Saturday, April 8

PUBLISHED: 18:06 08 April 2017 | UPDATED: 18:11 08 April 2017

Vanarama National League

Premier Division: Aldershot Town 1 Torquay Utd 1, Barrow 2 Woking 2, Braintree Town 1 Dover Ath 2, Bromley 4 Wrexham 3, Chester 0 York City 2, Eastleigh 0 Lincoln City 1, Gateshead 1 Maidstone Utd 2, Guiseley 0 Forest Green Rovers 1, Macclesfield Town 1 Dagenham & Redbridge 4, North Ferriby Utd 2 Boreham Wood 4, Sutton Utd 2 Southport 2, Tranmere Rovers 9 Solihull Moors 0.

South Division: Chelmsford City 3 Poole Town 0, Concord Rangers 0 Bath City 5, Dartford 4 Eastbourne Borough 3, Maidenhead Utd 2 East Thurrock Utd 1, Oxford City 0 Hampton & Richmond 5, St Albans City 1 Margate 1, Truro City 1 Ebbsfleet Utd 1, Wealdstone 1 Hemel Hempstead Town 1, Welling Utd 4 Gosport Borough 0, Weston-Super-Mare 5 Bishop’s Stortford 0, Whitehawk 1 Hungerford Town 2.

Ryman League

Premier Division: AFC Sudbury 0 Bognor Regis Town 4, Billericay Town 2 Enfield Town 4, Dulwich Hamlet 3 Lowestoft Town 1, Folkestone Invicta 1 Hendon 2, Harlow Town 5 Grays Ath 0, Harrow Borough 0 Burgess Hill Town 2, Havant & Waterlooville 2 Tonbridge Angels 0, Leiston 1 Leatherhead 0, Merstham 0 Wingate & Finchley 2, Metropolitan Police 2 Needham Market 1, Staines Town 1 Canvey Island 1, Worthing 0 Kingstonian 0.

North Division: Aveley 3 Heybridge Swifts 0, Bowers & Pitsea 0 Thamesmead Town 0, Brentwood Town 3 Haringey Borough 1, Brightlingsea Regent 4 Romford 1, Bury Town 2 Cheshunt 1, Maldon & Tiptree 2 Dereham Town 2, Norwich Utd 4 VCD Ath 1, Phoenix Sports 1 Soham Town Rangers 2, Tilbury 1 Wroxham 1, Waltham Abbey 0 AFC Hornchurch 1, Ware 1 Great Wakering Rovers 0.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Brantham Ath 4 Swaffham Town 2, Ely City 2 Great Yarmouth Town 1, Fakenham Town 1 Stanway Rovers 2, FC Clacton 0 Walsham le Willows 3, Felixstowe & Walton Utd 0 Godmanchester Rovers 1, Haverhill Rovers 3 Kirkley & Pakefield 0, Ipswich Wdrs 3 Gorleston 0, Saffron Walden Town 1 Thetford Town 1, Wivenhoe Town 1 Newmarket Town 10.

First Division: Braintree Town Res 1 Halstead Town 0, Coggeshall Town 1 Holland FC 1, Debenham LC 1 Framlingham Town 4, Diss Town 4 Wisbech St Mary 1, Kings Lynn Town Res 7 Leiston Res 0, March Town Utd 4 Dereham Town 0, Needham Market Res 0 AFC Sudbury Res 5, Stowmarket Town 0 Woodbridge Town 0, Whitton Utd 5 Downham Town 4.

Reserves League: Cornard Utd 0 Long Melford 0, Halstead Town 4 Stowmarket Town 1, Stanway Rovers 0 Witham Town 1, Walsham le Willows 4 Wivenhoe Town 1, Woodbridge Town 5 Saffron Walden Town 1.

Essex Senior League

Premier Division: Burnham Ramblers 0 Barking 5, Southend Manor 0 Sawbridgeworth Town 2, Tower Hamlets 1 London Bari 6, Wadham Lodge 1 Takeley 0, West Essex 4 Sporting Bengal Utd 1.

