Saturday, August 22

PUBLISHED: 19:10 22 August 2009 | UPDATED: 14:23 04 March 2010

BLUE SQUARE

Premier: Altrincham 0 AFC Wimbledon 1, Crawley Town 1 Gateshead 4, Eastbourne Borough 2 Barrow 1, Grays Ath 1 Kidderminster 3, Hayes & Yeading 1 York 1, Histon 2 Salisbury 0, Luton 0 Chester 0, Mansfield 3 Ebbsfleet Utd 0, Oxford Utd 2 Stevenage 1, Rushden & Diamonds 4 Forest Green 2, Tamworth 0 Cambridge Utd 0, Wrexham 1 Kettering 2.

BLUE SQUARE

Premier: Altrincham 0 AFC Wimbledon 1, Crawley Town 1 Gateshead 4, Eastbourne Borough 2 Barrow 1, Grays Ath 1 Kidderminster 3, Hayes & Yeading 1 York 1, Histon 2 Salisbury 0, Luton 0 Chester 0, Mansfield 3 Ebbsfleet Utd 0, Oxford Utd 2 Stevenage 1, Rushden & Diamonds 4 Forest Green 2, Tamworth 0 Cambridge Utd 0, Wrexham 1 Kettering 2.

South: Bath City 1 Hampton & Richmond 3, Braintree Town 0 Havant & Waterlooville 2, Bromley 3 Dorchester 1, Dover 5 Weston Super Mare 3, Newport County 4 Chelmsford 0, St Albans 1 Lewes 1, Staines Town 1 Welling 1, Thurrock 3 Eastleigh 2, Weymouth 2 Worcester 1, Woking 1 Bishop's Stortford 0.

THE ZAMARETTO LEAGUE

Division One Midlands: AFC Sudbury 0 Beaconsfield SYCOB 2, Arlesey Town 2 Atherstone Town 0, Aylesbury Utd 0 Soham Town Rangers 4, Bedworth Utd 0 Burnham 1, Bury Town 2 Sutton Coldfield Town 2, Chesham Utd 1 Leighton Town 2, Marlow 2 Bromsgrove Rovers 4, Romulus 1 Rothwell Town 1, Stourport Swifts 0 Biggleswade Town 0, Woodford Utd 1 Hitchin Town 3.

RYMAN LEAGUE

Premier League: AFC Hornchurch 0 Tooting & Mitcham Utd 1, Canvey Island 0 Bognor Regis Town 0, Carshalton Ath 3 Ashford Town (Middx) 1, Hastings Utd 1 Dartford 3, Hendon 1 Sutton Utd 2, Horsham 2 Harrow Borough 0, Kinstonian 1 Aveley 6, Margate 2 Borham Wood 1, Waltham Abbey 0 Tonbridge Angels 2, Wealdstone 2 Maidstone Utd 2.

Division One North: East Thurrock Utd 3 Redbridge 0, Enfield Town 4 Tilbury 3, Gt Wakering Rovers 3 Cheshunt 2, Heybridge Swifts 0 Leyton 1, Lowestoft Town 0 Ilford 1, Potters Bar Town 1 Harlow Town 0, Romford 1 Northwood 2, VCD Ath 2 Concord Rgrs 2, Waltham Forest 1 Brentwood Town 0, Ware 1 Maldon Town 3, Wingate & Finchley 1 Thamesmead Town 1.

RIDGEONS LEAGUE

Premier Division: CRC 2 Norwich Utd 0, Dereham Town 5 Harwich & Parkeston 1, Ely City 1 Kirkley & Pakefield 2, Felixstowe & Walton Utd 4 Histon Res 1, Hadleigh Utd 0 Walsham le Willows 6, King's Lynn Res 1 Haverhill Rovers 3, Leiston 2 Needham Market 1, Mildenhall Town 2 Stanway Rovers 3, Newmarket Town 1 Wroxham 1, Wisbech Town 3 Woodbridge Town 0, Wivenhoe Town 1 Debenham LC 5.

Division One: Diss Town 1 Brantham Ath 1, Fakenham Town 1 Saffron Walden Town 6, FC Clacton 1 Gt Yarmouth Town 0, Godmanchester Rovers 1 Swaffham Town 0, Halstead Town 4 Gorleston 1, Ipswich Wanderers 1 Thetford Town 2, Long Melford 0 Team Bury 1, March Town Utd 2 Stowmarket Town 1, Whitton Utd 1 Cornard Utd 3.

ESSEX SENIOR LEAGUE: Barking 2 Hullbridge Sports 1, Barkingside 1 Basildon Utd 1, Bethnal Green Utd 0 Stansted 0, Burnham Rbrs 2 London APSA 0, Enfield 1893 4 Mauritius Sports Assoc 1, Sawbridgeworth Town 2 Bowers & Pitsea 1, Takeley 3 Southend Manor 0, Tiptree Utd 4 Eton Manor 3, Witham Town 5 Clapton 3.

RIDGEONS RESERVE LEAGUE

South Division: Brantham Ath 2 Braintree Town 2, Cornard Utd 1 Hadleigh Utd 2, Harwich & Parkeston 0 AFC Sudbury 3, Haverhill Rovers 4 Felixstowe & Walton Utd 0, Stanway Rovers 0 Ipswich Wanderers 1.

North Division: Debenham LC 1 Gt Yarmouth Town 2, Gorleston 9 Whitton Utd 1, Needham Market 6 Diss Town 0, Norwich Utd 3 Walsham le Willows 2, Stowmarket Town 2 Dereham Town 5, Woodbridge Town 6 Thetford Town 5.

KINGSLEY HEALTHCARE SIL

Senior Division: Coplestonians 5 Stowupland Falcons 0, Felixstowe Utd 0 Ransomes Sports 0, Ipswich Ath 2 Woodbridge Ath 3, Melton St Audrys 0 Achilles 1, Old Newton Utd 2 Crane Sports 3, Westerfield Utd 0 Grundisburgh 0.

ESSEX & SUFFOLK BORDER LEAGUE

Premier Division: Dedham OB 3 Earls Colne 3, Gas Recreation 7 Hedinghams Utd 0, Gt Bentley 4 Mersea Island 0, University of Essex 2 Hatfield Peverel 0, Weeley Ath 1 Little Oakley 4, West Bergholt 2 Tiptree Jobserve 1, White Notley 2 Brightlingsea Regent 2.

Division One: Clare Town 6 Coggeshall Town 4, Foxash Social 4 Bures Utd 2, Gosfield Utd 0 Glemsford & Cavendish 1, Gt Bradford 0 Lawford Lads 7, Kirby Ath 0 Bradfield Rovers 1, Rowhedge 1 Sudbury Ath 1, Wormingford Wanderers 4 Boxted Lodgers 2.

Reserve Premier Division: Alresford 10 Clare Town 0, Brightlingsea Regent 3 West Bergholt 0, Coggeshall Town 0 Holland FC 7, Little Oakley 5 Bures Utd 1.

Reserve Division One: Hatfield Peverel 2 Weeley Ath 2, Hedinghams Utd 3 Kirby Ath 1, Lawford Lads 3 Tiptree Jobserve 1, Sudbury Ath 3 Gosfield Utd 0.

LFC INSURANCE GROUP ESSEX OLYMPIAN LEAGUE

Premier Division: Faces FC 0 Kelvedon Hatch 5, Mountnessing Boca 2 Manford Way 0.

Senior Division One: Shell Club Corringham 1 Sungate 3.

Senior Division Two: Romford Res 2 Burnham Rblrs Res 0, Runwell Hospital 4 Roydon 0.

Senior Division Three: Debden Sports 4 Catholic Utd 1, Springfield 0 Cranes Utd 3.

Reserve Division One: Canning Town 2 Epping 4, Mountnessing Boca 0 Manford Way 1.

Reserve Division Two: Barnston AFC 1 Leigh Rblrs 2, Herongate Ath 2 Galleywood 1, Hutton 3 Runwell Hospital 4.

Reserve Division Three: Southminster St Leonards 5 Writtle 0, Sungate 2 Sandon Royals 3.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un