Saturday, April 22

PUBLISHED: 18:13 22 April 2017 | UPDATED: 18:13 22 April 2017

Vanarama National League

Premier Division: Boreham Wood 0 Gateshead 4, Braintree Town 0 Barrow 2, Bromley 1 Guiseley 1, Dover Ath 1 Torquay Utd 2, Forest Green Rovers 2 Maidstone Utd 2, Lincoln City 2 Macclesfield Town 1, North Ferriby Utd 0 Aldershot Town 3, Solihull Moors 2 Eastleigh 0, Sutton Utd 5 Chester 2, Tranmere Rovers 4 Southport 1, Woking 1 York City 1, Wrexham 0 Dagenham & Redbridge 1.

South Division: Chelmsford City 3 Bath City 1, Concord Rangers 2 Gosport Borough 2, Dartford 4 Bishop’s Stortford 0, Maidenhead Utd 1 Ebbsfleet Utd 2, Oxford City 1 Margate 0, St Albans City 2 East Thurrock Utd 2, Truro City 2 Hemel Hempstead Town 1, Wealdstone 3 Hungerford Town 0, Welling Utd 1 Hampton & Richmond 2, Weston-Super-Mare 2 Eastbourne Borough 0, Whitehawk 2 Poole Town 0.

Ryman League

Premier Division: Bognor Regis Town 1 Metropolitan Police 1, Burgess Hill Town 2 Merstham 1, Canvey Island 2 AFC Sudbury 2, Enfield Town 1 Leiston 1, Grays Ath 0 Folkestone Invicta 3, Hendon 1 Staines Town 1, Kingstonian 0 Havant & Waterlooville 0, Leatherhead 3 Harlow Town 2, Lowestoft Town 2 Harrow Borough 0, Needham Market 1 Billericay Town 2, Tonbridge Angels 2 Worthing 1, Wingate & Finchley 0 Dulwich Hamlet 3.

North Division: AFC Hornchurch 1 Bowers & Pitsea 4, Cheshunt 2 Brightlingsea Regent 2, Dereham Town 2 Tilbury 3, Great Wakering Rovers 1 Bury Town 4, Haringey Borough 2 Norwich Utd 1, Heybridge Swifts 3 Phoenix Sports 2, Romford 0 Aveley ,0 Soham Town Rangers 4 Maldon & Tiptree 3, Thamesmead Town 1 Brentwood Town 2, VCD Ath 2 Ware 0, Witham Town 2 Waltham Abbey 1, Wroxham 0 Thurrock 2.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Ely City 1 Felixstowe & Walton Utd 3, FC Clacton 5 Godmanchester Rovers 0, Great Yarmouth Town 3 Saffron Walden Town 0, Haverhill Rovers 2 Gorleston 2, Long Melford 2 Swaffham Town 0, Newmarket Town 1 Kirkley & Pakefield 1, Stanway Rovers 0 Mildenhall Town 2, Walsham le Willows 0 Brantham Ath 3, Wivenhoe Town 0 Fakenham Town 2.

First Division: AFC Sudbury Res 4 Diss Town 4, Coggeshall Town 9 Needham Market Res 0, Cornard Utd 2 Kings Lynn Town Res 2, Framlingham Town 5 Dereham Town Res 1, Leiston Res 1 Halstead Town 5, March Town Utd 1 Stowmarket Town 1, Team Bury 0 Holland FC 3, Whitton Utd 1 Haverhill Borough 1, Wisbech St Mary 0 Debenham LC 1, Woodbridge Town 1 Braintree Town Res 0.

Essex Senior League

Premier Division: Basildon Utd 1 FC Romania 1, Clapton 7 Burnham Ramblers 0, Ilford 0 Sawbridgeworth Town 2, Redbridge 1 Stansted 2, Southend Manor 0 Barking 2, West Essex 4 Tower Hamlets 0.

Reserves Division: Sawbridgeworth Town v Heybridge Swifts postponed, Stansted 2 Barkingside 2, Takeley 1 Hullbridge Sports 3, Waltham Abbey 1 Thurrock 2.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles 5 Grundisburgh 1, Capel Plough 2 Henley Ath 3, East Bergholt Utd 2 Felixstowe Harpers Utd 1, Leiston St Margarets 1 Haughley Utd 0, Stanton 0 Ipswich Ath 1, Westerfield Utd 1 Wenhaston Utd 0.

Division One: AFC Hoxne 1 Sporting ‘87 0, Bacton Utd ‘89 2 Claydon 1, Benhall St Mary 7 Stowupland Falcons 1, Mendlesham 5 Ipswich Valley Rangers 1, Trimley Red Devils v Ipswich Exiles postponed.

Division Two: BROB 4 Tacket Street BBOB 0, Bildeston Rangers 13 Chantry Grasshoppers 0, Cedars Park 2 Stonham Aspal 1, Shotley 0 Barham Ath 2, Somersham 2 Bartons Willows 1, Sproughton Sports 0 Halesworth Town 2, Witnesham Wasps 2 Coddenham Ath 1.

Division Three: Cockfield Utd 2 Saxmundham Sports 2, Salvation Army 0 Woolverstone Utd 7, Sutton Heath Saxons 1 Adastral Park 5, Tattingstone Utd 4 Ufford Sports 1.

League A: Coplestonians 0 AFC Hoxne 4, Ipswich Ath 2 Mendlesham 2, Old Newton Utd 1 Framlingham Town 3, Wenhaston Utd 2 Sporting ‘87 1.

League B: Claydon 1 East Bergholt Utd A 2, Haughley Utd 2 Bacton Utd ‘89 3, Henley Ath 0 Coplestonians A 7, Trimley Ath 4 Benhall St Mary 1.

League C: AFC Kesgrave 5 Sporting ‘87 A 2, Debenham LC 1 Ransomes Sports 2, Stonham Aspal A 3 Cedars Park 2, Stowupland Falcons A 2 Sproughton Sports 1, Wickham Market 5 Leiston St Margarets 0, Witnesham Wasps 5 Cockfield Utd 2.

Division Four: AFC YourShirts 9 BROB Res 1, Barham Ath Res 3 Needham Market Phoenix 1, Sproughton Utd 6 Ufford Sports Res 1, Thurston 4 Felixstowe Rangers 1, Wortham 3 Bacton Utd ‘89 A 1.

St Edmundsbury League

Division One: AFC Weeting 0 Vipers 4, Bedrics Worth 0 St Edmunds 1965 9.

Division Two: Bury Wdrs 1 Elmswell Res 3, RF Saints 9 Beck Row 2, Walsham le Willows B 3 Bury Town Rams B 3.

Prokit UK Essex Olympian League

Premier Division: Buckhurst Hill 1 Harold Wood Ath 5, Manford Way 3 Hannakins Farm 2, May & Baker EC 2 Kelvedon Hatch 5, Rayleigh Town 2 Springfield 2.

Division One: Great Baddow 5 Newbury Forest 2, London APSA 1 Basildon Town 6, Snaresbrook 2 Catholic Utd 7.

Division Two: Ramsden Scotia 0 Benfleet 0, Sungate 2 FC Hamlets 1.

Division Three: Hutton Res 5 Shoebury Town 0.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists