Saturday, August 27

PUBLISHED: 17:56 27 August 2016 | UPDATED: 18:06 27 August 2016

Vanarama National League

National League: Dag & Red 3 Wrexham 0, Aldershot 2 North Ferriby Utd 0, Barrow 2 Braintree 1, Chester 4 Sutton Utd 0, Eastleigh 2 Solihull Moors 0, Gateshead 1 Boreham Wood 1, Guiseley 1 Bromley 4, Macclesfield 1 Lincoln City 2, Maidstone Utd 1 Forest Green 4, Southport 1 Tranmere 1, Torquay 2 Dover 1, York 4 Woking 1.

South Division: Bath City 2 East Thurrock Utd 1, Chelmsford City 2 Oxford City 0, Concord Rangers 0 Maidenhead Utd 1, Dartford 2 Hungerford Town 0, Eastbourne Borough 0 Ebbsfleet 0, Gosport Borough 0 Bishop’s Stortford 1, Hemel Hempstead Town 2 Poole Town 4, Margate 3 Weston-Super-Mare 1, St Albans City 3 Whitehawk 1, Truro 1 Welling 1, Wealdstone 2 Hampton & Richmond 4.

Ryman League

Premier Division: AFC Sudbury 2 Enfield Town 0, Billericay Town 0 Bognor Regis Town 2, Dulwich Hamlet 1 Canvey Island 2, Folkestone Invicta 0 Needham Market 1, Harlow Town 3 Wingate & Finchley 1, Harrow Borough 3 Leatherhead 1, Havant & Waterlooville 1 Lowestoft Town 0, Leiston 2 Burgess Hill Town 0, Merstham 3 Hendon 4, Metropolitan Police 1 Tonbridge Angels 1, Staines Town 0 Kingstonian 2, Worthing 0 Grays Ath 1.

North Division: Aveley 3 Romford 0, Bowers & Pitsea 3 AFC Hornchurch 2, Brentwood Town 2 Thamesmead Town 0, Brightlingsea Regent 2 Cheshunt 2, Bury Town 1 Great Wakering Rovers 1, Maldon & Tiptree 1 Soham Town Rangers 0, Norwich Utd 2 Haringey Borough 1, Phoenix Sports 3 Heybridge Swifts 0, Thurrock 1 Wroxham 0, Tilbury 2 Dereham Town 1, Waltham Abbey 1 Witham Town 3, Ware 0 VCD Ath 0.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 1 Fakenham Town 2, Ely City 1 Thetford Town 3, Godmanchester Rovers 0 Wivenhoe Town 4, Gorleston 1 Newmarket Town 1, Kirkley & Pakefield 1 Haverhill Rovers 3, Long Melford 0 Great Yarmouth Town 2, Mildenhall Town 0 Felixstowe & Walton Utd 2, Swaffham Town 0 Ipswich Wdrs 1, Walsham le Willows 0 Saffron Walden Town 2.

First Division: Coggeshall Town 2 Team Bury 0, Cornard Utd 0 Woodbridge Town 4, Debenham LC 1 March Town Utd 2, Dereham Town Res 0 Whitton Utd 3, Framlingham Town 1 Braintree Town Res 0, Halstead Town 2 Wisbech St Mary 1, Holland FC 5 AFC Sudbury Res 1, Kings Lynn Town Res 0 Haverhill Borough 0, Stowmarket Town 3 Diss Town 0.

Reserves League: Hadleigh Utd 1 Halstead Town 1, Newmarket Town 1 Felixstowe & Walton Utd 2, Stanway Rovers 3 Saffron Walden Town 0, Whitton Utd v Long Melford abandoned, Witham Town 2 Stowmarket Town 1, Wivenhoe Town 2 Walsham le Willows 1, Woodbridge Town 2 Cornard Utd 1.

Essex Senior League

Premier Division: Barkingside 0 Waltham Forest 2, Basildon Utd 2 Sporting Bengal Utd 0, Burnham Ramblers 0 London Bari 3, Clapton 5 Eton Manor 2, Haringey & Waltham v Ilford postponed, Hullbridge Sports 0 Enfield 1893 0, Southend Manor 0 FC Romania 0, Tower Hamlets 1 Stansted 2, Wadham Lodge 0 Redbridge 0, West Essex 4 Sawbridgeworth Town 1.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 2 Henley Ath 0, Crane Sports 7 Ransomes Sports 0, Felixstowe Harpers Utd 2 East Bergholt Utd 1, Haughley Utd 1 Coplestonians 2, Ipswich Ath 3 Stanton 1, Wenhaston Utd 0 Bramford Utd 3, Westerfield Utd 1 Leiston St Margarets 2.

Division One: Bacton Utd ‘89 1 Trimley Ath 0, Benhall St Mary 0 Mendlesham 0, Claydon 1 Sporting ‘87 2, Ipswich Valley Rangers 0 AFC Hoxne 5, Trimley Red Devils 2 Old Newton Utd 0, Wickham Market 3 Stowupland Falcons 1.

League A: AFC Hoxne 14 Ipswich Ath 0, Coplestonians 3 Framlingham Town 2, Mendlesham 0 Felixstowe Harpers Utd 9, Old Newton Utd 0 Cranes Sports 9, Westerfield Utd 5 Wenhaston Utd 2.

League B: Bramford Utd 3 Trimley Red Devils 1, Capel Plough 1 Benhall St Mary 2, Henley Ath 4 Bacton Utd ‘89 1, Stonham Aspal 2 Claydon 3, Trimley Ath 4 Haughley Utd 2.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists