erith Town 0.

Suffolk FA Senior Cup Quarter Final: Achilles 3 Debenham LC 0, Ipswich Wdrs 4 Capel Plough 0, Lakenheath 1 Grundisburgh 5, Whitton Utd Haverhill Borough.

Thurlow Nunn Reserve League

Premier Division: Brantham Ath 6 Great Yarmouth Town 0.

First Division: Newmarket Town 3 Long Melford 0.

Chell Trophy North Group: Diss Town Res 3 Lowestoft Town Res 1.

Suffolk Senior Reserve Cup Quarter Final: Felixstowe Harpers 4 Wenhaston Utd 3, Lowestoft Town FC 2 East Bergholt Utd 1, Felixstowe Harpers Utd 4 Wenhaston Utd 3, Walsham-le-Willows 4 Wickham Market 0, Whitton Utd 1 Haverhill Borough 0 aet, Woodbridge Town v Whitton Utd (away win was awarded).

Touchline SIL

Senior Division: Coplestonians 0 Felixstowe Harpers Utd 1, Crane Sports 4 Ipswich Valley Rgs 0, East Bergholt Utd 2 Haughley Utd 1, Melton St Audrys 1 Wickham Market 2, Stanton 3 Westerfield Utd 2, Wenhaston Utd 2 Old Newton Utd 1.

Division One: AFC Crowley 2 St Johns 3, Bramford Utd 2 Framlingham Town 3, Mendlesham 2 Claydon 7, Parkside Utd 1 Henley Ath 2, Saxmundham Sports 0 Ransomes Sports 2, Sporting 87 3 Ipswich Ath 1, Trimley Ath 2 Ipswich Exiles 1.

Intermediate Division A: Grundisburgh 1 Coplestonians 6, Haughley Utd 1 East Bergholt Utd 6, Ipswich Valley Rgs 1 Crane Sports 6, Ransomes Sports 5 AFC Crowley 1, Westerfield Utd v Old Newton Utd abandondd.

Intermediate Division B: Capel Plough 2 Mendlesham 2, Claydon 1 Bramford Utd 4, Framlingham Town 3 Saxmundham Sports 3, Henley Ath 0 Stanton 2, Leiston St Margarets 4 Ipswich Exiles 0, St Johns 5 Trimley Ath 3.

Division Two: AFC Hoxne 2 Bartons 2, Aldeburgh Town v Salvation Army postponed, Bacton Utd 89 2 Somersham 1, Cockfield Utd 0 Benhall St Mary 4, Stonham Aspal 2 Cedars Park 1, Stowupland Falcons 7 Bildeston Rgs 2, Trimley Red Devils 2 Sproughton Sports 1.

Division Three: Adhara 2 Bramford Road Old Boys 1, Coplestonians A 3 Tacket Street BBOB 1, Elmswell 0 Boxford Rovers 0, Thurston 2 Halesworth Town 0, Walsham Le Willows A 2 AFC Hoxne Res 2, Willis v Trimley Red Devils Res postponed.

Division Four: Barham Ath 2 Witnesham Wasps 1, Cedars Park Res 1 Tattingstone Utd 0, Coddenham 2 St Clements Hospital 4, Felixstowe Harpers Utd A 1 Woolverstone Utd 3, Somersham Res 3 Bacton Utd 89 Res 2, Waterside 7 Cockfield Utd Res 0.

Division Five: Benhall St Mary Res 3 Sizewell Associates 2, East Bergholt Utd A 4 Bramford Road Old Boys Res 2, Halesworth Town Res 2 Old Newton Utd A 0, Shotley 2 Stowupland Falcons Res 1, Sproughton Utd 0 Kesgrave Kestrels 1, Tattingstone Utd Res 4 Elmswell Res 2, Witnesham Wasps Res 1 Aldeburgh Town Res 7.

Division Six: Bildeston Rgs Res 1 AFC Titans 2, Chantry Grasshoppers 5 Stowupland Falcons A 1, Kesgrave Kestrels Res 3 Stonham Aspal A 1, Salvation Army Res 5 AFC Elmsett 4, Sporting 87 A 2 Bacton Utd 89 A 1, Sproughton Sports Res 2 Ufford Sports Res 2.

Kent Blaxill Essex & Suffolk Border League

Border League Knock Out Cup Round One: Gosfield Utd 0 Great Bentley 3.

Tommy Thompson Knockout Cup Round One: Bradfield Rovers Res 0 Gosfield Utd Res 1.

Reserve Knock Out Cup Round One: Barnston AFC 0 Holland FC 3.

Premier Division: Dedham Old Boys 2 Alresford Colne Rgs 4, Earls Colne 2 Coggeshall Town 6, Harwich & Parkeston 3 Lawford Lads 1, Holland FC 1 Tollesbury 1, Tiptree Jobserve 1 White Notley 4, University of Essex 3 Barnston AFC 1, West Bergholt 2 Gas Recreation 2.

Division One: Alresford Colne Rgs Res 1 Hedinghams Utd 3, Boxted Lodgers 2 Clacton Utd 1, Hatfield Peverel 4 Wormingford Wdrs 2, Kirby Ath 4 Bradfield Rovers 3, Mersea Island 0 Little Oakley Res 2, Panfield Bell 1 West Bergholt Res 12.

Division Two: Coggeshall Town Res 3 Earls Colne Res 2, Colne Engaine 8 Boxted Lodgers Res 0, Gas Recreation Res 0 Harwich & Parkeston Res 4, Great Bentley Res 2 Dedham Old Boys Res 4, University of Essex Res 1 Tiptree Jobserve Res 0.

Division Three: FC Clacton Res v Mersea Island Res postponed, Lawford Lads Res 0 Bures Utd 0, White Notley Res 1 Hatfield Peverel Res 0.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists