Saturday, August 31

PUBLISHED: 18:13 31 August 2013 | UPDATED: 12:43 01 September 2013

Skrill Conference League

Skrill Conference League

Premier Division: Wrexham 0 Chester 2, Barnet 3 Hyde FC 2, Cambridge Utd 3 Tamworth 0, Dartford 1 Lincoln City FC 2, Forest Green Rovers 3 Alfreton Town 1, Grimsby Town 1 Nuneaton Town 2, Hereford Utd 2 Welling Utd 1, Kidderminster Harriers 0 Luton Town 2, Macclesfield Town 0 Braintree Town 1, Salisbury City 3 FC Halifax Town 1, Southport 1 Aldershot Town 0, Woking 1 Gateshead FC 2.

South Division: Basingstoke Town 2 Staines Town 1, Bath City 3 Concord Rgs 1, Boreham Wood 0 Eastleigh 3, Bromley 2 Gosport Borough 1, Chelmsford City 1 Weston-Super-Mare 2, Dorchester Town 1 Ebbsfleet Utd 3, Dover Ath 0 Hayes & Yeading Utd 1, Eastbourne Borough v Farnborough postponed, Havant & Waterlooville 1 Tonbridge Angels 2, Maidenhead Utd 2 Bishops Stortford 2, Sutton Utd 2 Whitehawk 0.

Ryman League

Premier Division: Bognor Regis Town 5 Canvey Island 0, Carshalton Athletic 1 Bury Town 3, Dulwich Hamlet 2 AFC Hornchurch 3, East Thurrock Utd 0 Hampton & Richmond Borough 1, Enfield Town 3 Thamesmead Town 1, Hendon 1 Lewes 1, Leiston 0 Harrow Borough 1, Maidstone United 2 Kingstonian 0, Metropolitan Police 0 Margate 2, Wealdstone 7 Cray Wanderers 1, Wingate & Finchley 0 Lowestoft Town 0.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brightlingsea Regent 2 CRC 1, Ely City 1 Diss Town 2, Norwich Utd 4 Woodbridge Town 1, Stanway Rovers 1 Walsham-le-Willows 1.

First Division: Braintree Town Res 2 Downham Town 3, Debenham LC 0 Saffron Walden Town 0, Dereham Town Res 1 Great Yarmouth Town 2, Haverhill Borough 2 AFC Sudbury Res 0, March Town Utd 3 Needham Market Res 1, Stowmarket Town 0 Halstead Town 6, Team Bury 2 Long Melford 0.

FA Cup

Preliminary Round: AFC Sudbury 4 Ipswich Wdrs 1, Brantham Ath 1 Barkingside 0, Clapton 0 Mildenhall Town 2, Clacton 3 Hullbridge Sports 0, Gorleston 4 Thetford Town 1, Hadleigh Utd 0 Romford 5, Needham Market 3 Haverill Rovers 2, Sleaford Town 2 Godmanchester Rovers 0, Swaffham Town 0 Huntingdon Town 2, Thurrock 3 Felixstowe & Walton Utd 0, Tilbury 2 Kirkley & Pakefield 0, Waltham Abbey 1 Whitton Utd 1, Witham Town 0 Newmarket Town 0.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 3 Grundisburgh 1, Coplestonians 2 Westerfield Utd 1, Haughley Utd 4 Felixstowe Harpers Utd 2, Ipswich Valley Rgs 3 Crane Sports 0, Melton St Audrys 0 Old Newton Utd 1, Stanton 5 Leiston St Margarets 3, Wenhaston Utd 1 East Bergholt Utd 3, Wickham Market 1 Capel Plough 3.

Division One: Bramford Utd 8 Ipswich Ath 0, Claydon 1 Saxmundham Sports 0, Framlingham Town 0 St Johns 2, Henley Ath 1 Ransomes Sports 0, Ipswich Exiles 2 Mendlesham 0, Parkside Utd 1 Sporting 87 2, Trimley Ath 0 AFC Crowley 0.

Intermediate Division A: Coplestonians 1 Westerfield Utd 2, Crane Sports 4 Wenhaston Utd 2, Felixstowe Harpers Utd 3 Haughley Utd 1, Grundisburgh 0 Achilles 1, Ipswich Valley Rangers 2 East Bergholt Utd 3, Old Newton Utd 2 Melton St Audrys 0.

Intermediate Division B: Capel Plough 5 Wickham Market 1, Ipswich Exiles 4 Sporting 87 4, Leiston St Margarets 1 Stanton 6, Mendlesham 1 Henley Ath 4, Saxmundham Sports 0 Claydon 3.

Prokit UK Essex Olympian League

Premier Division: Bishops Stortford Swifts 2 M&B Club 1, Buckhurst Hill 3 Rayleigh Town 0, Hannakins Farm 1 Newbury Forest 0, Harold Wood Ath 3 Manford Way 1, Southminster St Leonards 1 Kelvedon Hatch 0, Wadham Lodge 0 Frenford Senior 0, White Ensign 6 Harold Hill 1.

Division One: Newham Utd 3 Leigh Ramblers 4, Old Southendian 0 Benfleet 1, Springfield 3 Old Chelmsfordians 0.

Division Two: Basildon Town 1 Toby 0, Broomfield 2 Ongar Town 3, Runwell Hospital 3 Lakeside 2, Ryan 1 Roydon 0.

Division Three: Alemite Ath 2 LOASS 1, Forest Glade 2 Sungate 2, Rochford Town 4 Stambridge Utd 0.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists