Saturday, April 11

PUBLISHED: 13:42 12 April 2009 | UPDATED: 14:07 04 March 2010

BLUE SQUARE

Premier: Altrincham 2 Kidderminster 2, Burton Albion 3 Histon 0, Cambridge Utd 2 Eastbourne Borough 1, Forest Green 0 Woking 1, Grays Ath 3 Salisbury 1, Lewes 1 Weymouth 0, Mansfield 2 Barrow 1, Oxford Utd 0 Wrexham 0, Rushden & Diamonds 1 Kettering 0, Stevenage 1 Ebbsfleet Utd 0, Torquay 0 Crawley Town 1, York 1 Northwich 2.

BLUE SQUARE

Premier: Altrincham 2 Kidderminster 2, Burton Albion 3 Histon 0, Cambridge Utd 2 Eastbourne Borough 1, Forest Green 0 Woking 1, Grays Ath 3 Salisbury 1, Lewes 1 Weymouth 0, Mansfield 2 Barrow 1, Oxford Utd 0 Wrexham 0, Rushden & Diamonds 1 Kettering 0, Stevenage 1 Ebbsfleet Utd 0, Torquay 0 Crawley Town 1, York 1 Northwich 2.

South: Hampton & Richmond 2 Braintree Town 0, Havant & Waterlooville 3 Fisher Ath 0, Maidenhead Utd 2 Bognor Regis Town 0, Team Bath 0 Bath City 1, Worcester 0 Weston Super Mare 1.

RYMAN LEAGUE

Premier Division: Canvey Island 1 Ashford Town (Middx) 0, Carshalton Ath 3 Billericay Town 1, Dover Ath 1 Boreham Wood 2, Harlow Town 0 Horsham 1, Hastings Utd 0 Sutton Utd 2, Hendon 2 Maidstone Utd 0, Heybridge Swifts 3 Margate 2, Ramsgate 0 Harrow Borough 2, Wealdstone 0 Dartford 0.

Division One North: Aveley 2 Redbridge 0, Brentwood Town 3 Wingate & Finchley 0, Chatham Town 1 Northwood 1, East Thurrock Utd 5 Cheshunt 0, Enfield Town 1 Tilbury 0, Gt Wakering Rovers 2 Waltham Abbey 2, Hillingdon Borough 0 Maldon Town 2, Potters Bar Town 1 Ilford 1, Waltham Forest 0 Concord Rangers 5, Ware 1 Leyton 1, Witham Town 1 Thamesmead Town 2.

BRITISH GAS BUSINESS LEAGUE

Division One Midlands: Arlesey Town 0 Stourport Swifts 1, Aylesbury Utd 2 Romulus 1, Bromsgrove Rovers 1 Barton Rovers 0, Chasetown 0 Leighton Town 0, Dunstable Town 2 Bedworth Utd 0, Malvern Town 0 Rothwell Town 0, Marlow 0 Leamington 1, Nuneaton Town 0 Chesham Utd 1, Sutton Coldfield Town 2 Bury Town 1, Woodford Utd 0 AFC Sudbury 2.

RIDGEONS LEAGUE

Premier Division: Dereham Town 3 Mildenhall Town 2, Harwich & Parkeston 1 Ely City 1, Haverhill Rovers 3 Norwich Utd 0, Histon Res 6 Felixstowe & Walton Utd 2, Leiston 2 King's Lynn Res 0, Lowestoft Town 3 Stanway Rovers 4, Needham Market 3 Woodbridge Town 0, Tiptree Utd 1 Walsham le Willows 0, Wisbech Town 1 Kirkley & Pakefield 5, Wroxham 3 Wivenhoe Town 0.

Division One: Brantham Ath 1 Debenham LC 2, Cornard Utd 2 Godmanchester Rovers 1, Diss Town 6 FC Clacton 2, Downham Town 0 Gt Yarmouth Town 5, Fakenham Town 1 Hadleigh Utd 2, Gorleston 3 Thetford Town 1, Halstead Town 3 March Town Utd 0, Ipswich Wanderers 4 Saffron Walden Town 0, Newmarket Town 4 Long Melford 0, Stowmarket Town 2 Swaffham Town 2.

Reserve South Division: AFC Sudbury 2 Brantham Ath 3, Braintree Town 1 Long Melford 0, FC Clacton 4 Hadleigh Utd 3, Maldon Town 1 Haverhill Rovers 3, Stanway Rovers v Witham Town postponed.

Reserve North Division: Debenham LC 1 Lowestoft Town 2, Whitton Utd 1 Dereham Town 2, Woodbridge v Diss Town postponed.

ESSEX SENIOR LEAGUE

League: Barkingside 2 barking 1, Clapton 1 London APSA 3, Eton manor 0 Romford 1, Hullbridge Sports 2 Stansted 1, Southend Manor 4 Mauritius Sports 0.

Gordon Brasted Memorial Trophy

Final: Enfield 1893 1 Burnham Rbrs 2.

ESSEX & SUFFOLK BORDER LEAGUE

Premier Division: Brightlingsea Regent 0 Dedham OB 1, Coggeshall Town 1 Earls Colne 1, Team Bury 0 Alresford Colne Rgrs 0, Tiptree Heath 1 West Bergholt 1, Uni of Essex 1 Hatfield Peverel 3, Weeley Ath 1 Little Oakley 0, White Notley 1 Mersea Island 1.

Division One: Glemsford & Cavendish 1 Boxted Lodgers 3, Gosfield Utd 0 Bures Utd 0, Gt Bradford 1 Clacton Utd 3, Lawford Lads 0 Holland FC 4, Sudbury Ath 2 Rowhedge 1.

Reserve Premier Division: Alresford 2 Clare Town 0, Bures Utd 0 Weeley Ath 3, Gas Rec 6 Earls Colne 1, Gt Bentley 4 Brightlingsea 2, Little Oakley 0 White Notley 3, Mistley Utd 3 West Bergholt 3.

Reserve Division One: Boxted Lodgers 2 Foxash Social 0, Hatfield Peverel 1 Mersea Island 0, Holland FC 2 Dedham OB 2, Sudbury Ath 3 Lawford Lads 3.

METALTEC SIL

Senior Division: Coplestonians 0 Felixstowe Utd 6, Crane Sports 1 Leiston St Margarets 1, Melton St Audrys 1 Ipswich Ath 5, Ransomes Sports 3 St Johns 3, Stowupland Falcons 1 Capel Plough 4, Woodbridge Ath 2 Grundisburgh 0.

Division One: Bramford Road OB 1 Thurston 1, BT Trimley 1 Mendlesham 3, Claydon 2 Willis 1, Cockfield Utd 0 Achilles 6, Old Newton Utd 2 Haughley Utd 1, Stanton 4 Wenhaston Utd 0, Wickham Market 2 St Edmunds 65 2.

Intermediate Division A: Capel Plough 5 Coplestonians 0, Crane Sports 2 Melton St Audrys 0, East Bergholt Utd 4 Old Newton Utd 0, Ipswich Ath 5 Stanton 0, Stonham Aspal 0 Grundisburgh 1.

Intermediate Division B: Leiston St Margarets 3 Wickham Market 0, Mendlesham 0 Claydon 7, St Edmunds 65 v Wenhaston Utd abandoned, St Johns 0 Framlingham Town 4, Thurston 1 Woodbridge Ath 5, Westerfield Utd 4 Cockfield Utd 0.

Division Two: Bacton Utd 89 1 Elmswell 1, Bildeston Rangers 3 Sizewell Ass 1, Bramford Utd 1 Saxmundham Sports 3, Ipswich Exiles 2 Stradbroke Utd 2, Sporting 87 2 Halesworth Town 3.

Division Three: Henley Ath 0 Woolverstone Utd 1, Ipswich Postals 1 Albion Mills 3, Ipswich Utd 4 St Clements Hospital 2, Trimley Red Devils 2 Coplestonians 'A'2.

Division Four: Saxmundham Sports Res 2 Sproughton Sports 1, Stonham Aspal 'A' 11 Sizewell Ass Res 0, Tacket Street BBOB 2 Ipswich Exiles Res 0, Walsham le Willows 2 Benhall St Mary 2.

Division Five: AFC Hoxne Res 5 Woolverstone Utd Res 0, Bramford Road OB 1 Bacton Utd 89 Res 2, Halesworth Town Res 2 Stowupland Falcons 'A' 1, Stradbroke Utd Res 1 Henley Ath Res 9, Tattingstone Utd 2 Aldeburgh Town 3.

Division Six: Coddenham Res 1 Benhall St Mary Res 3, East Bergholt Utd 'A' 2 Old Newton Utd 'A' 2, Elmswell Res 1 AFC Titans 1, Needham Market Vets 4 Shotley 1, Somersham Res 4 St Clements Hospital Res 0.

Suffolk Primary Cup

Final: Salvation Army 0 Redgrave Rangers 1.

LFC INSURANCE GROUP ESSEX OLYMPIAN LEAGUE

Senior Division Cup

Round Four: Sungate 0 M&B Club 2.

Reserve Division Cup

Semi-Finals: Hutton 1 Rayleigh Town 3, Sungate 0 M&B Club 4.

Premier Division: Canning Town 3 Galleywood 0, Epping 1 Kelvedon Hatch 4, Frenford Snr 3 Manford Way 0, Harold Wood Ath 4 Ongar Town 2, Potter Street 3 Faces FC 0, White Ensign 1 Mountnessing Boca 1.

Senior Division One: Herongate Ath 2 Bishops Stortford Swifts 2, Leytonstone Utd 1 Old Chelmsfordians 4, Rayleigh Town 1 Buckhurst Hill 3, Roydon 0 Hutton 6, Ryan FC 0 Hannakins Farm 3, Sandon Royals 2 Leigh Rbrs 2, Shell Club Corringham 2 Linford Wdrs 1.

Senior Division Two: Debden Sports 0 Runwell Hospital 4, Ramsden 4 Basildon Town 1, Shenfield AFC 0 Newham Utd 0, Springfield 4 Barnston 0, Takeley Res 1 Maldon St Marys 0, Upminster 3 Southminster St Leonards 2, Writtle 0 Broomfield 1.

Reserve Division One: Galleywood 1 Frenford Snr 4, Harold Wood Ath 1 Bishops Stortford Swifts 1, Shell Club Corringham 2 Manford Way 4, White Ensign 2 Mountnessing Boca 3.

Reserve Division Two: Basildon Town 2 Kelvedon Hatch 5, Runwell Hospital 7 Barnston 1.

Reserve Division Three: Potter Street 0 Buckhurst Hill 0, Shenfield AFC 0 Upminster 2, Westhamians 2 Broomfield 0.

GLASSWELLS ST EDMUNDSBURY LEAGUE

Division One: Priors Inn 2 Rising Sun 2, Elephant & castle 2 Lawshall Swan 4, Barons 1 bartons 3.

Division Two: Sporting 87 'A' 1 Mildenhall Utd 3, Bacton Utd 1 Haughley 3, Barrow 4 Garboldisham 2, Black Boy 3 beck Row 4, RF Saints 2 Bury Rovers 0, Rising Sun Res 1 Pot Black 06 3.

BROCH GROUP MID-ESSEX LEAGUE

Premier Division League Cup

Final: Little Waltham 2 Silver End 3.

Premier Division: Braintree & Bocking 2 Beacon Hill Rovers 1, Manford Way 0 Southminster 3, Mundon Vics 0 Bradwell 1, Ravens 0 Harold Wood 1, Scotia Billericay 2 Springfield Rouge 1.

Division One League Cup

Final: Marconi 2 Sparta Basildon 1.

Division One: Forest Glade 1 Shelley Royals 3, Frenford Snr A 1 Focus Ferrers 1, Old Chelmsfordians 7 Ferrers Ath 1, Rhodesia 5 Southminster Res 1, Sparta Basildon 1 Byfleet Rgrs 3.

Division Two: Boreham 0 Scotia Billericay Res 6, Manford Way Res 3 Harold Wood Res 0.

Division Three: Battlesbridge 1 St Margarets 0, Bradwell Res 1 Sungate 1, Crays Hill 3 Focus Ferrers Res 1, E2V Tech 2 City Colts 1, Shenfield Hollands 2 Runneymede 1, Wickham Royals 1 Brendans 1, Runnymede 0 Shenfield Hollands 4.

Division Four: Battlesbridge Res 1 Braintree & Bocking Res 3, Beacon Hill Rovers Res 1 Marconi Res 0, Burnham Rbrs 2 Mundon Vics Res 3, Byfleet Rgrs Res v Shelley Royals postponed, Runwell Hosp 3 Felsted Rovers 6.

Division Five: Beacon Hill Rovers A 2 Durning 4, Boreham Res 0 White Hart Utd 4, Gt Baddow Res 3 Silver End Res 1, Tillingham Res 3 Battlesbridge A 0.

GREENE KING ESSEX VETERANS LEAGUE

Premier Division: Benfleet 0 Dunmow 2, Runwell Old Boys 1 Writtle 2.

Division One: Rochford Town 2 Frenford Senior 1.

Division Two East: White Notley 1 Vichouse Sports 2, Wickford Town 2 Essex Police 1.

Division Two West: Glassmasters 1 Chipping Ongar 1, West Essex 1 William Fitt 2.

SOUTH SUFFOLK YOUTH LEAGUE

Under 10

Division One AFelixstowe & Walton 4 Chantry Grasshoppers 1.

Division One B: Felixstowe & Walton 0 Chantry Grasshoppers 1.

Under 11

Division Two East A: Trimley Red Devils 0 Sizewell & Knodishall 3.

Division Two East B: Trimley Red Devils v Sizewell & Knodishall away win.

Under 14

Division One: Ipswich Ath 3 Tornadoes 2.

Division Two: Bacton 0 Woodbridge Town 3, Kesgrave Kestrels 4 Framlingham Town 2.

Under 15

Division Two: Woolpit 1 Felixstowe & Walton 2.

Under 16

Division Two: Martlesham Yth 2 Debenham LC 7, Whitton SC 4 Ipswich Ath 1.

Most Read

Most Read

Latest from the Green Un

Hot Jobs

Show Job Lists