Reserves Division: Bishop’s Stortford 2 Hullbridge Sports 5, Heybridge Swifts 2 Barkingside 2, Redbridge 3 Barking 6, Stansted 4 AFC Sudbury 0, Takeley 1 Thurrock 2.

Touchline SIL

Senior Division: Bramford Utd 3 Haughley Utd 1, Capel Plough 0 Felixstowe Harpers Utd 0, Grundisburgh 4 Achilles 1, Ransomes Sports 0 Westerfield Utd 2, Stanton 0 Coplestonians 2, Wenhaston Utd 2 East Bergholt Utd 2.

Division One: AFC Kesgrave 1 Benhall St Mary 3, Bacton Utd ‘89 13 Ipswich Valley Rangers 0, Mendlesham 3 Old Newton Utd 5, Sporting ‘87 10 Ipswich Exiles 1, Stowupland Falcons 3 Claydon 2.

Division Two: Chantry Grasshoppers 0 Bartons Willows 3, Coddenham Ath 0 Barham Ath 3, Shotley 2 Cedars Park 1, Sproughton Sports 0 Witnesham Wasps 8, Tacket Street BBOB 0 Somersham 1.

Division Three: Adastral Park 5 Kesgrave Kestrels 2, Cockfield Utd 11 Salvation Army 0, Sutton Heath Saxons 0 Saxmundham Sports 2, Ufford Sports 1 Woolverstone Utd 0.

League A: Achilles 5 Cranes Sports 4, Framlingham Town 4 Wenhaston Utd 2, Ipswich Ath 1 AFC Hoxne 3, Sporting ‘87 4 Mendlesham 4.

League B: Coplestonians A 0 Trimley Red Devils 1, Haughley Utd 6 East Bergholt Utd A 0, Stonham Aspal 3 Bramford Utd 4, Trimley Ath 4 Stowupland Falcons 0.

League C: AFC Kesgrave 3 Cockfield Utd 4, Cedars Park 1 Sporting ‘87 A 0, Halesworth Town 2 Somersham 1, Leiston St Margarets v Ransomes Sports postponed, Wickham Market 6 Stonham Aspal A 0, Witnesham Wasps 4 Sproughton Sports 1.

Division Four: AFC YourShirts 7 Kesgrave Kestrels Res 1, Bacton Utd ‘89 A 1 Felixstowe Rangers 2, Barham Ath Res 2 Thurston 0, BROB Res 5 Wortham 1, Chantry Grasshoppers Res 1 Sproughton Utd 3.

Goals of Ipswich Cup: Benhall St Mary Res 0 East Bergholt Utd Res 2, Claydon Res 2 Westerfield Utd Res 1.

St Edmundsbury League

Division One: Thurston 4 Stanton Res 0, Vipers 4 Trunk 1.

Division Two: Elmswell Res 2 AFC Black Boy 2.

Fair Play Cup: Beck Row 4 Bury Town Rams A 5, Walsham le Willows B 6 Bury Town Rams B 0.

Prokit UK Essex Olympian League

Senior League Cup: Basildon Town 2 Frenford Senior 2 (Basildon Town won 4-3 on pens), Kelvedon Hatch 1 Catholic Utd 0.

Premier Division: Canning Town 4 Rayleigh Town 4, Leigh Ramblers 1 Harold Hill 2, Manford Way 2 Bishops Stortford Swifts 1, May & Baker EC 2 Hannakins Farm 0, Springfield 2 Buckhurst Hill 0, White Ensign 4 Harold Wood Ath 1.

Division One: London APSA 3 Shenfield AFC 3.

Division Two: Sungate 1 Benfleet 1, Upminster 1 FC Hamlets 4.

Division Three: Frenford Snr Res 2 Old Chelmsfordians Res 2, Hutton Res 0 May & Baker EC Res 1.

Division Four: Galleywood Res 2 Manford Way Res 0, Leigh Ramblers Res Runwell Sports Res.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists