Saturday, August 19

PUBLISHED: 18:28 19 August 2017 | UPDATED: 18:28 19 August 2017

Vanarama National League

Premier Division: AFC Fylde 2 Dagenham & Redbridge 2, Boreham Wood Aldershot Town , Bromley 2 Hartlepool Utd 0,Chester 2 Sutton Utd 3, Dover Ath 1 Barrow 1, Eastleigh 2 Tranmere Rovers 0, Gateshead 3 Macclesfield Town 0, Guiseley 3 Torquay Utd 2, Maidenhead Utd 1 Ebbsfleet Utd 1, Maidstone Utd 2 Wrexham 1, Solihull Moors 0 FC Halifax Town 1, Woking 0 Leyton Orient 2.

South Division: Bognor Regis Town 1 Weston-Super-Mare 1, Braintree Town 2 Hampton & Richmond Borough 1, Chippenham Town 2 East Thurrock Utd 2, Concord Rangers 1 Whitehawk 0, Dartford 7 Oxford City 1, Gloucester City Hemel Hempstead Town , Havant & Waterlooville 1 Bath City 2, Poole Town 0 St Albans City 1, Truro City 0 Eastbourne Borough 1, Wealdstone 0 Chelmsford City 2, Welling Utd 3 Hungerford Town FC 2.

Bostik League

Premier Division: Burgess Hill Town 0 Folkestone Invicta 1, Dulwich Hamlet 1 Billericay Town 3, Enfield Town 1 Metropolitan Police 2, Hendon 0 Harlow Town 0, Leatherhead 0 Harrow Borough 2, Lowestoft Town 1 Worthing 0, Margate 2 Leiston 1, Merstham 0 Tooting & Mitcham Utd 1, Needham Market 0 Wingate & Finchley 1, Staines Town 5 Kingstonian 0, Thurrock 2 Dorking Wdrs 1, Tonbridge Angels 0 Brightlingsea Regent 0.

The Emirates FA Cup 17-18

Preliminary Round: AFC Hornchurch 2 Brentwood Town 0,AFC Sudbury 4 Aveley 0, Barking 0 Saffron Walden Town 0, Bedford Town 3 Swaffham Town FC 1, Bowers & Pitsea 0 Haringey Borough 2, Brantham Ath 3 Cheshunt 5, Bury Town 1 Tilbury 2, Canvey Island 0 Witham Town 2, Carshalton Ath 1 Walton & Hersham 1, Chertsey Town 1 Horsham 3, Chipstead 2 Horley Town 0, Clapton 2 Norwich Utd 0, Colliers Wood Utd 1 Shoreham 1, Corinthian Casuals 0 Hythe Town 0, Croydon 0 Faversham Town 0, Dereham Town 3 Corby Town 0, East Grinstead Town 3 VCD Ath 2, East Preston 0 Thamesmead Town 8, Framlingham Town 0 Mildenhall Town 1, Grays Ath 2 Redbridge 0, Great Yarmouth 1 Basildon Utd 0, Greenwich Borough 4 Three Bridges 1, Haverhill Rovers 1 Heybridge Swifts 1, Haywards Heath 2 South Park 0, Hertford Town 4 Hadleigh Utd 1, Ilford 1 Haverhill Borough 1, Lewes 3 Newhaven 3, Long Melford 1 FC Romania 2, Maldon & Tiptree 5 Waltham Abbey 1, Newmarket Town 1 Ware 2, Pagham 1 Sittingbourne 1, Potters Bar Town 4 West Essex 1, Ramsgate 3 Hanworth Villa 1,Redhill 1 Ashford Utd 3, Sheppey Utd 0 Hastings Utd 0, Soham Town Rangers 3 Cogenhoe Utd 2, Southend Manor 2 Gorleston 3, Steyning Town 0 Phoenix Sports 5, Stowmarket Town 1 Romford 1, Tower Hamlets 0 Takeley 4, Walton Casuals 2 Molesey 1, Whyteleafe 1 Erith Town 1.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Coggeshall Town 6 Ipswich Wdrs 0, Ely City 0 Walsham le Willows 0, Fakenham Town 1 Wivenhoe Town 2, FC Clacton 0 Thetford Town 2, Felixstowe & Walton Utd 2 Godmanchester Rovers 1, Histon 2 Kirkley & Pakefield 2, Wroxham 2 Stanway Rovers 2.

First Division: Halstead Town 2 Whitton Utd 0, King’s Lynn Town Res 4 Holland FC 0, Leiston Res 3 Wisbech St Mary 0, Little Oakley 10 Team Bury 1, March Town Utd 1 Debenham LC 1, Norwich Utd Res 2 Needham Market Res 3, Woodbridge Town 4 Downham Town 0.

Reserve League: Haverhill Rovers 3 Felixstowe & Walton Utd 1, Wivenhoe Town 5 Long Melford 0.

Essex Senior League

Reserves Division: Burnham Ramblers 4 AFC Sudbury 3, Great Wakering Rovers 2 Bishop’s Stortford 2, Heybridge Swifts 1 Stansted 2, Hullbridge Sports 5 Grays Ath 1, Sawbridgeworth Town 0 Thurrock 0, Takeley 0 Southend Manor 1, Waltham Abbey 4 Redbridge 1.

Touchline SIL

Senior Division: AFC Hoxne Crane Sports , Bramford Utd Benhall St Mary , Capel Plough Grundisburgh , Coplestonians Leiston St Margarets, Felixstowe Harpers Utd Haughley Utd, Wenhaston Utd Achilles, Westerfield Utd East Bergholt Utd.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un